Historyczna zmienność i ogromne emocje. Wyniki 5. edukacyjnego konkursu mobilnegoTMS

01-04-2020 14:47
Znamy wyniki piątego edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers! Rywalizacja odbywała się na wirtualnych kontach maklerskich, a do wygrania były realne nagrody pieniężne. W puli znalazło się 14,5 tys. złotych. Inwestorzy grali bez ryzyka, ale nie bez emocji. Tych rynek dostarczył najwięcej w historii, a rywalizacja była zacięta do ostatniej godziny sesyjnej.

Ta edycja była wyjątkowa, gdyż odbywała się na samym początku postępującej światowej recesji, która swoją wielkością przykryje kryzys z lat 2007-2009. Tym razem mamy do czynienia z lockdown-em – czyli nagłym załamaniem aktywności gospodarczej, która dotyka lub dotknie niebawem prawie wszystkie gospodarki świata. Ten kryzys jest szczególny, ponieważ jego źródło nie tkwi w konkretnym sektorze gospodarki państwa. Jest to bowiem kryzys zdrowia publicznego, którego rozwiązaniem jest znalezienie szczepionki na groźnego wirusa.

Na koniec miesiąca - i jednocześnie na koniec rywalizacji -  liczba zakażeń na świecie przekroczyła liczbę 800 tys. Epicentrum zachorowań przeniosło się z Włoch do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie do Nowego Jorku. Duże firmy idą z pomocą. Prywatne koncerny przyłączają się do walki. Na przykład Ford zadeklarował produkcję respiratorów, które są ostatnią szansą dla osób w najcięższym stanie.

Efekty pandemii COVID-19 na rynku finansowym są olbrzymie. W czasie trwania konkursu amerykańskie indeksy „odpadły” od historycznych szczytów, a ich przecena przekroczyła 20 proc. Najwięcej jednak działo się na rynku ropy naftowej, której przecena została spotęgowana przez dwa główne czynniki: malejący popyt na surowiec spowodowany globalną recesją oraz rozpoczętą przez Arabię Saudyjską wojnę cenową.

Ciekawie zachowywało się również złoto, które w pierwszych dwóch tygodniach rywalizacji spadło z 1700 dolarów do 1450 USD za uncję (co było spowodowane m.in. redukcją długich pozycji i realizacją zysków na transakcjach spekulacyjnych), po czym w ostatniej rundzie dynamicznie drożało, niwelując w około 70 procentach tę przecenę. Na uwagę zasługuje również rynek eurodolara, który z powodu dużego przepływu kapitału na globalnych rynkach ponownie zaczął charakteryzować się wysoką zmiennością. Średni dzienny ATR (wskaźnik pokazujący zmienność instrumentu) jest najwyżej od 2015 roku i wynosi obecnie 170 pipsów. Zatem trading, mimo odgórnie zmniejszonej przez ESMA dźwigni finansowej, może przynosić obecnie ponadprzeciętne stopy zwrotu. Wyniki konkursowiczów są tego dowodem.

 

Wykres EURUSD na przestrzeni lat 2015-2020 oraz wskaźnik ATR

 

Co trzeba było zrobić żeby wygrać konkurs?

W czasie 3-tygodniowej rywalizacji prowadzone były dwa rankingi: tygodniowy oraz generalny. W konkursie zdobywało się punkty, które przysługiwały za miejsca od 1. do 50. I tak osoba, która miała najlepszy wynik na portfelu w danym tygodniu otrzymywała 50 pkt, druga w rankingu tygodniowym zdobywała 49 pkt, i tak analogicznie do 50. miejsca. W rankingu generalnym liczyły się punkty z 3 rund. Dodatkowo można było zdobyć punkty „ekstra” za polecenia konkursu  znajomym. Maksymalnie było ich do zdobycia 30.

Zwycięzcą został trader o nicku „Zibi”. Regularnie zajmował stosunkowo dobre miejsca (najwyżej był w pierwszym tygodniu, kiedy zajął 6. miejsce), ale nie wygrał żadnej z rund. Zdobył 78 punktów, a w najlepszej dla siebie, pierwszej, rundzie jego stopa zwrotu oscylowała na poziomie 473 proc. W tradingu wybierał głównie instrument DE30 (kontrakt CFD na DAX) oraz US100 (CFD na NASDAQ100). Warte odnotowania jest również to, że każda z osób, która była w pierwszej trójce w klasyfikacji pojedynczych rund, znalazła się poza podium w klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce przypadło inwestorowi „Pathfinder”, który swój najlepszy wynik odnotował w I tygodniu osiągając stopę zwrotu na poziomie ponad 440 proc. Podium zamknął gracz „TOMASZDD”, któremu 3. miejsce w "generalce" dał m.in. 8. wynik w pierwszej rundzie: 438.63 %.  

Zwycięzca I rundy ostatecznie zajął 10. miejsce w „generalce”, najlepszy konkursowicz II tygodnia był 9., a zwycięzca III rundy nie znalazł się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji ogólnej.

To pokazuje, że jednorazowe „wykręcenie” bardzo dobrego wyniku nie wystarcza do ostatecznego zwycięstwa. Liczyła się regularność w każdym tygodniu, trzeba było potwierdzić, że dobry wynik w pojedynczym okresie to nie przypadek. Takie warunki w pewnym stopniu odzwierciedlają trading w warunkach rzeczywistych, kiedy premiowana jest  konsekwencja, zdolność zarządzania ryzykiem, a nie pojedyncze  zagrania.

 

Klasyfikacja generalna V edycji konkursu mobilnego TMS

 

Poniżej przedstawiamy kilka statystyk konkursowych:

  • W całym konkursie największa aktywność przypadała standardowo na poniedziałek, kiedy każdy trader po dwudniowym odpoczynku wracał z utęsknieniem na rynek.

  • Nie pierwszy raz najpopularniejszym instrumentem okazuje się DE30 (kontrakt CFD na DAX). Na drugim miejscu jest ropa WTI, a trzecim najczęściej wybieranym instrumentem było złoto.

  • Nasi konkursowicze zachowywali się podobnie jak inwestorzy na całym świcie - ich aktywność była największa na początku sesji europejskiej oraz amerykańskiej.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-09-11 12:02
Nowe rozdanie w USA - w jakim kierunku podążą rynki? Zapraszamy na webinar
2024-09-10 11:27
Rynek złota we wrześniu 2024: optymistyczne prognozy w obliczu łagodzenia polityki monetarnej i ograniczeń podaży
2024-09-06 11:45
Jak wybory prezydenckie w USA wpłyną na rynki? Bądź na bieżąco z OANDA TMS Brokers
2024-09-02 16:18
Analiza techniczna - kiedy warto ją wykorzystać? Zapraszamy na webinar
2024-08-23 11:46
Kamala Harris: jak jej nastawienie polityczne i gospodarcze może wpłynąć na rynki finansowe
2024-08-22 15:44
Zmienność, spowolnienie gospodarcze i długoterminowe ryzyka: analiza indeksów giełdowych - sierpień 2024
2024-08-19 11:20
Giełdy w turbulencjach: czarne chmury nad rynkami finansowymi
2024-08-14 17:00
Przegląd rynku złota w sierpniu 2024: mieszanka wyzwań i możliwości
2024-08-06 15:53
Oprocentowanie wolnych środków: co powinieneś wiedzieć?
2024-08-01 15:16
Co czeka rynki w drugiej połowie 2024 roku? Zapraszamy na webinar

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.