Skrót wiadomości - wtorek, 3 września, 17.00

03-09-2013 17:00
03.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W IV kwartale tego roku wzrost PKB powinien przekroczyć 2,0 proc., a w całym roku 2013 może przekroczyć 1,5 proc. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że w I kwartale 2014 roku możliwy jest wzrost na poziomie 3,0 proc.

W środę, w południe przedstawione zostaną rozstrzygnięcia ws. OFE - powiedział premier Donald Tusk.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł w sierpniu o 0,1 pkt. z -29,1 pkt. z -29,2 pkt. w lipcu - wynika z badania TNS Consumer Index (dawniej Barometr Nastrojów Ekonomicznych), przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

W sierpniu zarejestrowano 21.927 samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, więcej o 5,6 proc. rdr i o 21,6 proc. mniej niż w lipcu - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Ministerstwo Gospodarki po serii danych makro za lipiec podtrzymało swoje prognozy podstawowych wskaźników makroekonomicznych na ten rok, w tym prognozę wzrostu PKB na poziomie 1,5 proc. - wynika z raportów MG podsumowujących I półrocze oraz dane makro za lipiec.

Ożywienie w polskim przetwórstwie przemysłowym umacnia się, dodatkowo w drugiej połowie roku powinna zostać przełamana stagnacja konsumpcji - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem przyspieszenie dynamiki PKB w drugiej połowie roku może być silniejsze niż prognozowano.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły w lipcu 2013 r. o 0,3 proc., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 0,2 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Produkt Krajowy Brutto Czech wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,6 proc. kdk, po spadku w I kw. o 1,3 proc. - poinformował w komunikacie we wtorek urząd statystyczny w Pradze. To końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2013 roku 53,1 pkt. wobec 53,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w sierpniu do 55,7 pkt. z 55,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek, 5 września obligacje OK0116/PS0718 za 5,0-7,0 mld zł - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 92,64 pb, wobec 93,00 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 3,0 proc. i wyniósł 13.978,44 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 2.123,11 pkt.

SPÓŁKI

Comarch podpisał z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego kontrakt na świadczenie usług budowy, rozwoju i utrzymania systemów informatycznych wspierających realizację programów operacyjnych współfinansowanych ze środków UE. Wartość zlecenia to 13,7 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Comarch prowadzi obecnie prace nad niewielką akwizycją na rynku europejskim. W związku z realizowanymi projektami spółka w kolejnych kwartałach spodziewa się istotnego wzrostu wydatków inwestycyjnych - poinformował w trakcie telekonferencji wiceprezes Comarchu Konrad Tarański.

Polimex-Mostostal w strategicznych celach krótkoterminowych zakłada osiągnięcie dodatniej EBITDA w 2014 r. i zysku netto w 2015 r. - poinformował na konferencji prasowej Gregor Sobisch, prezes spółki.

Polimex-Mostostal prowadzi rozmowy z wierzycielami ws. zmiany umowy restrukturyzacyjnej i liczy, że zakończą się one do końca września - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

Polimex-Mostostal chce wszystkie posiadane nieruchomości zgrupować w dwóch-trzech pakietach, co ma ułatwić ich sprzedaż. Zakładane wpływy ze sprzedaży tych pakietów to ponad 200 mln zł - poinformował prezes spółki Gregor Sobisch.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w lipcu 2013 roku 203.218 sztuk i było o 16,7 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że do końca 2013 roku zamknie drugi etap prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomości i sprzeda cały posiadany pakiet akcji tej spółki inwestorowi branżowemu - poinformował PAP wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

PHN jest na zaawansowanym etapie, jeśli chodzi o wybór partnera do realizacji projektu PHN Tower przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Umowę może podpisać na dniach - poinformował Paweł Laskowski-Fabisiewicz, wiceprezes spółki. PHN poinformował, że rozpoczął się proces zmiany struktury grupy.

