ZUS zabraknie w '13 na wypłaty ponad 49 mld zł - Derdziuk

31-07-2013 08:06
31.07. Warszawa (PAP) - Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabraknie na wypłaty w tym roku ponad 49 mld zł, a tegoroczne wydatki wyniosą około 184 mld zł. Rekord niewypłacalności ZUS odnotuje około 2030 roku, potem nastąpi poprawa - uważa Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

W wywiadzie opublikowanym w środę w "Rzeczpospolitej" szef ZUS zaznacza, że w tym roku zabraknie ZUS ponad 49 mld zł na wypłaty świadczeń, a tegoroczne wydatki ZUS wyniosą około 184 mld zł.

Ponadto prezes ZUS zaznacza, że "w ostatnim czasie" proporcja wypłacanych świadczeń ze składek, a środkami budżetowymi na to przeznaczanymi zmniejsza się. Jego zdaniem deficyt FUS liczony jako udział w PKB będzie się obniżał, a rekord niewypłacalności ZUS odnotuje około 2030 roku.

"(...) Proszę zwrócić uwagę, że rekord niewypłacalności odnotujemy ok. 2030 roku, a późniejsza sytuacja będzie się poprawiać. Raz jeszcze zwracam uwagę, że niedobór w ZUS liczony jako procent PKB maleje" - powiedział.

Na pytanie "z czego wynika dziura w ZUS" Derdziuk odpowiedział:

"Nie dziura, a niedobór między składkami a wypłacanymi świadczeniami. Znowu to wynika z demografii, ale też bardzo istotnym powodem nierównowagi jest mała liczba osób płacących składki(...) W ZUS zarejestrowanych jest 15 mln ubezpieczonych, to ludzie płacący składki. Porównajmy te dane z liczba osób w tzw. wieku produkcyjnym, których jest 24 mln. Ta luka jest ogromna. Wskaźnik aktywności zawodowej w Polsce jest niski. I musimy coś z tym zrobić" - powiedział Derdziuk.(PAP)

kba/ osz/