Co dalej z ropą naftową? Na które surowce warto teraz zwrócić uwagę?

06-05-2020 13:54
Strach przed globalną recesją wywołaną COVID-19 sprawia, że złoto jak magnes przyciąga inwestorów. Kruszec w kwietniu osiągnął najwyższe ceny od 2012 roku, a jego notowania podlegają długoterminowemu, ugruntowanemu trendowi wzrostowemu. Metody walki z pandemią przyjęte przez rządy i banki centralne tworzą środowisko sprzyjające jego kontynuacji. Złoto i ropa to jednak nie jedyne surowce warte uwagi inwestorów.

Kurs ropy naftowej osiągnął – pierwszy raz w historii - wartości minusowe. Cena surowca rośnie, ale nie zmienia się fakt o bezprecedensowym załamaniu zapotrzebowania na tzw. czarne złoto, które skutkuje nadpodażą. Nadpodaży nie jest w stanie przysłonić perspektywa ograniczenia wydobycia ropy przez kluczowych producentów.

ROPA, ZŁOTO I INNE OKAZJE. SPRAWDŹ SPECJALNE WIDEO!

- Jeśli notowania ropy są w tunelu, na którego końcu jest światełko, to jest to tunel bardzo długi. Proces bilansowania rynku jest rozpoczęty. Jego pierwszym etapem jest wyhamowanie tempa przyrostu zapasów. Bardziej wyraźnie zwyżki będą pewnie mieć miejsce, gdy zacznie się ich redukcja.
Z początkiem maja weszło w życie porozumienie OPEC+ ograniczające wydobycie o niemal 10 mln b/d. Krach zaczyna też przekładać się na obniżenie produkcji surowca w USA. Jest ono kierowane wyłącznie mechanizmami rynkowymi – tłumaczy Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers.

Nadprodukcja

W kwietniu wydobycie OPEC przekroczyło 30 mln baryłek na dzień i zanotowało największy miesięczny przyrost od 1990 roku, czyli czasu po irackiej inwazji na Kuwejt. Wydobycie w Rosji wyniosło 11,25 mln baryłek i było najwyższe od ponad roku.

Zwiększenie produkcji przy braku popytu (pandemia skutkuje ubytkiem zapotrzebowania rzędu 30 mln b/d) powoduje zapełnienie światowych magazynów. Inwestorzy będą interpretować napływające informacje i analizować w jakim tempie rynek zmierza do równowagi. Optymizm związany z odmrażaniem gospodarek wypycha kurs baryłki WTI ponad 24,50 USD za baryłkę. Na horyzoncie są dane o zapasach, ustalenie OSP (Official Selling Prices) przez Arabię Saudyjską i ewaluacja postanowień OPEC+.

To, czy państwa członkowskie wywiążą się z przyjętych cięć budzi wiele pytań, bo w przeszłości bywało z tym różnie… Ponadto należy nadmienić, że droga do kolejnych wzrostów ropy jest kręta. Na rynku pojawiają się kolejne znaki zapytania tj.: ryzyko zapełnienia zbiorników, długie pozostanie w trendzie bocznym, czy przyćmienie ewentualnego rynkowego wsparcia cen ropy przez powrót wojny handlowej USA-Chiny.

- Naszym scenariuszem bazowym jest stopniowe równoważenie się rynku i dryf cen na wyższe pułapy wraz ze zbliżaniem się końca roku. Zakładamy, że na razie będzie to ruch pełny zwrotów, szarpany i bardzo nieregularny – ocenia Sawicki z TMS Brokers.

Unikalne okazje inwestycyjne

Rynki surowcowe to jednak znacznie więcej niż tylko ropa i złoto. Pandemia wywołuje niespotykane zaburzenia - zarówno po stronie popytu, jak i podaży - na rynkach niemal wszystkich najważniejszych towarów. Tworzy tym samym warunki do unikalnych okazji inwestycyjnych. Możesz posłuchać o nich w specjalnym, wideo przygotowanym przez eksperta ds. rynków surowcowych i Analityka Roku 2019 Bartosza Sawickiego z TMS Brokers. Otrzymasz je za darmo – wystarczy, że założysz bezpłatną wersję demo w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2023-03-27 15:05
OANDA TMS Brokers ze statuetką Dom Maklerski 2022!
2023-01-20 13:14
Jest zysk i co dalej? Jak uwzględnić trading w podatkach i zadbać o bezpieczeństwo konta maklerskiego
2023-01-11 15:40
Czym w 2023 roku będą żyły światowe giełdy? Eksperci dzielą się swoimi prognozami
2023-01-02 10:41
Weź udział w webinarze „Live Trading. Analiza rynku na żywo”
2022-12-12 15:25
Widmo recesji - webinar o wyzwaniach, przed jakimi stoi rynek
2022-12-06 15:28
Jaki grudzień na rynku? Prognozy na koniec roku
2022-11-21 15:09
Jak zarządzać wysoką zmiennością na EUR/USD? Już w środę kolejny „Impuls giełdowy”
2022-11-09 15:44
Czy giełdę też ogarnie futbolowa gorączkowa? Mundial może wpłynąć na notowania
2022-11-02 13:12
Jak radzi sobie spółka-matka Facebooka? O tym, dlaczego 2022 nie był rokiem Meta Platform Inc.
2022-11-02 11:59
Elon Musk kupił Twittera. Co to oznacza dla serwisu i dla inwestorów?