W maju wyraźna poprawa w nastrojach konsumenckich - GUS

24-05-2013 14:09
24.05. Warszawa (PAP) - W maju 2013 roku odnotowano wyraźną poprawę w nastrojach konsumenckich zarówno obecnych, jak i ich perspektyw - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -27,9.

Według GUS osiągnął najwyższą wartość od lipca 2012 roku.

"Na poprawienie się wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego części składowe. Najwyraźniej zmienił się wskaźnik dotyczący dokonywania ważnych zakupów, który wzrósł o 4,5 pkt proc. Znacząco poprawiły się również oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju odpowiednio o 2,2 i 2,5 pkt proc." - napisano.

Obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 1,4 pkt proc. wyższy niż w maju 2012 r.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 3,0 pkt proc. i osiągnął poziom -34,1, co według GUS jest najwyższą wartością od maja 2012 roku.

"Poprawa wartości wskaźnika jest wynikiem wzrostu wartości wszystkich składowych wskaźnika, szczególnie oceny przyszłego oszczędzania pieniędzy o 5,5 pkt proc." - napisano.

Poziom wskaźnika WWUK jest niższy niż w maju zeszłego roku o 0,4 pkt proc. (PAP)

map/ jtt/