W VI koniunktura w handlu hurtowym gorsza niż w V - GUS

21-06-2013 14:14
21.06. Warszawa (PAP) - W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie gorzej niż w maju - podał GUS w piątek.

GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie 0 (w maju plus 1). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio: 18 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Spośród badanych jednostek, w czerwcu 5,2 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu hurtowym (6,3 proc. przed rokiem).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w czerwcu br. 52 proc. przedsiębiorstw, 50 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (49 proc. w czerwcu br., 46 proc. przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (48 proc. w czerwcu bieżącego i ubiegłego roku)" - napisano. (PAP)

map/ osz/