Z funduszy długu rynków wschodzących w ciągu tygodnia wycofano 2,0 mld USD - EPFR

30-08-2013 12:51
30.08. Warszawa (PAP) - W tygodniu kończącym się w środę 28 sierpnia z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 2,0 mld USD wobec 1,3 mld USD wycofanych w poprzednim tygodniu - wynika z danych EPFR, przytoczonych w piątkowym raporcie banku UniCredit.

"Ostatni odpływ kapitału jest największy od końca czerwca i jednocześnie jest to trzeci z rzędu tydzień, w którym kwoty wycofywane przez inwestorów rosną. Odpływy - nieprzerwane od 22 maja - prawie całkowicie wyrównały napływy z pierwszych pięciu miesięcy roku, pozostawiając napływy netto na poziomie zaledwie 400 mln USD od początku roku" - napisano w komentarzu UniCredit.

"Podczas gdy rentowności amerykańskich 10-latek uspokoiły się w środku tygodnia, wieści o nadchodzącej interwencji wojskowej w Syrii zaważyły na aktywach rynków wschodzących" - dodano.

Zdaniem analityków UniCredit, w centrum uwagi inwestorów pozostanie nadchodzące wrześniowe posiedzenie Fed.

"Jeśli chodzi o przyszłość, ruch kapitału na funduszach długu EM będzie uzależniony od ewentualnego ograniczenia zakupu aktywów przez Fed podczas jego najbliższego posiedzenia w połowie września. Oczekiwania dużej aukcji tej jesieni też mogą mieć pewien wpływ na rynek - niektóre kraje staną w obliczu ryzyka wyższych rentowności w kontekście konieczności pokrycia dużych potrzeb pożyczkowych" - napisano. (PAP)

ost/ jtt/