Czy giełdę też ogarnie futbolowa gorączkowa? Mundial może wpłynąć na notowania

W 2018 roku mistrzostwa świata w piłce nożnej obejrzało ponad 3,5 mld osób, czyli pół globu. Fenomen mundialu dotyka jednak nie tylko fanów sportu, ale i reklamodawców, koncerny mediowe, producentów napojów czy – jakżeby inaczej – traderów.

Ważąca zaledwie kilkaset gramów piłka może namieszać nie tylko na boisku, ale i giełdowych wykresach. Najpopularniejszego sportu świata można nie lubić, ale momentów takich jak ten – gdy futbol ma swoje największe święto –  nie da się ignorować. Przekonali się o tym inwestorzy.

 

Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a Wall Street na czerwono?

 

Jakby giełda w USA nie miała już dość zmartwień, wkrótce będzie musiała zmierzyć się z mundialempisze Market Watch.

W 2005 roku badacze z uniwersytetów w Anglii, Norwegii i USA, po przeanalizowaniu ponad 1100 meczów zobaczyli wyraźną korelację - po przegranej drużyny piłkarskiej danego kraju, następnego dnia giełda przynosiła zwrot znacznie poniżej średniej. Trudno powiedzieć, czy zasada działa w drugą stronę – zwycięstwo reprezentacji na pewno nie polepsza spektakularnie humoru inwestorów, jednak niektóre badania pokazują, że o ile wygrana w fazie grupowej nie jest przyjmowana z wielkim optymizmem, o tyle zwycięstwo po wyjściu z grupy może już poprawić nieco nastroje na giełdzie.

Jednak obserwując najpopularniejsze indeksy świata, jak na przykład S&P500, można zauważyć, że w momencie trwania mundialu Wall Street radzi sobie po prostu gorzej.

Zjawisko można by wytłumaczyć małą popularnością, jaką cieszy się piłka nożna w Stanach Zjednoczonych. Jednak badania pokazują, że podczas mistrzostw handel spada również w Europie i – rozkochanej w futbolu – Ameryce Południowej.

 

 

Prawdziwa wygrana nie rozegra się na boisku

 

Choć święto futbolu w ogólnym ujęciu najprawdopodobniej nie przyniesie giełdzie wzrostów, są spółki, które mogą na nim znacznie zyskać. Z pewnością zauważy to giełda gospodarza. Oczekuje się, że FIFA 2022 przyniesie gospodarce Kataru 17 miliardów dolarów. Na turnieju skorzysta wiele sektorów gospodarki. Transport, hotelarstwo, bankowość, ubezpieczenia i wiele innych branż odczuje wzrost popytu.

Możemy zaobserwować pozytywny wzrost akcji katarskich, napędzany przez Mistrzostwa Świata FIFA. (…) Celem Kataru jest wykorzystanie tego wydarzenia jako trampoliny do zaprezentowania swojej oferty i, miejmy nadzieję, zwiększenie międzynarodowych przyjazdów turystów z 2,1 mln w 2019 r. do 6 mln rocznie do 2030 r. można było przeczytać w sierpniowym raporcie Narodowego Banku Kataru.

Na mundialu zwykle zyskiwały oczywiście branże powiązane z celebrowaniem sportu – telewizje emitujące mecze, sieci gastronomiczne czy producenci odzieży sportowej. W 2018 roku strona Yahoo Finance zachęcała do obserwowania notowań Nike, Adidasa, McDonald’s czy Coca-Coli. Na kilka dni przed mistrzostwami mocno pięły się w górę Marston’s PLC – sieć brytyjskich pubów czy Anheuser Busch – producent piwa, który i w tym roku od początku listopada notuje spore wzrosty.

 

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

Notowania Anheuser-Busch InBev SA/NV.

 

Mundial 2022 – gdzie oglądać?

 

Wygląda na to, że inwestorzy oprócz przyglądania się wykresom powinni obserwować przebieg gry. Zgodnie z ustawą, mecze reprezentacji Polski będą emitowane przez telewizję narodową, ale będzie także możliwość obejrzenia za darmo rozgrywek innych państw. Mecz otwarcia Katar-Ekwador odbędzie się już 20 listopada o 17:00 czasu polskiego. Polacy o pierwsze punkty powalczą z Meksykiem dwa dni później o tej samej porze.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-07-19 11:43
Analiza i perspektywy dla rynku złota – lipiec 2024
2024-07-11 14:16
Konkurs OANDA TMS Brokers z okazji finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wytypuj kurs złota i wygraj!
2024-07-10 16:21
Jakie trendy rynkowe będą dominować w drugim półroczu 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-07-09 10:03
Czy Bitcoin przebije 100 000 USD? Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Piotrem Zającem!
2024-06-28 15:47
Hossa na soft commodities. Czy scenariusz kakao i soku pomarańczowego jest możliwy na innych towarach? Zapraszamy na webinar
2024-06-26 12:14
Co reelekcja Bidena na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych?
2024-06-14 15:57
Złoty na fali aprecjacyjnej. Jakie są perspektywy dla PLN w relacji do głównych walut? Zapraszamy na webinar
2024-06-06 14:11
W jaki sposób Japonia interweniuje na rynku forex?
2024-05-29 11:22
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.