We wrześniu nastroje konsumentów poprawiły się - GUS

20-09-2013 14:07
20.09. Warszawa (PAP) - We wrześniu nastroje konsumenckie poprawiły się trzeci raz z kolei - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,0 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -24,3.

"Wśród jego składowych najbardziej poprawiły się oceny przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 3,2 i 1,6 pkt. proc.), natomiast pogorszyły oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (spadek o 0,4 pkt. proc.) oraz oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,2 pkt. proc.)" - napisano w komentarzu.

W porównaniu do września 2012 r. wartość BWUK jest wyższa o 7,3 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 0,8 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie -31,0.

"Wzrost poziomu wskaźnika jest wynikiem przede wszystkim poprawy oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju. Pozostałe składowe WWUK pozostały na podobnym poziomie (zmiany nie przekroczyły 0,2 pkt. proc.)" - napisano.

We wrześniu 2013 r. WWUK osiągnął wartość wyższą o 9,6 pkt. proc., niż w analogicznym miesiącu 2012 roku. (PAP)

map/ osz/