Warianty zmian w OFE są rozłączne, ale mogą ulec modyfikacjom - Kotecki, MF

26-06-2013 18:17
26.06. Warszawa (PAP) - Warianty zmian w OFE są rozłączne, ale mogą ulec nieznacznym modyfikacjom - powiedział Ludwik Kotecki, główny ekonomista w resorcie finansów. Jego zdaniem, zmiany w OFE są neutralne dla budżetu na 2013 rok i nie mają wpływu na decyzję o noweli.

"One są zaprojektowane jako rozłączne, wewnętrznie spójne. Raczej bym je traktował rozłącznie" - powiedział w środę popołudniu Kotecki w TVN CNBC.

"Ten miesiąc, który zaproponowaliśmy na konsultacje pokaże, jakie są opinie i jakie nastroje. Te warianty mogą ulegać drobnym modyfikacjom w efekcie konsultacji społecznych" - dodał.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE oraz dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni.

Zdaniem Koteckiego, zmiany w OFE są neutralne dla budżetu na 2013 rok i nie mają wpływu na decyzję o noweli.

"Zmiany w OFE nie wejdą wcześniej niż 1 stycznia 2014 roku, to jest jasne. To zabierze kilka miesięcy. W żaden sposób nie wpłynie to na budżet 2013 r. Kwestia nowelizacji to jest ten rok i tak jak premier powiedział, do końca tego miesiąca, w ciągu kilku dni bądź najdalej tygodni podjęta będzie decyzja czy nowelizujemy budżet, czy nie" - powiedział Kotecki.

Kotecki dodał, że kwestia dziedziczenia środków jest uwzględniona we wszystkich wariantach.

Dodał, że stopa zastąpienia w każdym wariancie zmian w OFE jest zbliżona.

"Którykolwiek wariant będzie wybrany bądź zmodyfikowany to stopy zastąpienia będą podobne, bo one zależą od wzrostu gospodarczego" - powiedział.

"Chcemy, żeby wszelkie zmiany były bezpieczne dla giełdy i spółek. Na pewno nie można dopuścić do wyprzedaży tych aktywów (akcji - PAP), a po drugie jest wątek praw głosu, nacjonalizacji. Zaproponowaliśmy, żeby wyłączyć prawo głosu dla ZUS, gdyby to ZUS miał tym zarządzać" - dodał. (PAP)

nik/ asa/