Skrót wiadomości - wtorek, 28 maja, 17.00

28-05-2013 17:00
28.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju względem kwietnia spadł o 1,1 pkt. do 142,2 pkt. - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem BIEC perspektywy wyraźnego ożywienia gospodarki oddalają się.

Maj przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich, a obrazujący je Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zanotował wzrost do 82,7 pkt. z 77,35 pkt. w kwietniu - podał we wtorek Ipsos.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w maju 2013 roku w stosunku do ostatniego kwietniowego pomiaru o 9 pkt. do 11,3 pkt. Pogorszenie to głównie efekt spadku oceny sytuacji na rynku kredytów konsumpcyjnych, jak i prognoz dla rynku kredytów mieszkaniowych - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Przedstawiciele banków ankietowani przez TNS Polska i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2013 roku wyniesie 4,32 proc. rdr - poinformował TNS Polska w komunikacie.

W 2013 r. liczba firm, które upadną wzrośnie o 25-30 proc. wobec 877 firm w roku 2012 - prognozuje firma Coface w raporcie.

Baltic Dry Index we wtorek, 28 maja 2013 r. wyniósł 822 pkt. wobec 836 pkt. w poniedziałek 20 maja, co oznacza spadek o 1,67 proc.

Wskaźnik koniunktury w krajowym transporcie ciężarowym w I kwartale 2013 roku wzrósł do -28,0 pkt. z -29,8 pkt. w IV kwartale 2012 r. - wynika z przesłanego PAP raportu Instytutu Transportu Samochodowego. W transporcie międzynarodowym wskaźnik wzrósł do -21,4 pkt. wobec -23,8 pkt. kwartał wcześniej.

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

We Francji nastroje konsumentów mocno pogorszyły się w maju 2013 r. Indeks zaufania wyniósł 79 pkt. wobec 83 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller w marcu wzrósł o 10,87 proc. rdr i wyniósł 148,65 punktów.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w maju 2013 roku do 76,2 pkt. z 69,0 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w maju i wyniósł minus 2 pkt., wobec minus 6 pkt. zanotowanych w kwietniu - poinformował oddział Fed w Richmond.

BUDŻET, DŁUG

Samorządy w I kwartale 2013 roku osiągnęły nadwyżkę 7.953 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 10.050 mln zł - podał resort finansów w komunikacie.

Budżety jednostek samorządu terytorialnego w 2013 roku mogą osiągnąć nadwyżkę - poinformował PAP Andrzej Porawski dyrektor biura Związku Miast Polskich.

LOT wysłał w poniedziałek do resortu skarbu poprawiony plan restrukturyzacji - poinformował dziennikarzy Rafał Baniak, wiceminister skarbu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że spółka może poprosić o drugą transzę pomocy w wysokości ok. 400 mln zł.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 2.321,32 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 14.311,98 pkt.

SPÓŁKI

Soporto Invest i CareUp, podmioty z grupy Penta, wezwały do sprzedaży 7.111.435 akcji EMC Instytut Medyczny, stanowiących 85,4 proc. udziałów w kapitale i 79,51 proc. głosów na WZ spółki. Cena zaproponowana w wezwaniu to 18,8 zł - poinformował pośredniczący w wezwaniu DI Investors i BM Alior Banku.

W przyspieszonym book-builingu, który odbył się we wtorek przed południem, inwestorzy instytucjonalni kupili około 4,6 mln akcji CD Projekt - poinformowały PAP trzy źródła rynkowe.

PKN Orlen zaoferuje do 2 mln obligacji detalicznych serii A o łącznej wartości do 200 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. To pierwsza seria obligacji z programu na łączną kwotę 1 mld zł, w ramach którego firma zamierza emitować papiery przez najbliższy rok. Dopuszczenie obligacji do obrotu planowane jest na 2 lipca.

Jeśli zainteresowanie obligacjami detalicznymi serii A będzie duże, to PKN Orlen może zdecydować się na zwiększenie oferowanej obecnie puli. Spółka na razie nie ma konkretnego planu dotyczącego emisji kolejnych serii - poinformowali na konferencji przedstawiciele koncernu.

UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Gaspol segmentu butli od Orlen Gaz - poinformował Urząd na stronach internetowych.

Do złożenia ofert w przetargu na wdrożenie centralnego systemu bankowego w BGK zaproszone zostały: konsorcjum HP i Sygnity, oraz konsorcjum Accenture i Cube.ITG. Termin złożenia ofert został wyznaczony na połowę sierpnia - poinformowało PAP biuro prasowe BGK.

Qumak podpisał kontrakt na budowę serwerowni centralnej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Wartość kontraktu to 5,9 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Hyperion zamierza sprzedać działalność multimedialną grupy realizowaną przez spółkę zależną Telestar i skupić się na konsolidacji aktywów światłowodowych. W ciągu najbliższych 2 lat grupa chce zarządzać infrastrukturą światłowodową o łącznej długości ponad 5 tys. km - podała spółka w komunikacie.

Drop w 2013 roku może wypracować lekko dodatni wynik netto, dzięki dostosowaniu bazy kosztów do spadających przychodów. Spółka planuje skoncentrować się na rozwoju organicznym - poinformował w rozmowie z PAP Marek Suchowolec, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

Warimpex liczy w tym roku na wzrost przychodów w segmencie hoteli o 7-10 proc., oczekuje też poprawy w segmencie biur - poinformował w rozmowie z PAP Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu. Spółka negocjuje sprzedaż dwóch hoteli, jedna z transakcji jest możliwa jeszcze w tym kwartale. Na razie spółka nie planuje kolejnej emisji obligacji.

Immofinanz Group sprzedaje centrum handlowe Silesia City Center za 412 mln euro. Kupującym jest międzynarodowe konsorcjum na czele z Allianz - podała spółka w komunikacie. Zamknięcie transakcji spodziewane jest we wrześniu 2013 r.

WZ JSW zdecydowało o wypłacie 295,88 mln zł dywidendy z zysku za 2012 rok, czyli 2,52 zł na akcję, zgodnie z rekomendacją zarządu spółki.

ZWZ Forte zdecydowało o wypłacie w formie dywidendy ok. 22,56 mln zł z zysku za 2012 rok, czyli 0,95 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

ZWZ Fortuna Entertainment Group zdecydowało o wypłacie dywidendy brutto w wysokości 0,67 euro na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs akcji Grupy Exorigo-Upos, spółki z branży informatycznej, wzrósł w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 6,7 proc. do 8 zł.

Notowana na NewConnect spółka Danks przeprowadzi emisję akcji z zachowaniem prawa poboru, z której chce pozyskać 3,2 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

CEZ opuścił listę najbardziej preferowanych europejskich spółek energetycznych BofA/ML.

ZUS pozytywnie ocenił wniosek Asseco Poland o dopuszczenie do przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Wnioski o dopuszczenie do przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S8 od węzła Marki do węzła Radzymin Płd. złożyło łącznie 25 wykonawców, a wśród nich m.in. Budimex, Mostostal Warszawa i Mirbud - podała GDDKiA.

WALUTY

W związku ze zbliżającym się długim weekendem, zarówno na rynku walutowym, jak i na rynku obligacji nie należy spodziewać się do przyszłego tygodnia znaczących zmian poziomów - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, złoty rozpocznie czerwiec z poziomu 4,17-4,20 za euro. Dane GUS o PKB w I kwartale oba rynki raczej przyjmą neutralnie.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2465 a kurs złotego do euro na 4,1912 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2938 USD i 131,98 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 102,61-102,63 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed spotkaniem OPEC - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,23 USD, po spadku o 92 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o powolniejsze tempo wzrostu gospodarki Chin, co spowoduje spadek popytu na metale - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.220,00 USD za tonę, po spadku o 1,1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7.299,25 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Techniczny obraz rynku wskazuje, że na GPW rozpoczęła się trzecia, silna fala wzrostowa, która w najbliższych miesiącach może skierować WIG 20 w okolice co najmniej 2.900 pkt. - oceniają analitycy.

