W przyszłym tygodniu liczne publikacje ważne dla PLN (opis)

31-05-2013 15:47
31.05. Warszawa (PAP) - Przyszły tydzień obfitować będzie w wiele ważnych publikacji, zarówno krajowych jak i zagranicznych, które mogą mieć istotny wpływ na notowania złotego. Inwestorzy z uwagą śledzić będą doniesienia z RPP i posiedzenia EBC. Wyraźne osłabienie PLN na koniec tygodnia wynika z realizacji zysków na rynku obligacji, na którym wyraźnie wzrosły rentowności.

Zdaniem analityków, głównym wydarzeniem dla złotego będzie środowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych.

"W Europie najważniejszym wydarzeniem będzie czwartkowe posiedzenie EBC, które choć prawdopodobnie nie przyniesie decyzji o zmianie polityki monetarnej, to jak zawsze będzie uważnie obserwowane przez inwestorów. W ostatnim czasie największe ruchy na rynku pojawiają się podczas konferencji prasowych prezesa EBC Mario Draghiego. Mimo wszystko głównym tematem rynkowym pozostanie ewentualne zaciskanie polityki monetarnej przez bank centralny Stanów Zjednoczonych" - napisano w piątkowym popołudniowym biuletynie XTB.

"Przyszły tydzień może okazać się decydującym, jeśli chodzi o decyzje, które poznamy podczas czerwcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Już w poniedziałek poznamy indeks ISM dla przemysłu, w środę zamówienia na dobra trwałego użytku i ISM dla usług, zaś w piątek najważniejsze dane - o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym i stopie bezrobocia" - dodano.

Zdaniem ekonomistów XTB, wyraźne osłabienie złotego względem euro wynika z faktu realizacji zysków na krajowym rynku długu.

"Wydarzeniem tygodnia dla polskiego złotego było wyjście z wielomiesięcznej konsolidacji w stosunku do euro. Taki ruch spowodował gwałtowne osłabienie polskiej waluty. Obecnie bardzo niewiele brakuje do następnego oporu, który znajduje się w okolicach 4,30. Jego przebicie może spowodować dalsze osłabienie złotego i wzrost kursu euro do poziomu 4,35" - napisano.

"Przecenę polskiej waluty można częściowo powiązać z realizacją zysków na polskich obligacjach. Utworzenie lokalnych dołków na EURPLN i USDPLN zbiegło się z ustanowieniem rekordów rentowności polskich obligacji i od tamtego czasu oba rynki silnie zawróciły" - dodano.

PO WEEKENDZIE MOŻLIWA DALSZA WYPRZEDAŻ DŁUGU

Zdaniem Mateusza Mielnickiego, dilera SPW z banku BGŻ w przyszłym tygodniu może nadal trwać wyprzedaż polskiego długu.

"Przyszły tydzień może być bardzo ciekawy na rynku, mamy posiedzenie RPP, jest EBC. Rynek powinien podążać za rynkami bazowymi, w tym głównie za niemieckim bundem. Jeżeli na tamtych rynkach kontynuowana będzie sprzedaż, to i u nas rentowności będą rosły. Wydaje się, że w przyszłym tygodniu papiery 10-letnie mogą podejść pod 3,73, zaś w dalszej perspektywie aż pod 3,80" - powiedział PAP Mielnicki.

"Myślę, że zbliża się koniec cyklu obniżek stóp w Polsce, więc to będzie kolejny czynnik, który będzie przekładał się na kontynuację wyprzedaży naszych obligacji" - dodał.

Mielnicki dodał, że piątkowe osłabienie było efektem spadku cen obligacji na rynkach światowych.

"Wczoraj była dość wyraźna wyprzedaż na Węgrzech, w Turcji i RPA. Z tego powodu dziś rynek otworzył się dość nisko. Widać było sprzedających z Londynu, bo to głównie zagranica dziś sprzedawała nasze papiery" - powiedział.

"W ciągu dnia traciła cała krzywa. Pod koniec sesji ceny lekko jednak poszły w górę" - dodał Mielnicki.

<TAB> piątek piątek środa 15:35 9.15 15.50

EUR/PLN 4,2815 4,2780 4,2330USD/PLN 3,2864 3,2832 3,2710EUR/USD 1,2992 1,3031 1,2943

OK0715 2,68 2,58 2,57PS0418 3,08 2,99 2,99DS1023 3,56 3,51 3,50</TAB>(PAP)

nik/ ana/