Wskaźnik PMI dla Polski w V wzrósł do 48,0 pkt. z 46,9 pkt. w IV - HSBC

03-06-2013 09:13
03.06. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w maju 2013 roku wzrósł do 48,0 pkt. z 46,9 pkt. w kwietniu - podał HSBC w komunikacie.

"W maju wskaźnik PMI odnotował wartość 48,0 i znajdował się poniżej neutralnego progu 50,0 punktów czternasty miesiąc z rzędu. Był on jednak zgodny ze średnią za obecny okres spadków, sygnalizując niewielkie pogorszenie warunków w sektorze. Najnowszy odczyt wskazuje na poprawę w stosunku do kwietnia, kiedy wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu od czterdziestu pięciu miesięcy - 46,9" - napisano w komunikacie.

Kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do ogólnego pogorszenia warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, był dalszy spadek liczby nowych zamówień.

"Spadają one nieprzerwanie od lutego 2012 roku. Jest to trzeci najdłuższy okres spadków w tym obszarze w historii badań. Niemniej jednak tempo tego spadku osłabiło się w maju i było najsłabsze od początku 2013 roku. Zmalała liczba zamówień zarówno krajowych, jak i eksportowych, jednak tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych było zdecydowanie większe" - głosi komunikat.

Autorzy badania zaznaczają, że w maju wraz ze spadkiem liczby nowych zamówień zmalała także wielkość produkcji w polskim sektorze przemysłowym.

"Tempo tego spadku uległo osłabieniu, po raz pierwszy od początku roku, nadal jednak było drugim najszybszym od siedmiu miesięcy. W maju ilość zakupionych środków produkcji ponownie zmalała, jednak w tempie najsłabszym od trzech miesięcy. Presja na dostawców nadal pozostała słaba, a czas dostaw uległ skróceniu w największym stopniu od czterech lat" - wynika z badani.

W maju średnie koszty produkcji spadły piąty miesiąc z rzędu, podkreślając słabość popytu na nowe środki produkcji.

Jak piszą autorzy badania jest to jeden z najdłuższych okresów spadku kosztów produkcji w polskim sektorze przemysłowym od przeszło 11 lat. Tempo tego spadku uległo osłabieniu w porównaniu do kwietnia, kiedy to odnotowano 51-miesięczny rekord.

"Z kolei ceny pobierane za wyroby gotowe spadły szósty miesiąc z rzędu" - dodano.(PAP)

kba/ ana/