W VI rdr zarejestrowano 8,79 proc. więcej nowych samochodów - Samar

03-07-2013 09:28
03.07. Warszawa (PAP) - W czerwcu zarejestrowano 28.866 nowych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, o 8,79 proc. więcej niż przed rokiem i o 12,12 proc. więcej niż przed miesiącem - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od początku roku zarejestrowano w Polsce 167.453 samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, czyli o 0,92 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Samar podaje, że ponad 87 proc. spośród sprzedanych samochodów to auta osobowe.

"Czy zatem czerwcowy wzrost oznacza, że polski rynek wkroczył na ścieżkę wzrostu? Na taki optymizm jest zdecydowanie za wcześnie. Rezultaty osiągnięte w ubiegłym miesiącu nie muszą i raczej nie oznaczają, że więcej klientów zdecydowało się na zakup aut. Cieniem na optymistycznych danych kładą się dwa czynniki: zjawisko rejestrowania przez dealerów aut +na siebie+ oraz reeksport samochodów, z których część rejestrowana jest tymczasowo na terenie Polski, a następnie sprzedawana za granicę" - napisano w raporcie.

"Reeksportowi sprzyja słaby złoty. IBRM Samar szacuje, że tegoroczny reeksport aut może przekraczać poziom 10 proc. Na pozytywny wynik mógł również wpłynąć krótki maj z dwoma długimi weekendami. Część klientów po prostu przeniosła zakupy na czerwiec" - dodano.

"Mimo tego pozytywnego akcentu, na razie prognoza całoroczna nie ulega zmianie. Przewidujemy, iż sprzedaż samochodów osobowych w całym roku osiągnie poziom około 260 tys. aut. Liczba ta może jednak ulec zmianie, gdyż wciąż nie wiadomo, jaki ostatecznie wariant przepisów zostanie wdrożony przez Ministerstwo Finansów, a będzie on miał istotne znaczenie dla rozwoju rynku" - ocenia Samar.(PAP)

jba/ osz/