Wartość rynku hurtu aptecznego w 2013 r. może wzrosnąć o 5-7 proc. rdr, po tym jak w I kwartale zwiększyła się o 18 proc. rdr - wynika z raportu Trigon DM. Zdaniem jego autorów pogorszenie warunków funkcjonowania hurtowni może doprowadzić do procesu konsolidacji rynku.

W 2013 r. oddanych zostanie ok. 300 tys. m kw. powierzchni magazynowej wobec ok. 310 tys. m kw. w 2012 r. - oceniła w rozmowie z PAP Joanna Mroczek z firmy CBRE.

Tauron szacuje NPV dla projektu w Jaworznie na ponad 1,2 mld zł przy cenie energii powyżej 200 zł/MWh. Analitycy oceniają, że choć ich założenia są bardziej ostrożne, to widać, że projekt jest dobrze przemyślany.

Średnia cena uprawnienia EUA w I połowie 2013 r. może wynieść 4,18 euro, podczas gdy wcześniej sądzono, że wyniesie 4,54 euro - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

Instytut Rynku Elektronicznego (IRE) prognozuje wzrost sprzedaży urządzeń fiskalnych (kas, drukarek i urządzeń specjalizowanych takich jak: bileterki, urządzenia do taksówek) w 2013 r. do 230 tys. sztuk ze 180 tys. w 2012 r. - poinformował PAP IRE.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Argumenty prawne wynikające w unijnych dokumentów wskazują, że Polska dostanie dodatkowy rok na wyjście z procedury nadmiernego deficytu, chociaż sytuacja ekonomiczna uzasadniałaby wydłużenie tego okresu o dwa lata - uważa Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

W poniedziałek, 27 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.115,28 mln zł wobec 32.986,3 mln zł w piątek - podał NBP.

W I kwartale 2013 r. banki udzieliły 41,6 tys. kredytów mieszkaniowych za 8,02 mld zł, czyli najmniej od czterech lat. W kolejnych kwartałach możliwe są dalsze spadki rynku bądź stagnacja. Początek roku przyniósł wzrost średnich cen metra kwadratowego w największych aglomeracjach - ocenia w raporcie AMRON i Związek Banków Polskich.

Wskaźnik ubankowienia, który wynosi obecnie 77 proc., ostatnio nie rośnie i sytuacja ta nie zmieni się znacznie w najbliższych latach, dlatego nie należy spodziewać się dużego przyrostu nowych osób posiadających konta - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 74,66 punktów bazowych, wobec 74,50 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Największym zaufaniem wciąż cieszy się prezydent Bronisław Komorowski, któremu w maju ufa 66 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. W pierwszej trójce rankingu znaleźli się też: b. prezydent Aleksander Kwaśniewski (47 proc.) oraz Ryszard Kalisz (45 proc.).

W maju liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Bronisław Komorowski - wynika z sondażu CBOS. Premier Donald Tusk cieszy się takim samym zaufaniem jak lider PiS Jarosław Kaczyński.

77 proc. respondentów TNS Polska uznało za słuszną wywalczoną przez "matki I kwartału" decyzję o objęciu ich systemem rocznych płatnych urlopów. 57 proc. badanych nie wie, skąd rząd wziął na to pieniądze; 45 proc. twierdzi, że są jeszcze wolne środki w budżecie.

Komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach rekomenduje Sejmowi przyjęcie tylko jednej z 17 poprawek, jakie zgłoszono podczas drugiego czytania do projektu ws. rocznych urlopów rodzicielskich. Chodzi o poprawkę SLD dot. wykorzystania urlopów wychowawczych.

Na wniosek klubu SLD sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odwołała we wtorek Ryszarda Kalisza (niez.) z funkcji szefa komisji. Zastąpiła go Stanisława Prządka (SLD). Nowym wiceszefem komisji - za Jerzego Kozdronia - został Robert Kropiwnicki (PO).

