Wskaźnik Dobrobytu wzrósł w VIII o 0,2 pkt. - BIEC

20-08-2013 08:45
20.08. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa wzrósł w sierpniu w stosunku do wartości sprzed miesiąca o 0,2 pkt. do 93,7 pkt. - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Najniższy ostatni poziom wskaźnika odnotowano w styczniu br. Od tego czasu wskaźnik systematycznie poprawia się, choć ciągle jest znacznie poniżej swego ostatniego maksimum ze stycznia 2011 roku" - napisano w komentarzu.

"W tym miesiącu dwa czynniki zdecydowały o jego poprawie. Był to przede wszystkim wzrost realnych wynagrodzeń - najwyższy w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Wzrosły one o ponad 2 proc. w ujęciu rocznym. Znacznie mniejszy lecz również pozytywny wpływ na wartość wskaźnika miały zmiany na rynku pracy. Liczba zatrudnionych wyrażone liczbą pracujących po korekcie sezonowej wzrosła w stosunku do miesiąca ubiegłego o 0,1 proc., co można uznać za sygnał stabilizacji wielkości zatrudnienia. Negatywny wpływ na wartość wskaźnika miała podwyższona inflacja, która ograniczyła siłę nabywczą gospodarstw domowych" - dodano. (PAP)

map/ asa/