Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Inflacja i stopy procentowe pozostają głównymi czynnikami wpływającymi na rynki. Banki centralne zbliżają się do decyzji o obniżkach stóp, ale czy faktycznie do nich dojdzie w spodziewanym terminie? Czego można się spodziewać po rynku złota, ropy i kakao w najbliższych miesiącach? Które waluty warto obserwować? Zapraszamy do lektury ebooka autorstwa analityków OANDA TMS, Łukasza Zembika i Wojciecha Białka.

USA - Fed nie spieszy się z obniżkami stóp procentowych

 

Amerykańska Rezerwa Federalna jest coraz bliżej cięcia stóp procentowych, choć nie ma jeszcze stuprocentowej jasności, kiedy zacznie je obniżać. Potrzebuje więcej danych wskazujących na to, że inflacja spadnie do celu w dłuższej perspektywie. Mimo wszystko pierwszy ruch na posiedzeniu w czerwcu jest nadal prawdopodobny. Fed nadal spodziewa się trzech obniżek stóp procentowych w tym roku.

Inflacja pozostaje kłopotliwą kwestią dla Rezerwy Federalnej i całej gospodarki amerykańskiej. Usługi wciąż stanowią główne źródło dynamiki wzrostu cen. Urosły one o 0,5 proc., co odzwierciedla znaczny wzrost płac. Szybszy niż oczekiwano wzrost cen producentów w USA jest kolejnym sygnałem na to, że powrót inflacji do celu stanowi trudną i wyboistą drogę. Indeks PPI wzrósł o 0,6 proc. w ciągu miesiąca, jak podało w marcu Biuro Statystyki Pracy Departamentu Pracy USA. Było to więcej niż prognozowane 0,3 proc. i nastąpiło po wzroście o 0,3 proc. w styczniu. Podobnie jak w przypadku CPI, przyspieszenie wynikało z cen energii, które odnotowały wzrost o 4,4 proc. Ceny benzyny urosły o 6,8 proc. na poziomie hurtowym. PPI jest uważany za wiodący wskaźnik inflacji, ponieważ wskazuje koszty na wczesnym etapie łańcucha dostaw.

 

 

EBC – rynek europejski liczy na czerwiec

 

W swoim marcowym oświadczeniu EBC powtórzył pogląd, że obecny poziom kluczowych stóp procentowych, jeśli zostanie utrzymany "przez wystarczająco długi czas", doprowadzi inflację z powrotem do celu 2 proc. w dłuższej perspektywie. Ponadto prezes EBC, Christine Lagarde, po raz pierwszy zasugerowała, że pierwsza obniżka stóp procentowych w czerwcu jest możliwa. Pozostała jednak ostrożna w kwestii tempa potencjalnych cięć i podkreśliła, że przyszłe decyzje będą zależały od danych.

Gospodarka strefy euro nie rozwijała się od jesieni 2022 r., a realny PKB w pierwszym kwartale 2024 r. prawdopodobnie znalazł się w stagnacji. Wskaźnik PMI dla usług daje obecnie pewną nadzieję, że wiosną gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu. Ożywienie będzie jednak prawdopodobnie początkowo bardzo niewielkie. Nastroje w sektorze produkcyjnym pozostają słabe.

 

Japonia – historyczny moment porzucenia ujemnych stóp procentowych

 

Bank Japonii podniósł koszt pieniądza po raz pierwszy od 2007 roku. Krótkoterminowa stopa procentowa jest teraz ustalona między 0 a 0,1 proc. Jednocześnie zrezygnowano z celu dla długoterminowych obligacji rządowych. BoJ przestaje też kupować ETF-y i REIT-y, a zakupy papierów komercyjnych i obligacji korporacyjnych będą stopniowo ograniczane i całkowicie wstrzymane w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Pomimo tych dość szeroko zakrojonych działań, jen zareagował negatywnie na tę decyzję. Pozostaje niejasne, co stanie się dalej. Nic nie wskazuje na to, by BoJ planował prawdziwy cykl podwyżek stóp procentowych.

Kurs USD/JPY po decyzji znalazł się ponownie w obrębie historycznych rekordów (powyżej 151,00), co rodzi ryzyko możliwej interwencji walutowej ze strony banku centralnego lub Ministerstwa Finansów.

