Dlaczego wyrok TSUE ws. frankowiczów jest tak ważny? Sprawdź co dalej z PLN

02-10-2019 15:59
- Wyrok TSUE będzie rzutował na perspektywy całego polskiego sektora bankowego, a być może na perspektywy złotego i całej gospodarki – mówi kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki. Dlaczego więc decyzja europejskiego trybunału jest tak istotna dla polskiego złotego i sektora bankowego? Jest wiele powodów, ale najbardziej rozpalającym wyobraźnię jest ten, który praktycznie przełoży się na trudną sytuację frankowiczów, a tym samym na klientów banków.

Prawdopodobnym efektem decyzji TSUE jest to, że kredyt mieszkaniowy może być nawet kilkanaście razy tańszy niż obecnie, a ponadto - przynajmniej po części - na odszkodowania dla frankowiczów złożą się klienci banków.

Przed orzeczeniem można spodziewać się, że TSUE zaleci „wymazanie” z umów kredytowych zapisów o przeliczeniu kwoty kredytu w złotych na franki oraz uwzględniania kursu franka przy określaniu wysokości rat kredytowych. Reszta umowy ma pozostać bez zmian. Efektem zmian byłaby umowa kredytu złotowego z bardzo niskim oprocentowaniem. Sytuacja jednak nie jest prosta, a wyrok pewny. Frankowicze po pozytywne dla siebie rozstrzygnięcia muszą więc iść do sądów.

Dlaczego sytuacja jest poważna?

Dlaczego więc informacja o dacie ogłoszenia decyzji TSUE wystarczyła, by wprowadzić zamieszanie w notowaniach złotego i doprowadziła do spadków na GPW? Pierwsza sesja ostatniego kwartału 2019 r. przyniosła spadek o 0,96 proc. Był to największy dzienny ruch w dół od 23 września. Na czerwono zaświeciły się także indeksy mniejszych spółek, w efekcie czego indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,82 proc. Obroty były podobne do tych z ostatniego dnia września i przekroczyły 600 mln zł.

- Można mówić w takiej sytuacji o ograniczeniu akcji kredytowej, bo banki nie będą spełniały rygorystycznych wymogów kapitałowych. Część instytucji będzie przenosić koszty wyroku Trybunału Unii Europejskiej na swoich klientów. Nie można też zapominać o ocenie wiarygodności kredytowej Polski w oczach zagranicznych inwestorów. Jednocześnie, zapewne, wzrosłyby koszty i potrzeby pożyczkowe polskiego rządu – wyjaśnia kierownik Departamentu Analiz Bartosz Sawicki.  

Złoty jest pod presją od daty podania wyroku, a jego kurs jest słaby. Ponadto zagraniczni inwestorzy odwracają się od polskich aktywów, co widać m.in. po kursie dolara, euro, czy franka. – Spodziewamy się możliwości wystąpienia przejściowych turbulencji, jednak zakładamy, że złoty powróci do umocnienia w ostatnich miesiącach tego roku – ocenia Sawicki i dodaje „w najczarniejszym scenariuszu konsekwencje dla całego systemu gospodarczego byłyby wielorakie i bardzo jednoznacznie negatywne”.

O co chodzi?

3 października 2019 roku TSUE ma wydać kluczowe dla frankowiczów orzeczenie w sprawie kredytów indeksowanych do helweckiej waluty. Upraszczając spodziewane orzeczenie można mówić o konsekwencjach takich jak: przeliczenie na nowo wszystkich rat i rozliczenie się banku z kredytobiorcą na podstawie wyroku sądu; liczenia strat później a rezerw już teraz, czyli zarezerwowania przez banki pieniędzy na odszkodowania dla posiadaczy kredytów frankowych, co w konsekwencji może obciążyć klientów. Ponadto - zawiązywanie rezerw spowoduje, że banki będą miały mniej kapitału, który mogłyby przeznaczać na udzielanie nowych kredytów, co może przełożyć się na to, że czekać nas będą jeszcze gorsze lokaty. Efektem najczarniejszego scenariusza jest to, że system się zakorkuje. Sam natłok spraw może spowodować, że dochodzenie roszczeń przed sądami może trwać latami, a absencje pracowników banków wzywanych na rozprawy mogą oznaczać kolosalny problem w prowadzeniu codziennej działalności.

Groźna perspektywa

Konsekwencje decyzji są poważne dla polskiego sektora bankowego, a tym samym dla polskiej waluty, Przy coraz bardziej wyraźnym zagrożeniu globalnym spowolnieniem jest to interesująca perspektywa dla inwestorów, którzy śledzą rynek.

- Sierpień zostawił nam bagaż podwyższonego ryzyka wojny handlowej, wizji globalnej recesji i związanych z tym oczekiwań na odzew banków centralnych. Sporo obaw udało się wyciszyć, głównie z powodu braku dowodów, że globalna gospodarka popada równomiernie w zapaść. Jakkolwiek pesymizm bije z danych ze strefy euro i Chin, tak w USA odczyty na tle prognoz wypadają najlepiej od ponad roku. W ujęciu światowym bez wątpienia idzie spowolnienie, ale przybiera formę marszu niż biegu – ocenia główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak inwestować na rynku forex w czasie recesji, zajrzyj do miesięcznego „Raportu walutowego”. Przeczytasz w nim m.in. o wpływie na rynek kluczowych decyzji banków centralnych, szoku naftowym po atakach na rafinerie, brexitowej karuzeli oraz o spekulacjach na złotym. Wielokrotnie nagradzani analitycy TMS Brokers wyjaśniają w raporcie też przyczyny „zmarnowania” szans PLN na odreagowanie wakacyjnej słabości m.in. za pomocą analizy technicznej. Podsumowują w nim też nastawienia inwestorów oraz tłumaczą dlaczego zaleca się im zachowywanie ostrożności i unikanie pochopnych decyzji w gonieniu ryzykownych okazji.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!
2024-10-10 12:23
Rynek złota w październiku 2024: rekordowe ceny i kluczowe czynniki
2024-10-04 16:08
Wybory prezydenckie w USA 2024: kluczowe wyzwania i programy kandydatów
2024-09-26 10:57
Ruchy na rynku i spostrzeżenia gospodarcze: analiza indeksów giełdowych wrzesień - 2024 r.
2024-09-25 09:12
Czy Bitcoin przebije 100 000 dolarów? Analiza rynku, technologii i regulacji kryptowalut
2024-09-11 12:02
Nowe rozdanie w USA - w jakim kierunku podążą rynki? Zapraszamy na webinar
2024-09-10 11:27
Rynek złota we wrześniu 2024: optymistyczne prognozy w obliczu łagodzenia polityki monetarnej i ograniczeń podaży
2024-09-06 11:45
Jak wybory prezydenckie w USA wpłyną na rynki? Bądź na bieżąco z OANDA TMS Brokers
2024-09-02 16:18
Analiza techniczna - kiedy warto ją wykorzystać? Zapraszamy na webinar
2024-08-23 11:46
Kamala Harris: jak jej nastawienie polityczne i gospodarcze może wpłynąć na rynki finansowe

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.