Stopy NBP powinny się utrzymać na obecnym poziomie co najmniej do końca '13 - Belka (aktl.)

03-07-2013 16:51
03.07. Warszawa (PAP) - Po lipcowej obniżce stóp procentowych RPP przechodzi do tzw. nastawienia neutralnego - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka. W jego ocenie stopy procentowe powinny się utrzymać na obecnym poziomie co najmniej do końca roku.

"Po obniżeniu stóp procentowych o 225 pb kończymy ten cykl łagodzenia polityki pieniężnej i przechodzimy do stanu, który można nazwać podejściem neutralnym" - powiedział Belka na środowej konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu Rady.

"To oczywiście niczego nie wyklucza w przyszłości, (...) ale jakby pytać mnie o mój pogląd w tej sprawie, to sądzę, że obecny poziom stóp procentowych powinien się utrzymać co najmniej do końca tego roku" - dodał prezes NBP, zaznaczając że "RPP takiego stanowiska nie wyraziła".

W ocenie prezesa NBP polska gospodarka najgorsze ma za sobą.

"Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą" - powiedział Belka.

"Teraz nastąpi stopniowe ożywienie koniunktury, zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych stanowi pewien wyraz optymizmu RPP" - dodał.

Belka poinformował, że RPP "z pewnym dystansem" obserwuje ostatnie odczyty CPI.

"Ten bardzo niski odczyt inflacji konsumenckiej jest wynikiem czynników podażowych. Tak, jak specjalnie się nie przejęliśmy tym, gdy inflacja przejściowo sięgnęła 5 proc., tak z pewnym dystansem patrzymy na to, co się w tej chwili dzieje" - powiedział prezes NBP.

"Chciałbym zwrócić uwagę, że inflacja bazowa jest na bardziej oczekiwanym poziomie" - dodał.

Inflacja CPI w maju, według danych GUS, spadła do 0,5 proc. rdr.

Prezes NBP nie spodziewa się wystąpienia deflacji w ujęciu rocznym.

"Ujemny odczyt jednym czy drugim w miesiącu to w Polsce rzecz normalna, więc nie wykluczam, że w którymś miesiącu odczyt inflacji będzie minusowy. To nie znaczy jednak, że roczny wskaźnik inflacji będzie ujemny" - powiedział Belka.

"Poza tym widzimy, że inflacja bazowa jednak nie spada poniżej 1 proc. To bardzo nisko, ale nie deflacja. Podsumowując, nie spodziewam się w Polsce deflacji" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 2,50 proc. w skali rocznej. (PAP)

jba/ bg/ fdu/ asa/