Tempo wzrostu PKB w III kw. i w II półroczu '13 ulegnie dalszej poprawie - Kotecki

14-08-2013 12:00
14.08. Warszawa (PAP) - Zdaniem głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów Ludwika Koteckiego po wzroście PKB w II kwartale na poziomie 0,8 proc. rdr, w III kwartale i całym drugim półroczu tempo wzrostu gospodarczego ulegnie dalszej poprawie.

GUS opublikował w środę w szybkim szacunku PKB, że tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale w ujęciu rocznym przyspieszyło do 0,8 proc. z 0,5 proc. w I kwartale. Wzrost PKB kwartał do kwartału wyniósł 0,4 proc.

"Mimo braku opublikowanych informacji o strukturze tego wzrostu w II kwartale, można oczekiwać, że motorem tego ożywienia jest eksport netto" - ocenia Kotecki.

"Zakładam kontynuację tej tendencji i dalszą poprawę dynamiki aktywności gospodarczej w III kwartale i generalnie w całym II półroczu. Taki scenariusz wspierają lepsze dane z otoczenia zewnętrznego gospodarki polskiej" - dodaje.

W opinii przedstawiciela resortu finansów dane za II kwartał wskazują, że w nastąpiła "oczekiwana, umiarkowana na razie, poprawa dynamiki aktywności gospodarczej".

"Wydaje się, że gospodarka zaczyna wchodzić na ścieżkę wyższego tempa wzrostu" - uważa Kotecki.

"Uwzględniający sezonowość w gospodarce PKB był wyższy o 1,1 proc. niż przed rokiem. Poprawę koniunktury można było zaobserwować już wcześniej w danych miesięcznych, zarówno tych tzw. twardych, czyli w produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej, jak i miękkich, jak wskaźniki koniunktury" - dodaje. (PAP)

bg/ osz/