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że w 2014 roku firma Polskie Inwestycje Rozwojowe będzie potrzebować od 1 do 2 mld zł dokapitalizowania - poinformował PAP Paweł Tamborski.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce podczas wtorkowego walnego zgromadzenia Energi przegłosować uprzywilejowanie 35 proc. akcji, aby móc elastyczniej decydować o wielkości sprzedawanego pakietu akcji tej spółki - poinformował PAP wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło bez rozstrzygnięcia procedurę zbycia akcji spółki PZL-WZM - podało ministerstwo w komunikacie. W procedurze ofertę złożyły ZA Polna.

Grupa Lotos spodziewa się poprawy marży rafineryjnej we wrześniu i październiku - poinformował prezes firmy Paweł Olechnowicz.

ZUE oczekuje, że wyniki II półrocza nie będą odbiegały od tych z I połowy roku. W całym 2013 r. grupa będzie dążyła do osiągnięcia przychodów z 2012 r. - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Backlog ZUE to obecnie ok. 800 mln zł.

BGK rozważa emisję obligacji w euro, zaś do końca 2013 r. bank chce wyemitować dług w złotych - poinformował PAP p.o. prezesa BGK Dariusz Kacprzyk.

Action pod koniec września może podnieść prognozę na 2013 r. Obecnie najważniejszym kierunkiem rozwoju jest rynek niemiecki, ale spółka myśli też o wejściu na nowe rynki. Dystrybutor pracuje nad nowymi projektami, które mogą przynieść kilka mln zł zysku. W 2014 r. Action spodziewa się poprawy wyników.

Action z zysku za 2013 r. może wypłacić dywidendę nie niższą niż z zysku za 2012 r. - poinformował PAP prezes Action Piotr Bieliński.

Konsorcjum spółek Desksoft i Action ma umowę z ZUS na dostawę sprzętu i licencji o wartości ok. 40 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Arctic Paper wydał na inwestycje w I połowie 2013 r. 49,6 mln zł, a w całym roku CAPEX ma sięgnąć 75-80 mln zł. Środki zostaną przeznaczone głównie na poprawę efektywności zakładów grupy - poinformowali przedstawiciele spółki.

Giełda Papierów Wartościowych, na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesiła obrót akcjami Alterco do końca 28 września - podała GPW w komunikacie.

Magellan spodziewa się utrzymania w drugim półroczu dynamiki wzrostu wartości umów zawieranych ze szpitalami i ich dostawcami, liczy też na wzrost kontraktacji przy inwestycjach służby zdrowia i samorządów. Spółka chce utrzymać w II półr. ponad 20-proc. wzrost portfela. W całym roku Magellan celuje w wynik na poziomie konsensusu rynkowego.

Akcje spółki Invista od 5 września zostaną wycofanie z obrotu na NewConnect i wprowadzone na rynek główny GPW - wynika z uchwał giełdy.

Kompania Węglowa po półroczu ma ponad 100 mln zł straty netto - poinformowała dziennikarzy prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Spółka podtrzymuje plan emisji pięcioletnich obligacji o wartości 1,3-1,5 mld zł.

Midas dobrze ocenia obecny wzrost transmisji danych realizowany przez swoich klientów i prawdopodobnie uruchomi kolejną, trzecią fazę rozbudowy własnej sieci. Obecne miesięczne zużycie danych spółka szacuje na 2,4 mln GB, z czego najbardziej dynamicznie rośnie wykorzystanie ze strony technologii LTE - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

ING Powszechne Towarzystwo Emerytalne zwiększyło zaangażowanie w akcje MNI do 8,79 proc. kapitału zakładowego i 8,78 proc. głosów na WZ spółki - poinformowało MNI w komunikacie.

WALUTY

Złoty w najbliższych dniach może tracić, a jego kurs może zmierzać ku poziomom 4,28-4,2850 za euro - oceniają ekonomiści. Dilerzy obligacji spodziewają się dalszych wzrostów rentowności.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2433 a kurs złotego do euro na 4,2720 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3172 USD i 130,94 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 11,2 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 0,2 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 114,32-114,34 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na razie nie ma decyzji w sprawie Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,59 USD, po zniżce o 1,06 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wahają się od spadków po małe wzrosty. Na rynkach brak jest zdecydowania - choć widać ożywienie gospodarcze od Chin po Europę, to inwestorzy nie zapominają o możliwości ograniczenia stymulowania gospodarki USA przez Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.229,00 USD za tonę, bez zmian, choć wcześniej taniała o 0,2 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Bank of America/Merrill Lynch w horyzoncie do końca dekady szacuje polski średni potencjalny wzrost gospodarczy na 3 proc. rocznie, wobec 1,5 proc. w Czechach i 1,0 proc. na Węgrzech - wynika z raportu banku.

