Skrót wiadomości - wtorek, 6 sierpnia, 17.00

06-08-2013 17:01
06.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 13,1 proc. wobec 13,2 proc. w czerwcu - poinformował PAP wiceminister pracy Jacek Męcina.

Za obniżką stóp procentowych o 25 pb w lipcu, tak jak w czerwcu, głosowali: prezes NBP Marek Belka, Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Hausner i Anna Zielińska-Głębocka - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Głos prezesa NBP, podobnie jak miesiąc wcześniej, miał charakter rozstrzygający o obniżce.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w czerwcu 2013 r. o 1,2 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 2,3 proc. - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w czerwcu 2013 r. o 3,8 proc. mdm, a rdr wzrosły o 4,3 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w II kw. 2013 r. o 0,2 proc. kdk, po spadku w I kw. 2013 r. o 0,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny we wstępnych danych.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w czerwcu do 34,2 mld USD, z 44,1 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,5 proc. i wyniósł 2.060,5 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1 proc. i wyniósł 14.401,06 pkt.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych od 23 września rozpocznie publikację nowych indeksów, WIG 30 i WIG 30 TR. Zwiększenie spółek w głównym indeksie spowoduje zwiększenie liczby uczestników w indeksie średnich oraz małych spółek, w związku z czym od marca 2014 r. GPW rozpocznie publikację indeksów WIG 50 i WIG 100.

GPW szacuje, że do końca roku na głównym rynku może zadebiutować kilkanaście spółek - poinformował prezes GPW Adam Maciejewski.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2013 roku wzrósł do 741,8 mln zł z 704,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 14 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 651,3 mln zł.

Pekao podtrzymuje, że spadek jego wyników w 2013 roku będzie jednocyfrowy. Bank liczy na stabilizację i stopniowe odbicie wyniku odsetkowego w drugiej połowie roku - poinformował prezes banku Luigi Lovaglio.

Bank Pekao SA nie planuje wypłacić w tym roku zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy - poinformował prezes banku Luigi Lovaglio.

Bank Pekao spodziewa się stabilizacji kosztów ryzyka, które całorocznie wynieść mogą około 70 pb - poinformował prezes banku, Luigi Lovaglio.

Według wstępnych danych, w lipcu 2013 r. Komputronik wypracował w ujęciu jednostkowym zysk handlowy ze sprzedaży towarów i usług w wysokości 8,7 mln zł wobec 7,15 mln zł rok wcześniej. Spółka pozytywnie ocenia możliwość znaczącej poprawy wyników finansowych w bieżącym roku.

Grupa Cormay może zwiększać przychody o ok. 15 proc. rocznie w perspektywie 3-5 lat, nie uwzględniając sprzedaży urządzenia BlueBox, na rynku rosnącym o 5-7 proc. - ocenił Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay. Spółka chce rozpocząć sprzedaż produktów na rynek weterynaryjny w USA za 15 mln euro rocznie.

Cormay chce sprzedawać urządzenie diagnostyczne BlueBox również w wersji OEM największym światowym producentom sprzętu medycznego, z dwoma prowadzi rozmowy - poinformował Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay. Marża ze sprzedaży BlueBoxa wyniesie ponad 70 proc., a w pierwszym roku spółka chce sprzedać kilka tysięcy urządzeń.

Comp podpisał kontrakt z Centrum Projektów Informatycznych na stworzenie "bezpiecznej bramy dostępowej dla UMM". Wartość zlecenia to 5,4 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

21 wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do przetargu na budowę drogi ekspresowej S7 Miłomłyn - Ostróda Północ. Wśród nich konsorcjum z Budimeksem, konsorcjum z Mirbudem oraz Mostostal Warszawa - podała GDDKiA.

