Polscy studenci w finale Rotman International Trading Competition!

18-03-2014 16:48
Grupa studentów wspierana przez Forex-University i TMS Brokers wróciła w marcu z Ameryki Północnej. Jako jedyna ekipa z Polski i jedna z trzech reprezentacji z Europy wzięła udział w prestiżowym konkursie inwestycyjnym Rotman International Trading Competition w Kanadzie.
Polscy studenci w finale Rotman International Trading Competition!

Polskiej drużynie studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w składzie: Piotr Dobrowolski, Michał Mazur, Kamil Ruszała i Łukasz Śnieżek udało się zdobyć bardzo dobre 14 miejsce na 52 zespoły - gratulujemy! Po konkursie studenci odwiedzili nowojorską giełdę i siedzibę Bloomberga w Nowym Jorku. 

Konkurs trwał trzy dni. Rywalizacja rozpoczęła się pierwszego dnia w oparciu o przykład Social Outcry, który nawiązywał do sposobu inwestowania na giełdzie sprzed kilkudziesięciu lat. Walka polegała na handlu indeksem. Transakcje zawierane w trackie gry, były podejmowane pod wpływem wiadomości rynkowych.

Następny dzień zmagań polegał na handlu na rynku derywatów surowcowych, podczas którego trzeba było osiągnąć maksymalny zysk ze sprzedaży paliwa, przy uwzględnieniu kosztów wydobycia, procesów rafinacji oraz zmienności ceny rynkowej. Było to jedno z serii zadań, które opierały się na relatywnie podobnych założeniach. Zmieniały się tylko rynki, na których handlowali.

Punktem kulminacyjnym konkursu był Algorithmic Trading. Rolą uczestników tego zadania było napisanie algorytmu zawierającego automatyczne transakcje na platformie konkursowej. Moduł ten, jak się okazało przysporzył wielu zespołom sporo trudności wynikających ze skomplikowania zaprogramowania skutecznej strategii transakcyjnej, która sprawdziłaby się w różnych sytuacjach rynkowych. Polskiej ekipie udało się jednak sprostać temu wyzwaniu i osiągnąć sukces, którym było dostanie się do ścisłego finału.

– Wiele przygotowań, starań i ciężkiej pracy całego naszego zespołu wraz ze wsparciem sponsorów doprowadziły nas 7000 km od naszego miejsca zamieszkania na prestiżowy konkurs tradingowy w świecie. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez organizatorów z szacunkiem i ogromnymi brawami, ponieważ byliśmy jednym z 3 zespołów z Europy. Dość powiedzieć, że Rotman School of Management przez ostatnie 10 lat był uznawany za najbardziej prestiżową biznesową uczelnię w Kanadzie i od wielu lat obecną w najlepszej dwudziestce biznesowych szkół na świece. To wszystko świadczy o wysokim poziomie konkursu, który skupia studentów najlepszych uczelni na świecie tj. Academy of West Point, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology, University of California, City University of Hong-Kong, LUISS Guido Carli University of Rome – powiedział Piotr Dobrowolski, uczestnik wyprawy i student WSIiZ w Rzeszowie.

New York, New York…

Kolejnym etapem transatlantyckiej podróży studentów z Rzeszowa był Nowy Jork. Następnego dnia po przylocie odwiedzili siedzibę nowojorskiej giełdy – NYSE Euronext. Budynek zrobił na studentach ogromne wrażenie. Wizyta rozpoczęła się krótką prezentacją historii NYSE – od jej początków, aż po czasy współczesne.

– Zostaliśmy zaproszeni na parkiet, który wygląda dokładnie tak, jak widzimy go w telewizji czy na zdjęciach. Ze wszystkich zwiedzających grup byliśmy jedyną, która mogła podziwiać główną salę notowań z rzeczywistego planu, gdy inne czyniły to zwiedzając giełdę z poziomu balkonu. Ogromna ilość sprzętu komputerowego, ticker’y przekazujące traderom najbardziej aktualne informacje dotyczące spółek, zagęszczenie instytucji takich jak Barclay’s czy Goldman Sachs sprawia, że wizyta urasta do miana jednego z najważniejszych doświadczeń w naszym życiu. Ciężko było uwierzyć w to co widzimy, proszę więc wyobrazić sobie nasz szok kiedy zaprowadzono nas do jednego z oficjeli Goldman Sachs na rozmowę. Udało się nam nawet nawiązać kontakt z traderem powyższego banku – Jay’em. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni otwartością i serdecznością ludzi tam pracujących. Pomimo życia na wysokich obrotach, w większości zachowali oni zdrowe poczucie humoru nawet pomimo pracy w konkurujących ze sobą firmach. To był niezwykły widok. Wizyta na NYSE była dla nas naprawdę cennym doświadczeniem, które z pewnością przyczyni się do lepszego rozwoju naszej kariery – opowiada Piotr Dobrowolski.

Następnym etapem wyprawy do USA była wizyta w jednym z największych na świecie serwisów informacyjnych – nowojorskiej siedziby Bloomberg LP mieszczącej się przy 731 Lexington Avenue.

– Nie dostaliśmy niestety pozwolenia na robienie żadnych zdjęć, poza jednym grupowym zdjęciem w hallu głównym. Było to zapowiedzią  – jak się okazało – niesamowitych widoków, których byliśmy później świadkami w siedzibie imperium Michaela Bloomberg’a. Niesamowicie otwarta przestrzeń biurowa (open space) nastawiona na komunikację, przyczynia się do bardziej swobodnego przepływu informacji pomiędzy pracownikami. Wystrój biur to istny majstersztyk, bez problemu można wyczuć ogromną klasę, która cechuje to miejsce. Wszechobecne Bloomberg Terminale rozbudzają naszą wyobraźnię, zwiastując że miejsce to jest istnym rajem dla inwestora. Oprócz samego terminala, serwis posiada również własny kanał telewizyjny oraz stację radiową, które dzień po dniu oglądają i słuchają miliony ludzi na całym świecie. Te media dają nam możliwie przejrzysty i profesjonalny przekaz najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-politycznych z całego świata, i dostępne są za darmo nawet dla osób nie posiadających wykupionej usługi Bloomberg Professional – wspomina Dobrowolski.

Zwiedzone miejsca Ameryki Północnej wprawiły nas w zachwyt tak wielki, że jesteśmy jeszcze mocniej zdeterminowani, nastawieni na rozwój i ciągłą naukę w dziedzinie inwestycji kapitałowych. Nie udałoby nam się to gdyby nie ciężka praca, wytrwałość, determinacja oraz chęć osiągnięcia sukcesu. Przede wszystkim podziękowania należą się TMS Brokers, którzy wsparli nas i do końca wierzyli w nasz sukces – zapewnił Piotr Dobrowolski.