Wskaźnik PMI dla Polski w VIII wzrósł do 52,6 pkt. z 51,1 pkt. w VII - HSBC

02-09-2013 09:06
02.09. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2013 roku wzrósł do 52,6 pkt. z 51,1 pkt. w lipcu - podał HSBC w poniedziałkowym komunikacie.

"Wielkość produkcji, całkowita liczba nowych zamówień i zamówień eksportowych oraz aktywność zakupowa wzrosły w szybszym tempie niż w poprzednim miesiącu. Producenci po raz pierwszy od dwunastu miesięcy podnieśli także poziom zatrudnienia. Jeżeli chodzi o presję inflacyjną, koszty produkcji rosły w szybszym tempie, a ceny wyrobów gotowych ponownie odnotowały spadek" - napisano w komentarzu do badania.

"W sierpniu wskaźnik PMI pozostał powyżej neutralnego progu i wzrósł z poziomu 51,1 do 52,6, sygnalizując pierwszą poprawę warunków gospodarczych w sektorze miesiąc do miesiąca od października 2011 roku. Poprawa ta była również największą od lipca 2011 roku. Pozytywny wpływ na sierpniowy odczyt miały trzy główne komponenty wskaźnika PMI - nowe zamówienia, produkcja i poziom zatrudnienia" - dodano.

Z badania wynika, że w sierpniu przyspieszyło tempo wzrostu liczby nowych zamówień i było ono najszybsze od marca 2011 roku.

"Wzmocnienie popytu przyszło zarówno z rynku krajowego, jak i eksportowego. Firmy informowały o lepszych warunkach gospodarczych i poprawie konkurencyjności na rynkach eksportowych. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w najszybszym tempie od kwietnia 2011 roku" - napisano.

"W sierpniu większa liczba otrzymanych nowych zamówień wpłynęła na wzrost wielkości produkcji. Produkcja w sektorze wzrosła drugi miesiąc z rzędu, co nastąpiło po czternastomiesięcznym okresie spadków. Ponadto tempo wzrostu było najszybsze od dwudziestu ośmiu miesięcy" - dodano.

Najnowsze sierpniowe dane zasygnalizowały wyraźny wzrost aktywności zakupowej, co wspierało rosnące zapotrzebowania produkcyjne.

"Tempo wzrostu zakupów było najszybsze od marca 2011 roku, co jest zgodne z trendem dla nowych zamówień. Ilość magazynowanych środków produkcji spadła jednak w szybszym tempie, odzwierciedlając wzrost wielkości produkcji. W sierpniu odnotowano wyższą presję kosztową w polskim sektorze przemysłowym. Koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od czerwca 2012 roku, jednak nadal utrzymały się na niskim poziomie biorąc pod uwagę dane historyczne. Z kolei ceny wyrobów gotowych spadły dziewiąty miesiąc z rzędu, chociaż w raczej niewielkim tempie" - napisano. (PAP)

nik/ asa/