Zawieszenie 50-proc. progu może być źle oceniane przez inwestorów - Raczko, NBP

18-07-2013 07:10
18.07. Warszawa (PAP) - Krótkookresowa reakcja rynków finansowych związana z nowelizacją tegorocznego budżetu będzie niewielka. W dłuższym okresie źle oceniana przez inwestorów może być jednak kwestia zawieszenia 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

"(...) to, czym się wszyscy martwią, to jest, jaka będzie reakcja rynków finansowych. Krótkookresowa w moim odczuciu niewielka. Czyli nic się specjalnego, jeśli chodzi o finansowanie deficytu budżetowego nie zadzieje. Natomiast niestety jest to powiązane z pewnym elementem, który nie będzie sprzyjał reputacji w dłuższym okresie. Myślę o zmianie tych przepisów dotyczących progów ostrożnościowych, tych 50 proc., które zostanie zawieszone na dwa lata" - powiedział Raczko w środę wieczorem w TVN CNBC.

"Niestety jest to zawieszone wtedy, kiedy zmusiła nas do tego sytuacja. O wiele lepiej było wprowadzić regułę ostrożnościową, o której mówiło się już od pewnego czasu w ministerstwie, że oprócz tej reguły tymczasowej miała być trwała reguła. Można było ją wprowadzić wcześniej. Wtedy łatwiej byłoby to rynkom finansowym wytłumaczyć" - dodał.

"W percepcji rynków finansowych jest to źle oceniane. Myśmy się już bardzo cieszyli, że polskie obligacje w większości kupują długoterminowi inwestorzy. I ci długoterminowi inwestorzy są bardzo wyczuleni czy pewien system gry, który jest określony, jeśli chodzi o finanse publiczne, nie podlega gwałtownym zmianom. I to może być taki negatywny rys w tych decyzjach, które obserwujemy" - ocenia członek zarządu NBP.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. W świetle ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł. Dodatkowo, aby znowelizować ustawę budżetową, rząd zdecydował się na nowelizację ustawy o finansach publicznych i zawieszenie na dwa lata 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB.(PAP)

jba/ map/