W średnim i krótkim terminie zaproponowany wariant ws. OFE pozytywny dla rynku - Kowalczyk, MF

05-09-2013 10:11
05.09. Warszawa (PAP) - Obecna zmienność na rynku długu jest krótkoterminowa. W średnim i w krótkim terminie zaproponowany wariant, jeśli chodzi o OFE, będzie pozytywny dla rynku i będzie skutkował w kolejnych latach zmniejszeniem potrzeb pożyczkowych netto jak i brutto - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Pojawiło się wiele komentarzy dotyczących wpływu wczorajszej decyzji ws. OFE na rynek. Chciałbym przypomnieć, że od paru miesięcy szczególnie rynek obligacji jest poddany dodatkowej zmienności wywołanej zapowiedzią przez Fed ograniczenia skupu aktywów i wychodzenia z polityki luzowania. Był to główny czynnik, który wprowadził dodatkową zmienność na nasz rynek. Dodatkowo wielomiesięczne konsultacje prowadzone w sprawie wyboru wariantu, jeśli chodzi o OFE nie były zaskoczeniem dla rynku. Rynek doskonale wiedział, że takie dyskusje są toczone i poszczególne warianty są brane pod uwagę" - powiedział Kowalczyk na konferencji.

"Gracze rynkowi biorą pod uwagę wszelkiego rodzaju warianty. To nie jest tak, że określone ryzyka nie są wyceniane. Z czym mamy teraz do czynienia to jest dodatkowa zmienność, krótkoterminowa naszym zdaniem, na którą byliśmy doskonale przygotowani. Poziom prefinansowania, nawet uwzględniając nowelizację budżetu na poziomie około 85 proc. daje nam bardzo duży bufor bezpieczeństwa i mamy przemyślane i przygotowane strategie dotyczące dalszego finansowania naszego długu do końca roku" - dodał.

"Uważamy, że średnim i w krótkim terminie zaproponowany wariant, jeśli chodzi o OFE będzie pozytywny dla rynku. Przede wszystkim w 2014 roku nasze potrzeby pożyczkowe netto zmniejszą się o 16,5 md zł, brutto o 18,9 mld zł. W 2015 roku potrzeby pożyczkowe netto zmniejszą się o 6,9 mld zł, brutto o 15,7 mld zł - powiedział Kowalczyk.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS, a Otwarte Fundusze Emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.(PAP)

kba/ jba/ asa/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA