Skrót wiadomości - wtorek, 25 czerwca

26-06-2013 06:00
26.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wahania złotego są efektem sytuacji zewnętrznej, a NBP monitoruje sytuację i, jeśli uzna to za konieczne, może podjąć odpowiednie działania zapewniające stabilność kursu - poinformował we wtorek Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP.

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w maju 2013 roku 3.586,42 mln euro - podało we wtorek Ministerstwo Finansów.

W maju spadek płac obserwowano m.in. w budownictwie i górnictwie, a wzrost m.in. w handlu detalicznym - wynika z opracowania GUS.

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm wzrosła o 1,6 proc. - podał GUS. Sprzedaż detaliczna realnie spadła o 1,2 proc. rdr.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,5 proc. wobec 14,0 proc. w kwietniu - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu maja wyniosła 2.176,3 tys. osób.

Z danych GUS na koniec maja 2013 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 176,2 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 1,9 proc. mniej rdr i 12,2 proc. mniej mdm - podał we wtorek GUS.

Z danych na koniec maja 2013 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76,4 tys. ofert pracy wobec 85,0 tys. przed miesiącem i 74,3 tys. przed rokiem - podał GUS we wtorek w komunikacie.

Z danych na koniec maja 2013 roku wynika, że 457 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 32,8 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 6,4 tys. osób - podał we wtorkowym komunikacie GUS.

Obroty w handlu detalicznym w maju 2013 roku wzrosły o 2,4 proc. rdr wobec wzrostu o 1,2 proc. w kwietniu - podał we wtorek GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła/spadła w maju o 0,6 proc. rdr, a mdm spadła o 1,3 proc. - podał GUS. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych spadła w maju o 3,9 proc. rdr, a mdm spadła o 1,5 proc.

Przewozy ładunków w maju 2013 roku spadły rdr o 6,0 proc. do 37,224 mln ton - podał we wtorek GUS. W okresie styczeń-maj przewozy spadły o 4,6 proc.

W portach morskich w maju przeładowano 4,968 mln ton ładunków, tj. o 13,5 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS. W okresie styczeń-maj przeładowano 24,57 mln ton, o 14,6 proc. więcej rdr.

W końcu maja 2013 roku w budowie było 702,3 tys. mieszkań, o 4,3 proc. mniej niż w końcu maja 2012 roku - podał we wtorek GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły w maju w ujęciu rdr o 12,6 proc., po wzroście o 0,5 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 8,6 proc. w porównaniu ze spadkiem o 3,7 proc. w poprzednim miesiącu.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport spadły w maju w ujęciu rdr o 12,2 proc., po wzroście o 3,0 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 8,0 proc. Przed miesiącem, zamówienia na eksport spadły o 5,5 proc. mdm.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-maj wzrosła o 0,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 2,6 proc.- podał GUS w komunikacie.

W maju sprzedaż usług w transporcie wzrosła o 0,4 proc. rdr wobec wzrostu o 6,3 proc. w kwietniu i 7,7 proc. przed rokiem - podał GUS.

Skup zbóż w okresie lipiec 2012 - maj 2013 był o 7,9 proc. wyższy niż rok wcześniej - podał we wtorek GUS.

Siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach w maju wzrosła w skali roku o 1,8 proc., wobec wzrostu o 0,3 proc. w maju 2012 roku - podał we wtorek GUS.

RPP musi zacząć przechodzić do nieco innej polityki, biorąc pod uwagę, że sygnał sugerujący ewentualną podwyżkę stóp procentowych w USA spowoduje ucieczkę z krajów wschodzących w kierunku dolara i może skutkować deprecjacją złotego. Zbyt gwałtowane jego osłabienie może mieć bardzo niekorzystne efekty - uważa Jerzy Hausner, członek RPP.