WALUTY

Sentyment pozostanie głównym czynnikiem kształtującym sytuację na rynku walutowym oraz długu. W najbliższych dniach mocniejszy złoty może być kwotowany względem euro w przedziale 4,18-4,24. Aukcja obligacji powinna przebiec pomyślnie - oceniają analitycy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1744, a kurs złotego do euro na 4,2107 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3280 USD i 130,27 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 108,51-108,53 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nadal spadają po dwóch dniach zniżek - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, tanieje 31 centów do 106,25 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zachowywały się niestabilnie. Inwestorzy z jednej strony spekulowali pod spadające zapasy, a z drugiej pod plotki o możliwym zakończeniu przez Fed pakietu stymulującego - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME pozostaje bez zmian, na poziomie 6.970,25 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem korekty po ubiegłotygodniowej fali wzrostów. Zdaniem analityków kolejne sesje na GPW nie powinny zasadniczo zmienić obrazu rynku i WIG 20 nie powinien przebić oporu w okolicach 2.400 pkt.

Akcje amerykańskich spółek pozostają atrakcyjną klasą aktywów i ich ceny powinny kontynuować wzrosty przez kolejny rok. Kolejne tygodnie mogą przynieść jednak podwyższoną zmienność na rynku - ocenił w komentarzu główny strateg inwestycyjny BlackRocka Russ Koesterich.

Widoczna od połowy lipca tendencja wzrostowa wyceny uprawnień EUA może się utrzymać - oceniają eksperci biura maklerskiego Consus.

Z wstępnych danych włoskiego PKB za II kw. ogłoszonych we wtorek wynika, że recesja w tym kraju zaczyna ustępować, ale rachuby na bliski i trwały okres wzrostu są przedwczesne - uważają analitycy ośrodka Capital Economics (CE).

Silny przyrost zamówień fabrycznych w Niemczech w czerwcu sugeruje ustabilizowanie się aktywności w przemyśle w drugim półroczu 2013 r. i ogólne ożywienie cyklu inwestycji w tym kraju - ocenia we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W poniedziałek, 5 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.620,68 mln zł wobec 31.725,55 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 84,86 pb, wobec 85,17 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rząd przyjął program pomocy dla rolników, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2013 r. klęsk żywiołowych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

MSW przesłało we wtorek do konsultacji międzyresortowych projekty nowych ustaw o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. P.o. rzecznik resortu Paweł Majcher powiedział PAP, że MSW chciałoby, żeby oba projekty trafiły do Sejmu w październiku.

Są błędy w szkoleniu i niektórych procedurach BOR - stwierdza raport tej służby po incydencie w Łucku na Ukrainie. Pod nadzorem MSW w BOR rozpoczął się już program naprawczy, który ma wyeliminować podobne incydenty w przyszłości - dowiedziała się PAP w MSW.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę umożliwiającą utworzenie z Litwą Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ma to ułatwić m.in. zarządzanie ruchem lotniczym, a także przynieść oszczędności.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji polsko-amerykańskiej konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich będą traktowani przy naliczaniu zasiłków tak, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę - stanowi nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek nowelizację niektórych ustaw dotyczących praw pasażerów podróżujących drogą morską i drogą śródlądową - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych.

Polacy mają powszechną świadomość różnic międzypokoleniowych. Zdaniem większości (82 proc.) młodzież sprzed lat była inna niż dzisiejsza, a ludzie różnych pokoleń bardzo się od siebie różnią, np. pod względem sposobu spędzania wolnego czasu - wynika z sondażu TNS Polska.

Na straty w wysokości ponad 13 milionów złotych mieli narazić Skarb Państwa członkowie grupy przestępczej nielegalnie handlującej paliwami. Na wniosek poznańskiej prokuratury ABW zatrzymała w tej sprawie pięć osób. Informację przekazał we wtorek PAP rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Maciej Karczyński.

Prokuratura wyjaśnia, czy ratownicy pogotowia złamali prawo, zostawiając na poboczu zwłoki mężczyzny, który po wypadku w Siewierzu (Śląskie) zmarł w drodze do szpitala. Ekipa karetki wróciła na miejsce wypadku i zostawiła tam ciało ofiary, tłumacząc, że nie może przewozić zwłok. Postępowanie w tej sprawie rozpoczęła we wtorek Prokuratura Rejonowa w Zawierciu - poinformował PAP jej szef Andrzej Nowak.