Zakaz pracy w niedzielę w sklepach wielkopowierzchniowych będzie z korzyścią dla rodziny, a także dla małych prywatnych sklepów - przekonywali we wtorek posłowie, którzy przygotowali odpowiednią zmianę w Kodeksie pracy. Projekt zmian w Kodeksie pracy przygotowany przez posłów z tzw. katolickich zespołów parlamentarnych zakłada zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Pod projektem podpisali się posłowie z PiS, PO, PSL i SP.

Możliwość tworzenia przez samorządy gminnych rad seniorów przewiduje projekt ustawy autorstwa klubu PO, złożony we wtorek do marszałek Sejmu. Rady seniorów, o charakterze konsultacyjnym i doradczym, mają reprezentować interesy starszych mieszkańców wobec władz samorządowych.

Bronisław Komorowski zaapelował we wtorek do wszystkich samorządów, niezależnie od ich zabarwień politycznych, o podejmowanie inicjatyw na rzecz tworzenia ogólnopolskiej "karty dużej rodziny". Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent odznaczył samorządowców.

Ministerstwo Finansów zaproponowało, by wymiar urlopu macierzyńskiego zależał od długości okresu ubezpieczenia. Propozycji tej, zgłoszonej do projektu założeń nowelizacji ustawy zasiłkowej, sprzeciwiło się we wtorek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Pierwsze w kraju Centrum Leczenia Chorób Jelit powstaje przy szpitalu w Brzezinach (Łódzkie). Tworzy je jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie prof. Adam Dziki. W centrum operować mają chirurdzy z całego świata - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował, że właściciel portu Marina Miko w Mikołajkach nie musi płacić Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej opłaty za ustawienie na Jeziorze Mikołajskim pomostów. Wyrok jest prawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

UE postanowiła nie przedłużać embarga na dostawy broni dla opozycji syryjskiej, ale utrzymać w mocy wszystkie pozostałe - poinformował w poniedziałek po północy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w W. Brytanii wygrałaby eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Większość Brytyjczyków popiera pomysł wynegocjowania nowych warunków członkostwa w UE - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu.

Na indeksie tych krajów uprzemysłowionych, w których żyje się i pracuje najlepiej, przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska wypada "umiarkowanie dobrze", choć w wielu kategoriach plasuje się znacznie poniżej średniej. Indeks OECD - Better Life Index - bierze pod uwagę takie kryteria jak zatrudnienie, dochody, stan środowiska naturalnego, bezpieczeństwo, służba zdrowia, czy generalnie zadowolenie z życia. Analizowana jest sytuacja w 34 krajach członkowskich OECD.

Przewagą zaledwie dwóch głosów litewski Sejm przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji, który zgłosiła współrządząca Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).

Kandydat lewicy na premiera Bułgarii Płamen Oreszarski przedstawił we wtorek prezydentowi Rosenowi Plewnelijewowi propozycję składu rządu. Głosowanie w parlamencie nad nowym gabinetem odbędzie się w środę.

Ceny mieszkań w Mińsku biją rekordy. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić już zapłacić 1608 dolarów - informuje we wtorek niezależna gazeta "Narodnaja Wola". Równolegle rosną ceny wynajmu. Średnia pensja na Białorusi wyniosła w kwietniu równowartość 565 dol.

We Francji polityka zastępowania dwóch pracowników sektora publicznego odchodzących na emeryturę tylko jednym nowym pozwoliła w 2012 roku zlikwidować w tym sektorze 27 tysięcy miejsc pracy - poinformowały we wtorek francuskie media.

Korea Płn. poinformowała, że Południowi Koreańczycy mogą powrócić do wspólnie administrowanej strefy przemysłowej Kaesong, która została zamknięta w kwietniu w następstwie wzrostu napięcia między obu państwami koreańskimi. Seul ofertę odrzucił i żąda rozmów.

Zmarł pierwszy z dwóch pacjentów, u których we Francji stwierdzono nowy szczep koronawirusa - poinformowały we wtorek źródła medyczne. 65-letni mężczyzna trafił do szpitala z powodu problemów z układem pokarmowym po powrocie z Dubaju.

(PAP)

amp/ asa/