Kryptowaluty

Czy warto inwestować w bitcoin?

23-07-2019
Bitcoin jest cyfrową walutą. Można nią płacić coraz częściej w sklepach internetowych, stacjonarnych oraz wykonywać przelewy. Wykorzystuje on technologię blockchain, jest jednak często błędnie uznawany jako jej synonim. Kryptowaluta wprowadzona została w 2009 roku przez osobę, która posługuje się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Ta najpopularniejsza kryptowaluta zaskoczyła cały świat. Nikomu jeszcze nie udało się zgłębić jej fenomenu.

Z tekstu dowiesz się:

 

  • co wpływa na notowania bitcoin,

  • jak powstała popularna kryptowaluta,

  • czy warto inwestować w bitcoin.

 

Bitcoin – jak zacząć?

 

Bitcoin jako nowy rodzaj płatności wykorzystuje technologię peer-to-peer. Transakcje na tym rynku wykonywane są bez żadnych pośredników. To odróżnia działanie sieci blockchain od systemu bankowego.

 

W jaki sposób powstaje bitcoin?

 

Główna kryptowaluta generowana jest w procesie rozwiązywania bloków. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. koparek, które posiadają olbrzymią moc obliczeniową. Na samym początku było to możliwe wykorzystując zwykły komputer. Z czasem pojawiły się trudności technologiczne, a na rynku zaczęły powstawać firmy specjalizujące się w tej usłudze (tzw. zrzeszenia górników). Wszystkie transakcje zapisywane są w publicznym, zdecentralizowanym rejestrze (blockchain), natomiast sam kod źródłowy bitcoina jest jawny i dostępny dla wszystkich. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

 

 

Bitcoin – jak zarabiać?

 

Obecnie pozycja bitcoina jest ugruntowana, a on sam traktowany przez uczestników rynku jako jeden z wielu klas aktywów, w który można inwestować. Na rynku istnieje kilka metod, za pomocą których kupimy w sposób pośredni lub bezpośredni najpopularniejszą wirtualną walutę.

Pierwszą z nich jest kupno bitcoina na jednej z dostępnych giełd. Rachunek zakładamy anonimowo. Pamiętajmy jednak, że w trakcie transakcji nasze środki znajdować się będą na koncie giełdy. Wydarzenia z ostatnich lat pokazały niestety, że niektóre tego typu podmioty mogą zostać zamknięte, np. z powodu braku płynności. Innym ryzykiem jest atak hakerski na konta giełd kryptowalutowych. W obu przypadkach środki mogą być zagrożone. Sam rynek kryptowalut nie podlega żadnym regulacjom. Nie mam w ich przypadku nadzoru organu państwowego, np. Komisji Nadzoru Finansowego.

Innym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w wyspecjalizowany sprzęt, który będzie służył szyfrowaniu danych. Popularnie ta czynność określana jest jako „mining”, czyli kopanie. Proces ten polega na szyfrowaniu ostatniego bloku transakcyjnego w taki sposób, żeby zachować ciągłość wszystkich transakcji, które znajdują się w sieci. Cały proces wymaga od nas specjalistycznej wiedzy dotyczącej programowania, a zakup sprzętu jest kosztowny.

Pośrednią inwestycją w bitcoina jest zakup kontraktów na różnice kursowe (CFD), które są oparte o cenę głównej kryptowaluty. Kontrakty CFD są instrumentami pochodnymi. Zyskiem jest różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży instrumentu. Na instrumentach CFD można otwierać długie, jak również krótkie pozycje. W pierwszym przypadku oznacza to, że będziemy zarabiać, gdy kurs bitcoina będzie rósł. W drugim wariancie (pozycja krótka) zysk na naszym rachunku pojawi się wówczas, gdy notowania popularnej kryptowaluty spadną. Mówiąc w skrócie, kontrakty CFD dają możliwość inwestycji, nawet kiedy na rynku panuje trend spadkowy.

Inwestycja poprzez kontrakty CFD jest możliwa za pośrednictwem domów maklerskich. Pamiętajmy, że pieniądze, które deponujemy na rachunku inwestycyjnym powinny trafiać do instytucji, która jest nadzorowana przez organ państwowy (KNF). Jeśli jesteś inwestorem, który interesuje się również innymi rynkami, rachunek maklerski jest idealnym rozwiązaniem. Z poziomu jednej platformy będziesz miał dostęp do rynku walutowego, surowcowego, akcyjnego lub indeksów giełdowych. Wszystko w jednym miejscu. Nie zapomnij o zaletach dźwigni finansowej. Na kontrakcie CFD na bitcoin wynosi ona 2:1, co w skrócie oznacza, że inwestycja w bitcoin będzie wymagała od Ciebie zaangażowania o połowę mniejszego kapitału.

 

Podsumowanie – czy warto inwestować w bitcoin?

 

Istnieją trzy możliwości inwestowania w bitcoin:

Kopanie („mining”) – wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej oraz sporej inwestycji w sam sprzęt.

Zakup na giełdzie – niesie to ze sobą ryzyko zhakowania giełdy. Ponadto istnieje szansa, że nasze dane do logowania zostaną wykradzione lub po prostu zgubimy dane naszego portfela.

Kontrakty CFD na bitcoin – sposób ten pozwala wykorzystać zarówno wzrosty, jak i spadki kursu danej kryptowaluty. Nie ma ryzyka zhakowania giełdy czy portfela i tym samym utraty środków. Ponadto, w ręce klientów oddane są do dyspozycji dodatkowe udogodnienia takie jak stop loss czy dźwignia.

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z: