Rolowanie kontraktów na surowce oraz indeksy

16-04-2020 17:20
Wszyscy inwestorzy rynku OTC, czyli rynku kontraktów CFD powinni być świadomi, że niektóre instrumenty nie posiadają nieograniczonego terminu notowań. Chodzi głównie o kontrakty na indeksy oraz surowce.

Dostępne w ofercie kontrakty CFD (kontrakty na różnice kursowe) nie posiadają terminu zapadalności. Oznacza to, że inwestor może „trzymać pozycję” długoterminowo, bez konieczności sprzedawania kontraktu i kupowania kolejnego z następnej serii. CFD odwzorowują notowania kontraktów terminowych, których konstrukcja jest nieco bardziej złożona. Jeśli więc inwestujemy na rynku nieregulowanym, powinniśmy przynajmniej wiedzieć skąd bierze się przysłowiowa „rolka”, co oznacza i jakie niesie ze sobą konsekwencje.

CFD to kontrakty, których cena oparta jest o konkretny instrument bazowy. Mówiąc prościej, CFD śledzi notowania innego waloru. W ofercie TMS Brokers, jeśli inwestujemy na ropie WTI oznacza to, że kupujemy bądź sprzedajemy kontrakt CFD, który  odzwierciedla  notowany na giełdzie, wystandaryzowany kontrakt futures. A wchodząc w szczegóły, to futures ten pochodzi z amerykańskiej giełdy NYMEX (New York Mercantile Exchange).

Kontrakty futures, inaczej zwane derywatami, posiadają konkretny termin wygaśnięcia. Te pochodne oparte o cenę ropy i rozliczane są co miesiąc. Dla porównania, kontrakty futures na indeksy wygasają nieco rzadziej, bo co 3 miesiące. Zatem w roku mamy aż 12 nowych serii kontraktów na ropę oraz 4 serie kontraktów na niemiecki index DAX. Warto zatem wpisać sobie do kalendarza te terminy, mimo, że inwestujemy w CFD.

Wycena poszczególnych serii kontraktów futures na ropę WTI, giełda NYMEX, źródło marketwatch.com

 

Wygasanie kontraktów futures a kontrakty CFD - czy ja na tym zarobię?

Wygasanie kontraktów to elementarz każdego tradera, który inwestuje na rynku regulowanym. Jeśli inwestor chce nadal utrzymywać swoją pozycję na futures, jest zmuszony do „przesiadki” na kolejną serię. Oznacza to nic innego jak zamknięcie pozycji na jednej serii i otwarcie jej ponownie na kolejnej serii, z dalszym terminem realizacji. Cały taki proces nazywany jest rolowaniem. Jeśli trader nie zrobi całej tej operacji, wówczas jego pozycja zostanie automatycznie zamknięta w momencie wygaśnięcia danej serii futures. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku inwestora zaangażowanego na rynku kontraktów CFD (Contract for differences). Tutaj proces rolowania odbywa się automatycznie. Trader nie jest w żaden sposób angażowany. Wszystko za niego robi po prostu dom maklerski. Oczywiście każdy klient jest na bieżąco informowany o terminie rolowań.

Widzimy, że inwestując na kontraktach futures, inwestor nie zarobi na różnicy wynikającej z wyższej wyceny kontraktu kolejnej serii. Analogicznie będzie na rynku CFD. Różnica w wycenie instrumentu spowodowana „rolką” instrumentu bazowego wpłynie neutralnie na nasz wynik finansowy.

Co z moimi pozycjami Stop Loss i Take Profit

W przypadku różnic w kwotowaniach bieżącej serii i kolejnej kontraktu futures, rachunek inwestora zostanie obciążony lub uznany określoną kwotą.  Skąd różnica w wycenie poszczególnych serii? Dla przykładu, obecny kontrakt majowy na ropę WTI kwotowany jest w okolicach 19.97 dolarów za baryłkę. Seria czerwcowa natomiast jest na dzień 16 kwietnia kwotowana po 25.86 USD. Grudniowa natomiast aż po 33.90. Ewidentnie krzywa terminowa uległa wystromieniu, co oznacza, że inwestorzy oczekują, że rynek surowca ulegnie zrównoważeniu na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy. To ewidentna wiara w to, że nowe ograniczenia OPEC+ oraz wychodzenie globalnej gospodarki z recesji spowodują, że popyt wzmocni się, a podaż nieco przyhamuje.

W TMS Brokers jest tak, że jeśli trader otwierał długą pozycję na kontrakcie CFD na ropę po cenie rynkowej 20 dolarów, to powinien być świadomy, że jego zlecenia oczekujące (Stop Loss, Take Profit) nie zostaną skorygowane. Należy pamiętać, że seria czerwcowa obecnie jest kwotowana w okolicach 26 dolarów. Jeśli do długiej pozycji inwestor ustawił zlecenie Take Profit z limitem 24.00 USD (czyli w odległości 4 USD od ceny wejścia) i nadal chce on utrzymać jego ekonomiczny sens, powinien podnieść cenę w zleceniu oczekującym z 24.00 USD o wartość różnicy w wycenie kontraktów w poszczególnych seriach (w tym wypadku będzie to ok. 6 USD). Czyli jego nowy Take Profit powinien być na poziomie 30.00 USD. To samo dotyczy zlecenia Stop Loss.  

 

Być może zainteresuje Cię również:

2020-05-25 14:38
DAX bez tajemnic. Poznaj tajniki metody Maksa Bączkowskiego
2020-05-25 11:49
Popraw swój trading. Poznaj 7 narzędzi analizy technicznej
2020-05-13 13:42
Live trading. Ucz się od eksperta na żywo!
2020-05-08 13:01
W poszukiwaniu słońca po burzy. Specjalny ebook o trendach walutowych
2020-05-06 13:54
Co dalej z ropą naftową? Na które surowce warto teraz zwrócić uwagę?
2020-05-05 13:05
Rynek złota a koronawirus
2020-05-04 14:31
Geniusz makroekonomii, sprawny marketer i psycholog tłumu. Soros w zaktualizowanej aplikacji TMS
2020-04-29 12:27
„Przewodnik po rynku ropy”: historyczna zmienność i praktyczne rady
2020-04-22 14:42
Jak zarządzać ryzykiem podczas kryzysu w stylu day trading?
2020-04-15 11:14
Analiza spółek odpornych na kryzys. Darmowy raport


Powiadomienia przeglądarkowe są włączone.

Powiadomienia przeglądarkowe są wyłączone, włącz je ponownie w ustawieniach swojej przeglądarki.