Tusk wesprze taki wariant zmian w OFE, który przyniesie dobrowolność

26-06-2013 16:06
26.06. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk poinformował w środę, że w zmianach w OFE będzie wspierał te rozwiązania, które przyniosą dobrowolność, rozumianą jako decyzyjność obywatela w sprawie tego, co się dzieje z jego składką. Dla premiera istotny jest też wpływ zmian na poziom długu publicznego.

"Z całego serca będę wspierał takie rozwiązanie, które przyniesie dwa efekty: dobrowolność, czyli decyzyjność obywatela w sprawie tego, co się dzieje ze składką (...) i takie rozwiązanie, które nie będzie dramatycznie zwiększało długu publicznego. (...) Tymi kryteriami będę się kierował" - powiedział Tusk na briefingu prasowym.

"To nie czas w tej chwili abym propagował czy namawiał obywateli do pewnego rozwiązania, dopóki nie będzie jednoznacznego rozwiązania przygotowanego przez rząd i Sejm" - zaznaczył premier.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE, dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Jak poinformowało w środę MPiPS, rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni.(PAP)

fdu/ asa/