Nie będzie likwidacji OFE, ani zachowania obecnego systemu emerytalnego. Będą trzy propozycje rozwiązań z dziewięciu wariantów branych wcześniej pod uwagę w przeglądzie systemu emerytalnego - poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

BGK od czasu do czasu pojawia się na rynku walutowym przy osłabieniu złotego - poinformował we wtorek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. W jego ocenie z punktu widzenia kursu walutowego nie ma ryzyka przekroczenia długu publicznego PKB na poziomie 55 proc. w 2013 r.

Bank Gospodarstwa Krajowego ma być tym podmiotem, który przygotuje Polskę na następną finansową perspektywę unijną po 2020 roku - poinformował we wtorek wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w czerwcu 2013 r. 93 pkt. wobec 92 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły mdm o 3,6 proc., po tym jak w kwietniu wzrosły również o 3,6 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w kwietniu o 12,05 proc. rdr i wyniósł 152,37 punktów.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w czerwcu 2013 roku do 81,4 pkt. z 74,3 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w maju do 476 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w czerwcu i wyniósł plus 8 pkt., wobec minus 2 pkt. zanotowanych w maju - poinformował oddział Fed w Richmond.

BUDŻET, DŁUG

Minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentują w środę raport o OFE wraz z rekomendacjami - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że status quo w sprawie OFE jest nie do utrzymania.

Przy obecnej sytuacji rynkowej przeprowadzenie przetargów obligacji w lipcu i sierpniu jest mało prawdopodobne - poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Ewentualna nowela budżetu nie będzie negatywnie odebrana przez inwestorów, powinna spotkać się z ich zrozumieniem - uważa wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 108,83 punktów bazowych, wobec 105,02 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Szef europarlamentu Martin Schulz wysłał we wtorek list do irlandzkiej prezydencji w UE, w którym informuje, że większość eurodeputowanych zapewne nie poprze proponowanego przez rządy kompromisu w sprawie nowego budżetu UE - dowiedziała się PAP ze źródeł w PE.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 2.246,69 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu nie zmienił się i wyniósł 18.303,93 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,21 proc., do 6.101,91 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 1,51 proc. i wyniósł 3.649,82 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,55 proc. i wyniósł 7.811,3 pkt.

CEE Stock Exchange Group (CEESEG), w skład której wchodzą giełdy z Wiednia, Budapesztu, Lublany i Pragi, jest zainteresowana dalszą konsolidacją rynków w regionie. Ocenia, że ewentualna współpraca z warszawską GPW przyniosłaby wzrost zainteresowania międzynarodowych inwestorów i większe obroty. Na wypracowanie korzystnej koncepcji współpracy strony potrzebują jednak czasu - poinformowali PAP przedstawiciele CEESEG.

CEE Stock Exchange Group (CEESEG), w skład której wchodzą giełdy z Wiednia, Budapesztu, Lublany i Pragi, chce zwiększać obroty i płynność - poinformowali PAP przedstawiciele CEESEG. Oceniają, że rynkom regionu coraz trudniej jest przyciągać międzynarodowy kapitał.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,7 proc. i wyniósł 12.969,34 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 1.959,51 pkt.

SPÓŁKI

KOV sfinalizował w poniedziałek transakcję nabycia spółki Winstar i zmienił nazwę na Serinus Energy. Na przełomie czerwca i lipca firma będzie notowana na giełdzie kanadyjskiej TSX - podał Serinus w komunikacie.

Sytuacja makro jest w drugim kwartale nieco lepsza niż w pierwszym - ocenia wiceprezes PKN Orlen, Sławomir Jędrzejczyk. Na wyniki spółki w drugim kwartale negatywnie wpłynie przeszacowanie zapasów i kredytów w związku z osłabieniem złotego.

Akcjonariusze spółki Gwarant Agencja Ochrony zdecydowali o wypłacie z zysku za 2012 rok 1,5 mln zł dywidendy, czyli 0,3 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) zdecydowali o wypłacie w formie dywidendy 4,48 mln zł, czyli 0,80 zł na akcję, z zysku za 2012 r. - podała spółka w komunikacie.

