Stan gospodarki będzie się poprawiał, nie trzeba już ciąć stóp - Bratkowski, RPP

04-07-2013 12:14
04.07. Warszawa (PAP) - Kondycja gospodarki będzie się poprawiała i obecnie RPP powinna się zatrzymać w obniżaniu stóp procentowych - uważa członek Rady Andrzej Bratkowski. W jego ocenie w lipcu byłaby zasadna obniżka o 50 pb, ale nie widział on możliwości powodzenia takiego wniosku.

"Uważam, że gospodarka będzie w coraz lepszej kondycji. Obniżki dokonane od jesieni będą miały większe przełożenie na gospodarkę od połowy przyszłego roku" - powiedział dziennikarzom Bratkowski.

"Uważam, że cięcia powinny rozpocząć się wcześniej, ale skoro jest jak jest, to sądzę, że powinniśmy się teraz zatrzymać" - dodał.

Pytany, czy w lipcu nie byłoby warto obciąć stóp o 50 pb, odpowiedział: "Byłoby warto, ale nie było takiej możliwości i nie złożyłem takiego wniosku".

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 2,50 proc. w skali rocznej. Na poprzednim, czerwcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniżyła stopy procentowe także o 25 pb. Skala rozpoczętego w listopadzie ubiegłego roku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, łącznie ze środową obniżką, to 225 pb.(PAP)

bg/ fdu/ osz/