Stopa bezrobocia w VI wyniosła 13,2 proc. vs 13,5 proc. w V - MPiPS (opis)

05-07-2013 11:30
05.07. Warszawa (PAP) - Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 13,2 proc. wobec 13,5 proc. w maju - podał w piątek w komunikacie resort pracy.

Według danych MPiPS w urzędach pracy w końcu czerwca zarejestrowanych było 2.112,3 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 64,0 tys., czyli o 2,9 proc.

W ocenie MPiPS na rynku pracy widać delikatne ożywienie, ale dynamika spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie się zmniejszać.

"Dynamika liczby ofert pracy pokazuje, że jest delikatne ożywienie na rynku pracy" - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas piątkowego briefingu prasowego.

"Pamiętając o tym, że kończy się efekt sezonowy (...) w kolejnych miesiącach spodziewamy się, że ta dynamika (spadku bezrobocia - PAP) nie będzie już tak duża" - dodał wiceminister pracy Jacek Męcina.

Kosiniak-Kamysz podczas briefingu poinformował, że środki z Funduszu Pracy to "nienaruszalna pozycja, która się nie zmniejszy. Możemy myśleć tylko o zwiększeniu".

Przedstawiciele resortu pracy uważają, że do września bezrobocie powinno spadać i wyniesie poniżej 13 proc.

"Wyczerpał się element sezonowy. Lipiec może już być trochę słabszy (jeśli chodzi o dynamikę spadku - PAP), na pewno nie będzie to 0,3 pkt. proc. Liczę, że do września bezrobocie będzie spadać. Powinno to być poniżej 13 proc." - powiedział dziennikarzom Męcina. (PAP)

jba/ map/ asa/