Halving Bitcoina 2024: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest halving Bitcoina, dlaczego jest ważny i kiedy będzie miał miejsce? W artykule omawiamy te kwestie, a także wpływ halvingu na rynek kryptowalut w przeszłości.

Czym jest halving Bitcoina?

 

Halving Bitcoina, czasami określany jako "halvening", to wyjątkowe wydarzenie, w którym nagroda za wydobycie nowych bloków jest zmniejszona o połowę, co oznacza, że za tę samą ilość pracy maszynowej “górnicy” otrzymują w nagrodę o 50% mniej bitcoinów.

Z założenia, halving ogranicza dostępną nową podaż Bitcoina, co jest zazwyczaj postrzegane jako pozytywna zmiana dla waluty.

Halving Bitcoina jest uznawany za jedno z wydarzeń potencjalnie kształtujących rynki w 2024 roku.

 

Podstawy blockchain: Jak działa halving Bitcoina?

 

Technologia leżąca u podstaw Bitcoina, blockchain, składa się z sieci ponad 56 000 węzłów, które służą do uruchamiania oprogramowania Bitcoina.

Wiele spośród tych 56 000 węzłów to dedykowani "górnicy", którzy są skonfigurowani tak, aby wykorzystywać indywidualną moc obliczeniową swoich maszyn do zatwierdzania transakcji płatniczych Bitcoin spakowanych jako "bloki".

Gdy blok zostanie ukończony, a wszystkie informacje o transakcji zostaną potwierdzone jako legalne poprzez wydobycie, “górnicy” otrzymują płatność w wysokości określonej liczby bitcoinów za ukończony blok.

Na tej podstawie zdarzenie halvingu głównej kryptowaluty odnosi się do kwoty Bitcoinów dokonanej jako płatność za ukończenie bloku, która zostaje zmniejszona o połowę, a “górnicy” otrzymują mniej za tę samą ilość pracy.

 

 

Dlaczego nagroda za wydobycie Bitcoina spada o połowę?

 

Mechanizm halvingu wbudowany w projekt Bitcoina istnieje z wielu powodów; oto trzy z nich:

 

Inflacja

W sferze tradycyjnych walut fiducjarnych siła nabywcza każdej waluty spada z czasem w wyniku inflacji. Dodatkowo negatywnie na siłę walut wpływa skup papierów wartościowych z rynku przeprowadzany w ostatnich latach przez główne banki centralne (QE). 

Przykładowo, 132 053,62 USD w dzisiejszych pieniądzach ma taką samą siłę nabywczą jak 10 000 USD siedemdziesiąt cztery lata temu, w 1950 r., co oznacza spadek siły nabywczej o ponad 1220%.

W oczywistej próbie odróżnienia się od świata walut fiducjarnych, mechanizm halvingu Bitcoina ma na celu przeciwdziałanie wszelkim skutkom inflacji poprzez utrzymanie skończonej podaży, a tym samym niedoboru.

 

Popyt i podaż

Zgodnie z jedną z najbardziej fundamentalnych zasad ekonomicznych, jeśli dostępna podaż Bitcoina spada, ale popyt utrzymuje się na tym samym poziomie, cena Bitcoina wzrośnie, zakładając, że wszystkie inne zmienne pozostaną stałe.

Mechanizm halvingu Bitcoina pomaga utrzymać zdrowy poziom popytu na kryptowalutę, utrzymując ceny na stabilnym poziomie.

 

Odsetki od inwestycji

Fakt, że dostępna podaż Bitcoina będzie z czasem maleć, oferuje unikalną propozycję dla tych, którzy postrzegają go zarówno jako inwestycję, jak i możliwość zgromadzenia zapasu bogactwa.

W porównaniu z walutami fiducjarnymi, które z czasem ulegają dewaluacji w wyniku inflacji, wydarzenia związane z halvingiem Bitcoina stanowią atrakcyjną propozycję dla inwestorów, pomagając utrzymać jego wysoką wartość.

 

Jak poprzednie halvingi wpłynęły na wycenę Bitcoina?

 

W chwili pisania tego tekstu, nagroda za wydobycie Bitcoina została do tej pory zmniejszona o połowę trzy razy.

 

 

Bitcoin historycznie osiągał pozytywne wyniki po poprzednich halvingach, zwłaszcza biorąc pod uwagę 180-dniowy okres po tym wydarzeniu.

Warto jednak zauważyć, że cena Bitcoina wzrosła ogólnie o ponad 1300000% (milion trzysta tysięcy!) od początku 2012 r.; nie jest jasne, jak bardzo halving wpłynął na tę sumę.

 

Jak poprzednie wydarzenia związane z halvingiem Bitcoina wpłynęły na inne kryptowaluty?

 

Pozostając niezachwianą kryptowalutą nr 1 pod względem kapitalizacji rynkowej, ruchy na rynku Bitcoina wpływają na inne kryptowaluty, pozytywnie lub negatywnie, a wydarzenia związane z halvingiem nie są tutaj wyjątkiem.

 

 

Kiedy odbędzie się kolejny halving?

 

Krótko mówiąc, nie ma co do tego pewności.

W ramach programowania Bitcoina, zmniejszenie o połowę nagrody za wydobycie ma miejsce co cztery lata lub po wydobyciu 210 000 bloków od ostatniego wydarzenia halvingowego, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Przy obecnym tempie wydobycia oczekuje się, że 210 000 bloków zostanie ukończonych pod koniec przyszłego tygodnia, szacunkowo 20 kwietnia, ale oczywiście może to ulec zmianie.

 

 

Podsumowując

 

Świat kryptowalut jest z pewnością wyjątkowy i być może jest to najbardziej widoczne dzięki istnieniu mechanizmów takich jak halvingi.

Teraz pytanie brzmi, czy zbliżający się halving będzie wciąż wywierał presję wzrostową na wycenę głównej kryptowaluty i jeśli tak, to jak długo to jeszcze potrwa. Należy wziąć pod uwagę, że rynek w pewnym stopniu zdyskontował już zaplanowane na przyszły tydzień wydarzenie. Statystyka oczywiście stoi po stronie dalszych wzrostów, jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że nie ma 100 proc. pewności, że podobny scenariusz zrealizuje się i tym razem. 

 

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-04-18 11:10
Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-03-29 13:08
Co II kwartał 2024 roku może przynieść inwestorom? Zapraszamy na webinar
2024-03-28 11:34
Błędy poznawcze i emocjonalne najczęściej popełniane przez traderów
2024-03-20 15:00
Wybory prezydenckie w USA 2024: wskaźniki ekonomiczne, które warto obserwować
2024-03-18 13:03
Nikkei - czy czeka nas hossa jak w USA? Zapraszamy na webinar
2024-03-08 10:43
Kobiety w tradingu - czy inwestują inaczej od mężczyzn?
2024-02-13 14:18
Akcje europejskie już dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers!
2024-02-09 15:35
Ruszyło głosowanie w corocznym konkursie branży inwestycyjnej Invest Cuffs
2024-02-06 10:31
Które pary walutowe warto obserwować w lutym i dlaczego?
2024-01-17 12:20
Jak wykorzystać potencjał rynku w 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.