Udział instrumentów rynku pieniężnego w aktywach OFE nie powinien być duży - Rostowski

05-09-2013 10:31
05.09. Warszawa (PAP) - MF chce zapewnić, by udział instrumentów rynku pieniężnego w aktywach OFE nie był duży - poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Poinformował on również, że zakaz inwestycji dla OFE w polskie SPW nie oznacza, że będą one mogły inwestować w SPW innych państw UE.

"Nie będziemy chcieli, i zapewnimy, że tak nie będzie się działo, żeby instytucje miały tak duży udział swoich aktywów w instrumentach rynku pieniężnego" - powiedział Rostowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Cały pomysł tej reformy jest taki, aby te środki, które dalej będą szły do OFE, były inwestowane w rozwój gospodarki Polski: akcje, obligacje komercyjne i tego typu instrumenty, i oczywiście inwestycje za granicą w tym zakresie, w którym nas zobowiązała decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - dodał.

Zgodnie z przedstawioną w środę propozycją zmian w systemie emerytalnym OFE mają mieć zakaz inwestowania w polskie obligacje.

Jak poinformował w czwartek Rostowski, nie oznacza to, że OFE automatycznie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe innych państw UE.

"Jeśli chodzi o inwestycje w obligacje skarbowe innych krajów, to jeśli będzie zakaz inwestowania w polskie obligacje, to nie ma automatycznego powodu, by zezwolić na inwestycje w obligacje skarbowe innych krajów europejskich" - powiedział Rostowski.(PAP)

kba/ fdu/ asa/