Wpływ programu "MdM" na ceny rynkowe niewielki - domy.pl (opinia)

20-05-2013 12:30
20.05. Warszawa (PAP) - Wpływ rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" na ceny mieszkań na rynku będzie niewielki - prognozują analitycy portalu domy.pl.

Ekonomiści portalu przewidują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że z nowego programu skorzysta bardzo ograniczone grono klientów, a jego wpływ na ceny mieszkań będzie niewielki.

"Jeżeli zsumujemy wszystkie (...) wymogi i limity to okaże się, że potencjalnych beneficjentów programu +Mieszkanie dla Młodych+ może być zaledwie garstka. Ta garstka raczej nie będzie w stanie wstrząsnąć rynkiem mieszkań i domów. Najprawdopodobniej dzięki państwowym dopłatom uda się upłynnić jedynie te lokale z rynku pierwotnego, które są najmniej chodliwe i obniżenie ich ceny i tak jest konieczne" - napisano w raporcie.

"Większość klientów - np. mających małe mieszkanie, ale z powodu powiększenia rodziny zamierzających zmienić je na większe, chcących zamieszkać bliżej centrum, myślących o kupnie lub budowie własnego domu oraz tych, którzy nie mieszczą się w ustawowych widełkach wiekowych - nie ma po co zaprzątać sobie głowy dopłatami. Państwowe miliony będą czekać na nielicznych" - dodano.

Program "MdM" ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2014 r. i trwać 5 lat. Według szacunków resortu z programu będzie mogło skorzystać ok. 36 tys. rodzin rocznie. (PAP)

nik/ ana/