Ideon zmienił propozycje układowe - podał Ideon w komunikacie. Lista wierzytelności spółki obejmuje wierzytelności w kwocie ponad 185,8 mln zł.

Air BP, pion paliw lotniczych koncernu BP i Grupa Lotos zawarły porozumienie o utworzeniu spółki joint-venture, która będzie zarządzać dostawami, logistyką i sprzedażą paliwa lotniczego w Polsce - poinformował Lotos we wtorek.

Spółka PAK Górnictwo, z grupy ZE PAK, kontynuuje poszukiwania węgla brunatnego w rejonie Poniec-Krobia i Oczkowice. Wykonała znaczną część z planowanych w pierwszej fazie 127 otworów - poinformował w rozmowie z PAP Zbigniew Bryja, prezes PAK Górnictwo.

Resort skarbu nie ma w planach włączania KGHM w rozbudowę Elektrowni w Opolu - poinformował dziennikarzy Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Brak zmian w ustawie o zamówieniach publicznych spowoduje dalszy spadek marż Impela - poinformował PAP Grzegorz Dzik, prezes spółki. Dodał, że dalsze zwiększanie kosztów pracy może wpłynąć na zwiększenie szarej strefy m.in. w branży ochroniarskiej i utrzymania czystości.

Na nową listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 lipca, został wpisany preparat marki własnej Neuki, dzięki czemu spółka ma już 4 produkty na tej liście - poinformował PAP prezes Neuki Piotr Sucharski. Dodał, że jest zbyt wcześnie, by szacować wpływ tego zdarzenia na wynik spółki.

China National Electric Engineering wycofał z sądu skargę na decyzję KIO, która oddaliła odwołania od decyzji o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę bloku w Jaworznie - podał Tauron w komunikacie.

Platinum Properties Group, spółka deweloperska, która we wtorek zadebiutowała na rynku regulowanym GPW, chce w II połowie roku rozpocząć budowę I etapu podmoskiewskiego projektu Svetly Dali. Deweloper podtrzymuje prognozy finansowe na 2013 r. - poinformował dziennikarzy Gustaw Groth, prezes PPG.

Akcjonariusze Apatora zdecydowali o wypłacie w formie dywidendy łącznie 46,3 mln zł, czyli 1,40 zł na akcję, z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie. W grudniu 2012 r. na poczet dywidendy została wypłacona zaliczka w wysokości 0,40 zł na jedną akcję.

ZWZ Atende (wcześniej ATM Systemy Informatyczne) zdecydowało, by z zysku za 2012 rok przeznaczyć na wypłatę dywidendy 2,91 mln zł, co daje 0,08 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka komunikacie.

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna umowę o szacowanej wartości 1,04 mld zł na dostawy węgla do celów energetycznych. Umowa będzie obowiązywała od 1 lipca 2013 r. do końca 2017 r. - podała JSW w komunikacie.

Kurs akcji Platinum Properties Group, spółki deweloperskiej, spadł w debiucie na rynku regulowanym GPW o 17,9 proc. do 0,32 zł.

Kurs akcji spółki Standrew, producenta wyrobów tartacznych, wzrósł na otwarciu w debiucie na rynku NewConnect o 25 proc., do 6,5 zł.

Infovide-Matrix podpisało umowę na budowę, wdrożenie i serwis systemu obsługi sprzedaży dla grupy Energa, wartość kontraktu to 69,2 mln zł netto. W ramach umowy spółka przekaże zamawiącemu również sprzęt oraz licencję za dodatkowe 5,8 mln zł - podało Infovide-Matrix we wtorkowym komunikacie.

Impel w 2013 roku liczy na minimum 10 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży. Grupa planuje również akwizycję dużej spółki z segmentu bezpieczeństwa - poinformował PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela Dodał, że przejęta pod koniec 2012 r. spółka Brink's będzie rentowna w I kw. 2014 r.