 

 

Rynek surowców - złoto, ropa, kakao

 

Cena złota ustanowiła na początku II kwartału historyczny rekord w okolicach 2265 USD. Przyspieszenie miało miejsce po ostatniej decyzji Fed-u o utrzymaniu stóp i jednoczesnym potwierdzeniu przez instytucję, że trzy obniżki kosztu pieniądza w tym roku są scenariuszem bazowym. W samym marcu notowania zyskały ponad 9 proc. W ostatnim dniu miesiąca cena złota dotarła do technicznej bariery, którą stanowi górne ograniczenie kanału wzrostowego liczonego od dołka z października 2022 roku. Zakładamy, że w kolejnych tygodniach może dojść do korekty spadkowej, która może sprowadzić cenę w okolice 2070-2065 USD.

Cena ropy brent zdołała trwale pokonać horyzontalny opór techniczny zlokalizowany w obrębie poziomu 84 USD za baryłkę. Notowania cały czas poruszają się w średnioterminowym trendzie wzrostowym, którego początek datuje się na połowę grudnia 2023 roku. Z fundamentalnego punktu widzenia wyższe ceny baryłki ropy naftowej są konsekwencją przeniesienia dobrowolnych cięć podaży OPEC+ na drugi kwartał, a dodatkowo wyższe ceny są wspierane ostatnio przez ukraińskie ataki na rosyjskie moce rafineryjne. Nie należy zapominać również, że utrzymujące się zakłócenia w transporcie ropy przez Morze Czerwone również odciskają piętno w notowaniach kontraktów. 

W okresie minionych 18 miesięcy cena notowanych na ICE kontraktów na kakao wzrosła o ok. 325 proc. To najsilniejszy 1,5-roczny wzrost ceny tych kontraktów w ich sięgającej 1959 roku historii. Może być tłumaczony zjawiskami dotykającymi jego głównych producentów, takich jak Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej. Wśród nich wymienić można m.in. zmiany klimatyczne. 

 

Na jakie waluty warto zwrócić uwagę w drugim kwartale?

 

Wykres kursu euro względem tureckiej liry (EUR/TRY) w marcu 2023 roku przełamał w górę poziom swego szczytu z grudnia 2021 roku, a następnie wzrósł mniej więcej o rozmiar opuszczonej górą konsolidacji. Można spekulować, że przyczyną takiego umocnienia się tureckiej liry będą konsekwencje ostatnich decyzji banku centralnego Turcji, w tym marcowej podwyżki wysokości podstawowych stóp procentowych z 45 proc. do 50 proc.

Wykres kursu akcji EUR/PLN wyłamał się w listopadzie 2023 roku w dół z kształtującej się od marca 2020 powyżej poziomu ok. 4,4 PLN formacji "głowy z ramionami". W najbliższych tygodniach należy się tu liczyć z możliwością pojawienia się "ruchu powrotnego" do poziomu przełamanej linii wsparcia ("linii szyi" wspomnianej wyżej formacji). 

 

 

Zapraszamy do lektury!

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-04-16 16:25
Halving Bitcoina 2024: wszystko, co powinieneś wiedzieć
2024-03-29 13:08
Co II kwartał 2024 roku może przynieść inwestorom? Zapraszamy na webinar
2024-03-28 11:34
Błędy poznawcze i emocjonalne najczęściej popełniane przez traderów
2024-03-20 15:00
Wybory prezydenckie w USA 2024: wskaźniki ekonomiczne, które warto obserwować
2024-03-18 13:03
Nikkei - czy czeka nas hossa jak w USA? Zapraszamy na webinar
2024-03-08 10:43
Kobiety w tradingu - czy inwestują inaczej od mężczyzn?
2024-02-13 14:18
Akcje europejskie już dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers!
2024-02-09 15:35
Ruszyło głosowanie w corocznym konkursie branży inwestycyjnej Invest Cuffs
2024-02-06 10:31
Które pary walutowe warto obserwować w lutym i dlaczego?
2024-01-17 12:20
Jak wykorzystać potencjał rynku w 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.