Stopy proc. rekordowo niskie, warto poczekać na ich dobry wpływ na gospodarkę - Gilowska (aktl.)

29-08-2013 15:32
# dochodzą kolejne wypowiedzi Zyty Gilowskiej #

29.08. Warszawa (PAP) - Polityka pieniężna wymaga dużej roztropności, a stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Warto poczekać na ich dobry wpływ na gospodarkę - ocenia Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej.

"W tej chwili stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Warto poczekać na ich dobry wpływ na gospodarkę. Nie wolno +wachlować się stopami procentowymi+, polityka pieniężna wymaga dużej roztropności" - powiedziała w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" Gilowska pytana, czy czekają nas kolejne obniżki stóp procentowych.

Zdaniem Gilowskiej w Polsce jest "mało przestrzeni dla optymizmu".

"Realne wynagrodzenia wcale nie rosną, w najlepszym wypadku stanęły w miejscu. Mamy wysokie bezrobocie, ludzie spłacają liczne kredyty i mają coraz mniej na bieżącą konsumpcję. Kończy się epoka optymizmu na kredyt, państwo zobaczyło granice, indywidualni pożyczkobiorcy też. Ludzie już wiedzą, że nie można brać kredytu bez przyzwoitych i stabilnych dochodów, ponieważ prowadzi to do swoistego niewolnictwa" - powiedziała.

W kontekście kredytów zaciąganych na inwestycje Gilowska powiedziała, że "akcji kredytowej sprzyja polityka obniżania stóp procentowych, którą prowadzimy jako Rada Polityki Pieniężnej". (PAP)

jba/ asa/