Wskaźnik cen transportu w Europie w I kw. '13 spadł o 8,1 proc. kdk - Transporeon/CC

16-05-2013 16:07
16.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik cen transportu w Europie w I kwartale 2013 r. spadł o 8,1 proc. kdk oraz spadł o 2,7 proc. rdr - wynika z przesłanego PAP raportu Transport Market Monitor przygotowanym przez firmy Transporeon i Capgemini Consulting. Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł kdk o 22,5 proc.

"Wskaźnik cen zmalał o 8,1 proc. w I kwartale 2013 roku (wskaźnik 90,2), w porównaniu ze wskaźnikiem cen w IV kwartale 2012 r. (wskaźnik 98,2). W porównaniu do poziomu wskaźnika cen w ubiegłym roku, w I kwartale 2012 (wskaźnik 92,7), wskaźnik cen spadł o 2,7 proc." - napisano w komentarzu do raportu.

Z badania wynika, że poziom wskaźnika cen transportu jest najniższy od 2010 roku.

Wskaźnik cen obliczany jest poprzez porównywanie zmian średniej ceny za kilometr w danym czasie.

Zdaniem autorów badania, czynnikiem mającym znaczący wpływ na ceny transportu jest współczynnik możliwości przewozowych, który wzrósł o 22,5 proc. w I kwartale 2013 (wskaźnik 116,4), w porównaniu do IV kwartału 2012 (wskaźnik 95,0).

"W poprzednich latach ceny transportu zawsze wykazywały znaczący spadek między IV a I kwartałem, któremu towarzyszył znaczny wzrost możliwości przewozowych. Wzrost wskaźnika możliwości przewozowych w I kwartale 2013 nie jest tak wyraźny, jak w poprzednich latach, gdy jego wartość w tym czasie wynosiła ok. 40 proc." - napisano.

Wskaźnik możliwości przewozowych, jest stosunkiem między popytem całkowitym a możliwościami przewozowymi (obliczany przez porównywanie średniej liczby ofert będących odpowiedzią na zlecenie transportu w danym czasie).

"Innym istotnym czynnikiem warunkującym ceny transportu jest cena paliwa. Po zanotowaniu najwyższego w historii poziomu w III kwartale 2012, wskaźnik cen oleju napędowego obniżył się w ostatnich dwóch kwartałach. Wyjaśnia to duży spadek cen w połączeniu z umiarkowanym wzrostem wskaźnika możliwości przewozowych" - dodano.

W II kwartale spodziewane jest znaczne ożywienie cen w oparciu o efekt sezonowy obserwowany we wcześniejszych latach.

"Zarówno dynamika rynku jak i aktualna niepewna sytuacja ekonomiczna wymagają uważnej obserwacji cen transportu w celu ochrony przed nieoczekiwanym, negatywnym oddziaływaniem na wyniki firm" - dodano. (PAP)

nik/ asa/