Polska, gdy "motory" jej gospodarki rozpędzą się na nowo, w kolejnych latach może wrócić do dynamiki PKB na poziomie 4 proc. - oceniają ekonomiści grupy analitycznej Capital Economics.

Silny opór dla euro-złotego na poziomie ok. 4,30 nie powinien zostać we wrześniu przebity. Potencjał do wyraźniejszego umocnienia złotego jest jednak ograniczony - uważają ekonomiści z BZ WBK. Ich zdaniem średni kurs euro-złotego wyniesie we wrześniu 4,27, tyle samo, co na koniec miesiąca.

Przez 2 lata na rynku powierzchni magazynowej oraz handlowej oczekiwana jest stabilizacja - oceniła w rozmowie z PAP prezes Knight Frank Polska Monika Dębska-Pastakia. Znaczna podaż powierzchni biurowej sprawi, że w tym segmencie rynku stawki czynszu będą wykazywały tendencję spadkową, ok. 5-10 proc.

Wtorek na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem spadków. Wśród spółek, które tracą na wartości, jest Lotos i Eurocash. Zyskuje między innymi LPP i Millennium. Na notowania w najbliższych dniach wpływ będzie miała decyzja rządu ws. OFE.

Bank Morgan Stanley obniżył prognozy dynamiki polskiego PKB do 1,0 proc. w 2013 r. i 2,7 proc. w 2014 r. wobec 1,3 i 3,0 proc. prognozowanych poprzednio - wynika z raportu banku. Ekonomiści banku obniżyli też prognozy dla Czech i Turcji, a podnieśli dla Węgier.

Morgan Stanley obniża prognozy wzrostu PKB Rosji w 2013 i 2014 r. W 2013 r. rosyjski PKB wzrośnie o 2,2 proc. wobec szacowanych wcześniej 2,9 proc. - wynika z najnowszej prognozy Morgan Stanley.

Indeks S&P500 wzrośnie do 1.675 pkt. na koniec 2013 r. i do 1.850 pkt. na koniec 2014 r. - prognozuje Deutsche Bank. Ekonomiści banku spodziewają się również wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Od września do Pioneer Pekao Investments dołączył zarządzający Adam Drozdowski, a z końcem października pracę w tej firmie zakończy Adam Jenkins odpowiedzialny m.in. za reorganizację portfeli - podał Pioneer Pekao Investments w komunikacie.

W poniedziałek, 2 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 45.008,19 mln zł wobec 28.623,97 mln zł w piątek - podał NBP.

Nie przewiduje się interwencji na krajowym rynku rzepaku czy pszenicy - poinformował we wtorek minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Ocenił, że ceny tych surowców rosną teraz i będą jeszcze rosły.

W lipcu 2013 roku do Polski sprowadzono 65.472 używane samochody wobec 63.535 w czerwcu i wobec 60.414 w lipcu 2012 roku - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Amerykański gigant informatyczny Microsoft porozumiał się z fińską Nokią w sprawie przejęcia jej zakładów produkujących telefony komórkowe za 5,44 mld euro. Oprócz fabryk Microsoft nabędzie też prawa patentowe.

Na 11-12 mld dolarów rocznie oszacował doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew potencjalne korzyści, jakie Ukraina odniesie, jeśli zrezygnuje ze stowarzyszenia z Unią Europejską i przyłączy się do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Działające na terenie Portugalii banki ograniczyły wypłatę kredytów w następstwie podpisania przez Portugalię umowy kredytowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Od maja 2011 r. odmówiono pożyczek wartych łącznie 35 mld euro.