ZWG, notowany na NewConnect producent wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, przejmie spółkę z sektora usług górniczych. Po zakończeniu akwizycji ZWG planuje weryfikację prognozy finansowej oraz przeniesienie notowań na rynek główny GPW - podała spółka w komunikacie prasowym.

Resort skarbu nie ma w planach włączania KGHM w rozbudowę Elektrowni w Opolu - poinformował dziennikarzy Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Akcjonariusze spółki Toya zdecydowali o wypłacie w formie dywidendy 10,56 mln zł, czyli 0,14 zł na akcję, z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze PCC Exol zdecydowali o wypłacie w formie dywidendy 1,61 mln zł, czyli 0,01 zł na akcję, z zysku za 2012 rok - poinformowała spółka komunikacie.

BZ WBK do czasu połączenia z Santander Consumer Banku i realizacji integracji z Kredyt Bankiem nie planuje dalszych przejęć. Później rozważy dalsze akwizycje, by mieć co najmniej 10 proc. udziału w rynku, co jest zgodne ze strategią Santandera - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

Lotos szacuje ubytek marży produkcyjnej z powodu remontu rafinerii w drugim kwartale na 100 mln zł - poinformował dziennikarzy Mariusz Machajewski, dyrektor finansowy Lotosu.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Polimeksu-Mostostal, sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji zwykłych na okaziciela serii M i N1 - podała komisja w komunikacie.

WALUTY

Jeżeli utrzymają się pozytywne nastroje inwestorów, to po nerwowym wtorku w najbliższych dniach złoty ma szanse umocnić się do 4,30 za euro - oceniają dilerzy. Na rynku długu odreagowanie i znaczne spadki rentowności, a dilerzy nie wykluczają, że ten ruch utrzyma się w środę.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2840 a kurs złotego do euro na 4,3118 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3134 USD i 127,79 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

55 proc. Polaków negatywnie odnosi się do wprowadzenia euro w Polsce, pozytywną opinię na ten temat ma 11 proc. ankietowanych. 24 proc. nie widzi w tym ani nic złego, ani nic dobrego - wynika z badania zespołu badań społecznych OBOP w TNS Polska.

TOWARY

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 10,0 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 3,3 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 100,95-100,97 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje po najmocniejszym wzroście notowań od 3 tygodni. Pracę wznawia Enbridge Inc., największa firma transportująca kanadyjską ropę do USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,59 USD, po spadku o 59 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wahają się z powodu obaw o sytuację w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.689,50 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,3 proc. Wcześniej metal staniał o 1 proc. do 6.602 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Zanosi się na to, że recesja w eurostrefie zakończy się w drugim półroczu 2013 r. Motorem wzrostu jest eksport, a popyt wewnętrzny ożywi się dopiero w 2014 r. Eurostrefa jest zagrożona przez spadek globalnego popytu, zwłaszcza w Azji - ocenia bank Credit Suisse.

Wtorkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem korekcyjnych wzrostów po ubiegłotygodniowej fali spadków. Zdaniem analityków, w średnim terminie wciąż przeważa jednak negatywny scenariusz i nie można wykluczyć spadku WIG-u 20 do okolic 2.100-2.150 pkt.

Eksperci Agencji Rynku Rolnego przewidują, że do września 2013 r. ceny zbóż będą spadały i ukształtują się na poziomie niższym niż we wrześniu 2012 r. ARR spodziewa się, że we wrześniu 2013 r. droższe rdr będzie mleko w proszku i drób, a ceny mięsa będą nieco niższe lub zbliżone do września 2012 r.

Polskie i węgierskie władze monetarne dokonają jeszcze po jednej obniżce stóp procentowych o 25 pb, na czym cykle łagodzenia polityki pieniężnej się zakończą - prognozuje grupa analityczna Capital Economics.

