W kwietniu sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 6,3 proc. rdr - GUS

29-05-2013 10:25
29.05. Warszawa (PAP) - W kwietniu sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 6,3 proc. rdr wobec 9,2 proc. przed rokiem - podał GUS.

"Spośród grup o znaczącym udziale w transporcie ogółem największy wzrost sprzedaży wystąpił w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 9,9 proc.) oraz w transporcie samochodowym (o 6,5 proc.). Zwiększyła się, po raz pierwszy od ponad roku, sprzedaż usług w transporcie kolejowym (o 4,2 proc.). Sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem zrealizowana w okresie styczeń-kwiecień br. była o 3,7 proc. wyższa niż przed rokiem" - napisano.

GUS podał również, że w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest nieco mniej pesymistyczny niż w poprzednim miesiącu.

"Wpływa na to poprawa negatywnych ocen dotyczących bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Oczekiwania w zakresie popytu i sprzedaży są nieco ostrożniejsze od formułowanych w poprzednim miesiącu, przy utrzymujących się pesymistycznych prognozach sytuacji finansowej. Skala planowanych ograniczeń zatrudnienia jest zbliżona do notowanej w kwietniu br. W najbliższych miesiącach spodziewany jest niewielki spadek cen usług transportowych" - napisano. (PAP)

map/ asa/