Uwzględniając kredyt od BŚ w VII, MF ma sfinansowane 91 proc. potrzeb - Marczak z MF

28-06-2013 15:31
28.06. Warszawa (PAP) - Uwzględniając 1 mld EUR kredytu od Banku Światowego w lipcu, resort finansów ma sfinansowane 91 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF. MF obserwuje w czerwcu zmniejszenie się portfela inwestorów zagranicznych o ok. 2 proc.

"W lipcu otrzymamy 1 mld EUR kredytu z Banku Światowego. Z uwzględnieniem tego kredytu mamy sfinansowane 91 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Po uwzględnieniu planowanego finansowania nierynkowego do sfinansowania całości potrzeb pozostaje ok. 7 mld zł" - napisał Marczak w przesłanym dziennikarzom piątkowym komentarzu.

"Na koniec czerwca zwiększyliśmy rezerwę środków złotowych i walutowych do ok. 47 mld zł" - dodał.

Jak poinformował Marczak, w czerwcu MF obserwuje zmniejszenie się portfela inwestorów zagranicznych o ok. 2 proc.

"Sprzedaż netto obligacji przez inwestorów zagranicznych w ostatnich dniach maja spowodowała, że portfel tej grupy inwestorów w całym maju praktycznie się nie zmienił. W czerwcu obserwujemy zmniejszenie portfela inwestorów zagranicznych o ok. 2 proc." - napisał Marczak.

"Sprzedaż obligacji przez niewielką część inwestorów zagranicznych wykorzystana została przez krajowe podmioty do zakupów tych obligacji po atrakcyjnych cenach" - dodał.

W lipcu na rynek wypłynie prawie 11,5 mld zł środków, co zdaniem Marczaka przyczyni się do dalszej stabilizacji sytuacji na rynku obligacji.

"W lipcu przekażemy na rynek środki z tytułu odsetek i wykupu obligacji krajowych w wysokości 9,5 mld zł. Dodatkowo przekażemy do OFE blisko 2 mld zł. Prawie 11,5 mld zł wypływających w lipcu na rynek środków przyczyni się do dalszej stabilizacji sytuacji na naszym rynku długu" - napisał Marczak.

"W sierpniu wykupimy ostatnią pulę zapadających bonów skarbowych. Tym samym pierwszy raz w historii zadłużenie w bonach skarbowych spadnie do zera" - dodał.

Jak poinformował w piątek resort finansów, w lipcu i sierpniu warunkowo mogą odbyć się dwa przetargi obligacji, zaś oferta na przetarg we wrześniu uzależniona jest od sytuacji rynkowej.

"Wysoki stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych, dalsze zwiększenie rezerwy płynnościowej, zmienna sytuacja na rynkach finansowych oraz okres wakacyjny wskazuje na zasadność ograniczenia podaży obligacji w najbliższych miesiącach. Z tych względów zawieszamy przeprowadzanie przetargów papierów skarbowych w lipcu i sierpniu" - napisał w komentarzu Marczak.

"Zostawiamy jednocześnie miejsce na dialog z rynkiem i w sytuacji występowania dalszej stabilizacji na rynkach finansowych oraz zgłaszanego dużego popytu na nasze papiery dopuszczamy możliwość przeprowadzenia przetargu w wakacje. W planie podaży na III kw. letnie przetargi zapisane zostały więc jako warunkowe" - zaznaczył.(PAP)

bg/ fdu/ jtt/