Wskaźnik PMI dla Polski w VI wzrósł do 49,3 pkt. z 48,0 pkt. w V - HSBC

01-07-2013 09:12
01.07. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu 2013 roku wzrósł do 49,3 pkt. z 48,0 pkt. w maju - podał HSBC w poniedziałkowym komunikacie. Wartość wskaźnika PMI wzrosła drugi miesiąc z rzędu i wskazuje na niewielkie tempo pogarszania się koniunktury.

"Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit pod koniec II kwartału ustabilizowała się sytuacja w polskim sektorze przemysłowym. Liczba nowych zamówień wzrosła po raz pierwszy od początku 2012 roku, co doprowadziło do stabilizacji poziomu produkcji" - napisano w komunikacie.

Z badania wynika, że w czerwcu odnotowano pierwszy od stycznia 2012 roku wzrost liczby nowych zamówień, a poziom zatrudnienia spadł dziesiąty miesiąc z rzędu. Autorzy raportu zwracają również uwagę na najdłuższy od ponad 11 lat okres spadku kosztów produkcji.

Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

"W czerwcu piętnasty miesiąc z rzędu wskaźnik PMI odnotował poziom poniżej neutralnego progu 50,0 punktów, sygnalizując nieprzerwany okres pogarszania się warunków gospodarczych w polskim sektorze przetwórczym" - napisano w komunikacie.

"Najnowszy odczyt wskaźnika był drugim najwyższym w trwającym okresie odczytów kształtujących się poniżej progu 50,0" - dodano.

Zdaniem Agaty Urbańskiej, ekonomistki HSBC zajmującej się Europą Środowo-Wschodnią, czerwcowy odczyt pozwala oczekiwać lepszych wyników w III kwartale.

"Patrząc na średnie kwartalne, PMI w II kwartale był ciągle słabszy niż w I kwartale, ale silniejsza końcówka w czerwcu pozwala oczekiwać lepszych wyników w III kwartale" - napisała Urbańska w komentarzu do danych.

"W sumie sektor przemysłowy nadal balansuje na granicy spadku i wzrostu, ale odczyt wskaźnika PMI w czerwcu sugeruje pozytywną dynamikę w III kwartale" - dodała.

"Zakładamy, że wzrost PKB osiągnął dołek w pierwszej połowie tego roku i że kolejne kwartały przyniosą stopniowe, choć powolne ożywienie" - napisała ekonomistka. (PAP)

fdu/ asa/