Giełda

Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie

Indeksy giełdowe najczęściej kojarzą się nam z polskim rynkiem kapitałowym. Na myśl wówczas przychodzi popularny WIG20. Globalny rynek ma jednak do zaoferowania o wiele więcej indeksów. Sprawdź najważniejsze z nich!

Z tekstu dowiesz się:

 

  • co to są indeksy giełdowe,

  • jakie są najważniejsze indeksy giełdowe na świecie,

  • jak inwestować w indeksy za pomocą kontraktów CFD.

 

Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie – czyli?

 

Na giełdach światowych notowanych jest nawet kilka tysięcy akcji różnych spółek. Niestety nie sposób śledzić notowania każdej z nich i być na bieżąco z aktualną wyceną. Tutaj z pomocą przychodzą najważniejsze indeksy giełdowe na świecie, które pokazują kondycję całego rynku lub wybranego segmentu (największych spółek, konkretnej branży, gałęzi przemysłu lub usług). Same indeksy giełdowe nie stanowią instrumentu finansowego, który można kupić do swojego portfela. Są one jedynie pewnego rodzaju syntetycznym wskaźnikiem.

 

 

DJIA

 

Najbardziej rozpoznawalnym indeksem światowym jest Dow Jones Industrial Average (DJIA) – Średnia Przemysłowa Dow Jones. Indeks ten jest średnią arytmetyczną liczoną na podstawie cen 30 najważniejszych spółek, notowanych na NYSE (New York Stock Exchange), czyli amerykańskiej giełdzie. Skład indeksu jest stale aktualizowany. Obecnie należą do niego tak rozpoznawalne marki jak Microsoft, Apple, Amazon, Boeing czy Goldman Sachs.

Co ciekawe, DJIA jest najstarszym indeksem na świecie. Został uruchomiony końcem lat 80. XIX wieku przez Charlesa Dowa (amerykańskiego dziennikarza i współtwórcy The Wall Street Journal) oraz Edwarda Jonesa (dziennikarza i statystyka).

 

 

S&P500

 

Nieco później (dokładnie w 1943 roku) powstał nowy indeks – S&P500 (Standard and Poors 500), w skład którego wchodzi 500 największych spółek w Stanach Zjednoczonych. Są to przedsiębiorstwa o największej kapitalizacji. Firmy, które nie tylko konsekwentnie wypłacają dywidendę akcjonariuszom, ale też corocznie zwiększają tę wypłatę, to tzw. dywidendowi arystokraci.

Najpopularniejszymi sektorami spółek wchodzących w skład S&P500 są technologie informatyczne, służba zdrowia oraz dobra luksusowe.

 

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

NASDAQ

 

Innym popularnym amerykańskim indeksem jest NASDAQ-100, grupujący - wbrew swojej nazwie - nie 100, a 102 największe i najważniejsze spółki technologiczne. Powstał w 1985 roku i dziś zrzesza takie podmioty jak Adobe Inc., Netflix, T-Mobile US czy Tesla Inc.

 

 

DAX, Euro Stoxx, CAC40

 

Jednym z głównych indeksów europejskich jest niemiecki indeks DAX. W jego skład wchodzi 30 największych spółek notowanych na giełdzie we Frankfurcie. Mówiąc dokładniej, DAX to indeks wynikowy. Bierze zatem pod uwagę wzrost cen akcji, jak również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy. Niemiecki indeks giełdowy notowany jest nieprzerwanie od 1988 roku. Statystyki publikowane przez domy maklerskie oraz brokerów pokazują, że jest on często wybierany przez polskich inwestorów.

 

Nazwa instrumentu Dzienna zmiana Kurs sprzedaży Kurs kupna Spread

DE30

-- -- -- --

 

Ciekawą alternatywą dla DAX-a jest indeks Euro Stoxx 50, w którego skład wchodzi 50 największych firm z Europy. On również obejmuje takie marki jak Siemens, Bayer, BMW czy Allianz. Benchmarkiem giełdy Euronext jest natomiast francuski indeks CAC40 (Cotation Assistée en Continu), który skupia 40 spółek z paryskiej giełdy. Indeks ten swój początek datuje na 31 grudnia 1987 rok. Pod nazwą kryją się tak znane firmy jak: Saint Gobain, Michelin, Orange czy L'Oréal.

 

 

Polskie indeksy

 

Na polskiej giełdzie do najpopularniejszych indeksów zaliczyć należy WIG20, mWIG40, sWIG80 oraz indeks szerokiego rynku WIG. WIG20 to wskaźnik, który obliczany jest od 16 kwietnia 1994 roku. Grupuje on 20 największych i najbardziej płynnych przedsiębiorstw z Głównego Rynku GPW (Giełdy Papierów Wartościowych). Warto podkreślić, że jest on indeksem typu cenowego – w trakcie jego obliczania uwzględniane są jedynie ceny zawartych w nim transakcji.

 

 

Jak inwestować w najważniejsze indeksy giełdowe na świecie?

 

 

Jedną z możliwości inwestowania w wybrane indeksy zagraniczne są kontrakty CFD (Contract for Difference). Jest to nic innego jak instrument pochodny. Jego konstrukcja zbliżona jest do kontraktu terminowego znanego z giełdy. Jedną z różnic jest to, że CFD nie posiadają daty wygaśnięcia.

Dla wielu inwestorów, których interesują transakcje w oparciu o indeksy giełdowe, szczególnie dysponujących niższym kapitałem, pewnym ograniczeniem jest wysoka wartość kontraktu. W przypadku kontraktu futures np. na DAX wartość depozytu może przekraczać kilkanaście tysięcy złotych. Znacznie zmniejsza to pole manewru dla inwestorów stosujących strategię dywersyfikacji, opartą o wiele giełd jednocześnie. Klienci TMS mogą jednak cieszyć się w tej kwestii dużą elastycznością. Inwestycje na platformie poprzez kontrakty CFD na indeksy mogą dotyczyć ułamków standardowego kontraktu giełdowego, gdzie minimalna wartość to zaledwie 0,01, czyli jedna setna kontraktu. Dzięki temu znacznie łatwiejsza staje się dywersyfikacja portfela, jak również zarządzanie własnym kapitałem.

W ofercie Domu Maklerskiego OANDA TMS Brokers znajdziemy kilkanaście kontraktów CFD opartych o indeksy giełdowe krajów rozwiniętych (USA, Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania) oraz rozwijających się (Polska, Brazylia). Z jednej platformy transakcyjnej uzyskujemy dostęp do tych wszystkich rynków. Zaletą są niskie depozyty w porównaniu do depozytów występujących na giełdowych kontraktach futures – wszystko to zasługa dźwigni finansowej. Kolejną przewagą jest brak jakichkolwiek opłat giełdowych i prowizji. Pamiętajmy, że do wyboru mamy zawarcie długiej (zarabianie na wzrostach) oraz krótkiej (zarabianie na spadkach) pozycji. Zatem gorsze nastroje na giełdach i przewaga niedźwiedziego sentymentu nie musi oznaczać końca inwestycji. Warto również śledzić notowania indeksów światowych za pośrednictwem portalu dla inwestorów TMS NonStop.

 

Chciałbyś poznać alternatywne sposoby na giełdowe inwestycje? Sprawdź bezpłatny e-book "Giełda jakiej nie znasz"!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z:


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.