W lipcu symboliczny spadek bezrobocia 0,1-0,2 pkt proc. - Męcina, MPiPS

23-07-2013 08:39
23.07. Warszawa (PAP) - W lipcu nastąpi symboliczny spadek stopy bezrobocia o 0,1-0,2 pkt. proc. wobec prognozowanych 13,2 proc. w czerwcu - uważa wiceminister pracy Jacek Męcina.

"To będzie jeszcze spadek (stopy bezrobocia w lipcu - PAP), choć bardziej symboliczny. Myślę, że to może być 0,1-0,2 pkt. proc. spadku (wobec czerwcowej prognozowanej w stopy 13,2 proc. - PAP). Lipiec będzie cięższym miesiącem. Z jednej strony wchodzą absolwenci (...), z drugiej te umowy sezonowe, które miały zostać zawarte już zostały już zawarte" - powiedział w radiu PiN Męcina.

"Zaskakuje nas sytuacja pozytywną płynnością. To sezonowe ożywienie jest nad wyraz widoczne. Byłem znacznie ostrożniejszy. (...) Ta interwencja (na rynku pracy - PAP), to chyba zadziałało. Dzięki temu udaje się tworzyć miejsca pracy. Są firmy, branże, które się rozwijają, a co bardzo istotne oprócz tego segmentu sezonowego, który widocznie ożywia rynek pracy, powstają miejsca trwałe w realnej gospodarce" - dodał.

Wiceminister powtórzył, że zgodnie z prognozą bezrobocie na koniec tego roku powinno wynieść 13,8 proc.

"Jesień będzie cięższa. Taką mamy tradycję rynku. (...) Myślę, że naszym celem (na koniec roku - PAP) jest ta stopa, o której mówimy w programie rekonwersji 13,8 proc. Oby nie przekroczyć 14 proc." - powiedział.(PAP)

kba/ asa/