Gen. Wojciech Jaruzelski został we wtorek wypisany ze szpitala - poinformował PAP płk Grzegorz Kade, rzecznik Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Od początku wakacji stołeczny ekopatrol interweniował 1607 razy - poinformował PAP kierownik ekopatrolu Piotr Mostowski. Zwierzęta, które są odławiane, niejednokrotnie zostały porzucone przez swoich właścicieli.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Brytyjski rząd ewakuował cały personel swojej ambasady w Jemenie w związku z zagrożeniem terrorystycznym - podało we wtorek Foreign Office (MSZ). Wcześniej USA zleciły wycofanie z ambasady w Jemenie swoich pracowników, których obecność nie jest niezbędna.

Z powodu utrzymującego się zagrożenia terrorystycznego ambasada Niemiec w stolicy Jemenu, Sanie, pozostanie tymczasowo zamknięta - poinformował we wtorek niemiecki MSZ, choć jeszcze dzień wcześniej zapowiadano, że otwarcie placówki nastąpi właśnie we wtorek.

Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział we wtorek, że jest zdeterminowany, by rozwiązać spór z Zachodem dotyczący irańskiego programu nuklearnego. Dodał, że jest gotów podjąć poważne negocjacje w tej sprawie.

Rządząca Norweska Partia Pracy i jej sojusznicy zbliżają się do prowadzącej opozycyjnej centroprawicy - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu, który zapowiada zaciętą rywalizację w wyborach parlamentarnych we wrześniu i decydującą rolę małych ugrupowań. W najnowszym badaniu opinii publicznej opozycyjną Partię Konserwatywną popiera 31,6 proc. wyborców, którzy są zdecydowani głosować, co oznacza spadek z 34,1 proc. w ubiegłym miesiącu, a poparcie dla populistycznej Partii Postępu - potencjalnego koalicjanta konserwatystów - spadło do 14 proc. z 14,5 proc. w lipcu.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej we wtorek złagodził wyroki byłem szefowi koncernu naftowego Jukos Michaiłowi Chodorkowskiemu i jego partnerowi biznesowemu Płatonowi Lebiediewowi o dwa miesiące - z 11 lat do 10 lat i 10 miesięcy kolonii karnej. Oznacza to, że biznesmeni wyjdą na wolność - odpowiednio - w sierpniu i maju 2014 roku.

W Hiroszimie około 50 tysięcy ludzi uczciło we wtorek rano czasu lokalnego pamięć tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, zrzuconej na to japońskie miasto 68 lat temu.

Demaskator afery bankowej, Gustl Mollath, przetrzymywany od siedmiu lat na zamkniętym oddziale psychiatrycznym, wyjdzie na wolność. Jego zwolnienie nakazał we wtorek Wyższy Sąd Krajowy w Norymberdze. Mollath uważany jest za ofiarę wymiaru sprawiedliwości.

Według ministra obrony Indii grupa terrorystów zaatakowała we wtorek indyjski patrol wojskowy w Kaszmirze. Zginęło pięciu indyjskich żołnierzy, a niektórzy napastnicy byli w pakistańskich mundurach wojskowych. Pakistan twierdzi, że żadnego ataku nie było. Indyjskie źródła wojskowe informują, że sześcioosobowy patrol został zaatakowany na terytorium Indii w odległości ok. 450 metrów od dzielącej Kaszmir linii kontroli; jeden żołnierz przeżył atak. Agencja Reuters pisze, że był to jeden z najpoważniejszych incydentów od czasu, gdy Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku zawieszenie broni w Kaszmirze.

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili i zabili w nocy z poniedziałku na wtorek 13 pasażerów kilku autobusów w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja. Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku.

Po miesiącach walk syryjscy rebelianci zdobyli ważną bazę sił powietrznych przy granicy z Turcją - przekazało we wtorek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. To największy sukces rebeliantów od zdobycia w styczniu lotniska wojskowego na zachodzie.

75-letni prawosławny duchowny, który apelował o uwolnienie członkiń grupy Pussy Riot skazanych za antyputinowską modlitwę w cerkwi, został zabity w Pskowie (północny zachód Rosji) - poinformowała we wtorek lokalna policja.

(PAP)

amp/ asa/