Rola domu maklerskiego na współczesnym rynku inwestycyjnym

10-07-2019 09:40
W czasach szybkiego dostępu do danych, błyskawicznie zmieniająca się rzeczywistość finansowa może wpłynąć na wyniki inwestycji nawet w ułamkach sekund. W tych realiach, dom maklerski ma za zadanie nie tylko dostarczać intuicyjne produkty inwestycyjne, ale także edukować oraz zapewniać nowoczesną infrastrukturę w bezpiecznym, regulowanym środowisku.

Dawniej podstawowym zadaniem domu maklerskiego było przyjmowanie i wykonywanie zleceń kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych. Choć to wciąż jeden z elementów prowadzenia działalności brokerskiej, dzisiejsi inwestorzy oczekują od domów maklerskich znacznie więcej. Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze dziś sami zarządzają swoimi rachunkami. Mimo że, co do zasady, domy maklerskie wciąż wspierają klientów w realizacjach transakcji, dzisiaj ich podstawową rolą przestało być telefoniczne odbieranie zleceń. Kluczowe jest natomiast dostarczenie odpowiednich narzędzi i wsparcia dla inwestorów, którzy sami realizują zaplanowane transakcje online.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa

 

Samodzielność inwestorów jest dla nich samych dużą wygodą, która wiąże się jednak również z ryzykiem. Nie tylko transakcyjnym, ale także prawnym, np. w przypadku współpracy z instytucją zarejestrowaną w innym porządku prawnym. Otwarty rynek i brak granic wirtualnego świata umożliwiają tego typu inwestycje, jednak wielu inwestorów nie ma świadomości, że w przypadku jakichkolwiek roszczeń, mogą mieć problem z odzyskaniem zainwestowanego kapitału.

 

Jak zatem ograniczyć to ryzyko? Właśnie tutaj z pomocą przychodzi dom maklerski, którego dobry wybór może zapewnić inwestorowi bezpieczeństwo. Postawienie na regulowanego brokera, który jest nadzorowany przez lokalne instytucje, takie jak np. Komisja Nadzoru Finansowego, daje pewność bezpiecznego przepływu środków finansowych.

 

Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę aby oferta produktowa była przejrzysta i obejmowała ochronę przed ujemnym saldem. To kolejny element, który wpływa na poczucie bezpieczeństwa inwestora. Broker powinien bowiem nie tylko chronić, ale transparentnie komunikować się z klientem, zapewniając mu jak najprostsze zasady rozliczeń.

 

Nowoczesne narzędzia

 

Realizacja wszystkich tych założeń nie byłaby jednak możliwa, gdyby brokerzy nie podążali za rozwojem technologicznym. Nieustanne ulepszanie platform transakcyjnych to kolejne z zadań nowoczesnego domu maklerskiego. Kluczowe w tym przypadku jest zaoferowanie klientom jak najszerszego wachlarza możliwości, tak aby mogli dopasować je do swoich potrzeb.

 

Właśnie dlatego broker powinien nie tylko komunikować się z inwestorami za pomocą szybkich, prostych i nowoczesnych kanałów, jak np. Facebook Messenger, ale również umożliwiać im inwestowanie w najdogodniejszej dla nich formie. Może to robić, np. udostępniając narzędzia zewnętrzne, ale także tworząc własne rozwiązania. Te ostatnie są szczególnie cenne, ponieważ powstają w wyniku rozmów z inwestorami i dzięki temu precyzyjnie odpowiadają ich oczekiwaniom.

 

Rolą domu maklerskiego jest właśnie wsłuchanie się w głos klientów. Okazało się to kluczową kwestią, m.in. w procesie tworzenia aplikacji mobilnej TMS Brokers. Po zebraniu wszystkich komentarzy na temat tego, czego brakuje inwestorom w oferowanych platformach, okazało się, że to, na co przede wszystkim stawiają, to dostęp do globalnych rynków i instrumentów z całego świata, połączony z szybką obsługą i wskaźnikami, które ułatwią im podejmowanie decyzji. W ten sposób powstała intuicyjna aplikacja, łącząca funkcje platformy transakcyjnej z unikatowymi wskaźnikami oraz serwisu z najnowszymi danymi makroekonomicznymi. Jej rozwój nie byłby jednak możliwy, gdyby nie dokładne i systematyczne badanie zmieniających się potrzeb inwestorów.

 

Wiedza i doświadczenie

 

Ostatnią z wymienianych ról domu maklerskiego jest wciąż ważna rola doradcy i edukatora. Wsparcie maklera z wieloletnim stażem jest nieocenioną pomocą, nawet dla inwestorów z doświadczeniem. Opieka dedykowanej osoby pozwala na wsparcie nie tylko w doborze odpowiednich instrumentów, ale także w szczegółowej analizie rynku. Aby fachowo spełniać rolę doradcy ważne aby analitycy w domu maklerskim nieustannie dostarczali inwestorom bieżących komentarzy, np. za pośrednictwem aplikacji. Dzięki temu ich prognozy mogą pomagać klientom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

 

Dbając o edukację, domy maklerskie oferują także darmowe cykle szkoleń online, które pozwalają poszerzać wiedzę na temat rynków. Szczególnie ważne jest dopasowanie do mobilnego inwestora, tak aby miał możliwość obejrzenia webinaru w wybranym przez siebie terminie. Wsparciem w realizacji misji edukacyjnej mogą być także e-booki i poradniki, udostępniane klientom. Podążając za trendem na rynku, gdzie użytkownik sam odnajduje informacje, które go interesują, niezwykle istotna jest także dobra baza wiedzy, pokrywająca najczęściej pojawiające się zapytania. Dzięki temu dostęp do materiałów przygotowanych przez ekspertów jest rzeczywiście w zasięgu ręki.

 

Dzisiejsze zadania domów maklerskich są wieloaspektowe i mają za zadanie wspierać inwestorów na każdym etapie ich decyzji. Kluczowe jest aby zawsze to klient stał w centrum uwagi i mógł w szybki, bezpieczny i łatwy sposób pozyskać informacje, które pomogą mu w jak najlepszym zarządzaniu własnym kapitałem.

 

Autor: Piotr Kardasz – Product Manager w TMS Brokers

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2023-09-14 14:21
„Pasja do bycia najlepszym” – OANDA ogłasza swojego pierwszego ambasadora marki – Roberta Lewandowskiego
2023-08-31 15:48
Czynniki kształtujące globalne rynki Forex w latach 20-tych XXI wieku
2023-07-13 14:34
Czy nowe półrocze przyniesie więcej optymizmu na rynkach? Poznaj prognozy ekspertów
2023-03-27 15:05
OANDA TMS Brokers ze statuetką Dom Maklerski 2022!
2023-01-20 13:14
Jest zysk i co dalej? Jak uwzględnić trading w podatkach i zadbać o bezpieczeństwo konta maklerskiego
2023-01-11 15:40
Czym w 2023 roku będą żyły światowe giełdy? Eksperci dzielą się swoimi prognozami
2023-01-02 10:41
Weź udział w webinarze „Live Trading. Analiza rynku na żywo”
2022-12-12 15:25
Widmo recesji - webinar o wyzwaniach, przed jakimi stoi rynek
2022-12-06 15:28
Jaki grudzień na rynku? Prognozy na koniec roku
2022-11-21 15:09
Jak zarządzać wysoką zmiennością na EUR/USD? Już w środę kolejny „Impuls giełdowy”