Minister środowiska Marcin Korolec podpisał umowę z niemiecką giełdą gazu i energii EEX w sprawie tymczasowej sprzedaży na tym parkiecie polskich pozwoleń na emisję CO2 - poinformował resort. Polska do końca 2013 roku sprzeda ponad 51 mln uprawnień.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Kryzys finansowy, który rozpoczął się z upadkiem banku Lehman Brothers, przekształcił się w gruntowny kryzys finansów publicznych - powiedział we wtorek premier Donald Tusk podczas inauguracji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber wysłał list do zespołu kierowanego przez Macieja Laska i zespołu parlamentarnego, któremu przewodniczy Antoni Macierewicz (PiS), w którym wzywa obie strony do eksperckiej debaty ws. przyczyn katastrofy Tu-154M w Smoleńsku.

Poseł Piotr Chmielowski został wykluczony z Ruchu Palikota - poinformowały władze partii. Chmielowski powiedział PAP we wtorek, że sam chciał wystąpić z partii, ale władze RP uprzedziły jego ruch. "Przechodzę do SLD, ta partia jest mi bliższa" - wyjaśnił.

Karę 25 lat więzienia wymierzył we wtorek Sąd Okręgowy w Katowicach Katarzynie W., za zabicie w styczniu zeszłego roku półrocznej córki Magdy oraz za sprowadzanie śledztwa na fałszywe tory.

W październiku wybrana zostanie firma, która zbuduje system bezpieczeństwa dla kompleksu budynków parlamentarnych i wówczas ujawnione zostanie, ile to będzie kosztować - zapowiedział wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn. Rozmowy są prowadzone z czterema firmami.

Warszawski sąd okręgowy odrzucił we wtorek pozew zbiorowy złożony przez bliskich ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Pozew złożony przez grupę ponad 30 osób - zdaniem sądu - w świetle ustawy nie był dopuszczalny.

Ruch to prawo naszych dzieci, a naszym obowiązkiem jest stworzyć im takie warunki, by mogły z tego prawa korzystać - powiedziała minister sportu Joanna Mucha, przedstawiając trzy programy, który jej resort przygotował, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek w Bundestagu, że zgodna reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na użycie gazu bojowego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest "mało prawdopodobna", lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę.

Piętnastu islamistów zostało zabitych we wtorek w wyniku ostrzału rakietowego na Synaju - podała telewizja egipska Nile TV. Wcześniej agencja Associated Press informowała o ataku śmigłowców egipskich na kryjówki islamistów w północnej części półwyspu Synaj.

Rosja wszczęła alarm we wtorek po zarejestrowaniu przez jej system radarowy odpalenia dwóch rakiet w rejonie Morza Śródziemnego. Była to próba systemu antyrakietowego, którą przeprowadził Izrael. Źródła w Syrii podały, że nie doszło do ataku na Damaszek.

Władze Japonii zobowiązały się we wtorek przeznaczyć 500 mln USD na usunięcie wycieków radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie.

Syryjska koalicja opozycyjna ujawniła we wtorek, że ekspert ds. medycyny sądowej uciekł z Syrii do Turcji z dowodami świadczącymi o zaangażowaniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada w atak chemiczny koło Aleppo w marcu br.

Egipski sąd nakazał we wtorek lokalnemu oddziałowi telewizji Al-Dżazira i trzem innym stacjom wstrzymanie nadawania, po tym jak uznał, że działały nielegalnie - poinformowała egipska państwowa agencja prasowa MENA.

Liczba uchodźców z Syrii przekroczyła 2 miliony, z czego ok. 1,8 miliona opuściło swój kraj w ciągu ostatnich 12 miesięcy - poinformował we wtorek Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Antonio Guterres.

Białoruś zagroziła Rosji wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej ropy naftowej do Europy Środkowej przez rurociąg "Przyjaźń" - informuje we wtorek wielkonakładowy "Moskowskij Komsomolec". Magistralą tą surowiec z Rosji płynie również do Polski.

Rosja we wtorek zagroziła Mołdawii ponownym wprowadzeniem embarga na import mołdawskiego wina. Rosyjska służba sanitarno-epidemiologiczna Rospotriebnadzor poinformowała, że ma zastrzeżenia do jakości win sprowadzanych z Mołdawii. (PAP)

zdz/ ana/