Poziom ryzyka związany z korzystaniem z kart zbliżeniowych jest zbliżony do poziomu ryzyka kart bez tej funkcjonalności. Użytkownicy tych kart powinni mieć możliwość dezaktywacji tej funkcjonalności lub samodzielnego wprowadzania bardziej rygorystycznych limitów na te płatności - ocenia UKNF.

Polsce trudno będzie zachować zadowalające tempo rozwoju gospodarczego wobec problemów jej głównych partnerów handlowych. Najlepszym sposobem na zapewnienie rozwoju gospodarczego przy jednoczesnym ograniczeniu nierówności społecznych byłoby przyjęcie modelu skandynawskiego - uważa Joseph Stiglitz, amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla. W ocenie prof. Stiglitza Polska nie powinna obecnie przyjmować wspólnej europejskiej waluty.

Obecnie trudno jest ocenić, czy polska gospodarka ma już za sobą punkt zwrotny - ocenia wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Problemy zadłużeniowe polskich miast mogą przełożyć się na spowolnienie lub ograniczenie liczby realizowanych projektów deweloperskich - ocenił dla PAP Grzegorz Kiełpsz, nowy prezes PZFD. Jego zdaniem, programowi MdM nie uda się zniwelować negatywnego wpływu rekomendacji "S" na rynek deweloperski.

Wyprzedaż aktywów na rynkach finansowych jeszcze się nie skończyła. Może być kontynuowana również latem - uważa Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem narastają obawy dotyczące przyszłości strefy euro i niewypłacalności niektórych jej członków.

Rajd na rynkach akcji w USA, który rozpoczął się w 2009 r., jest dopiero w połowie drogi, bo wielu inwestorów nie docenia siły amerykańskiej gospodarki - uważa inwestor Ken Fisher, założyciel Fisher Investment.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rząd przyjął rozporządzenie, które ułatwi poszukiwanie i inwestowanie w gaz z łupków - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że zwiększono m.in. dopuszczalną głębokość otworów wiertniczych wykonywanych dla rozpoznania lub poszukiwania złóż kopalin - z 1 do 5 km.

Postępowanie ws. czterech miejsc na pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej zakończy się do końca lipca - wynika z wypowiedzi dla PAP Katarzyny Twardowskiej, rzecznika prasowego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości elektronicznej pod koniec I kwartału 2013 roku wyniosła 11,38 mln, czyli była 8,1 proc. wyższa niż rok wcześniej i 0,12 proc. wyższa niż w poprzednim kwartale - wynika z raportu Związku Banków Polskich.

PAIiIZ prowadzi obecnie 157 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 4,14 mld euro, które mogą stworzyć 28,7 tys. miejsc pracy - poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W Polsce 32 proc. pracodawców ma trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na kluczowe dla ich działalności stanowiska - wynika z opublikowanego we wtorek badania ManpowerGroup. Respondenci wskazali także, że najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są inżynierowie.

W poniedziałek, 24 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.461,32 mln zł wobec 32.380,82 mln zł w piątek - podał NBP.

Trybunał Konstytucyjny zbada w środę w pełnym składzie, czy ustawa o ratyfikacji paktu fiskalnego jest zgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej ustawy złożyli w marcu do Trybunału posłowie i senatorowie PiS.

Odnawialne źródła energii (OZE) dają bezpieczeństwo, bo nie wymagają importu surowców, ich wpływ na wzrost cen energii elektrycznej jest minimalny - przekonuje Generalna Dyrekcja ds. Energii (DGE) Komisji Europejskiej.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że tak długo, jak to będzie od niego zależało, nie dojdzie do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Również marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapewniła tego dnia, że PO nie rozważa scenariusza wcześniejszych wyborów.

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Armenii Serż Sarkisjan zachęcali we wtorek przedsiębiorców z obu krajów do wzajemnych inwestycji. Przekonywali, że tak jak to było w historii, nasze relacje gospodarcze mogą być bardzo owocne.

PO, PSL, RP i SP pozytywnie przyjęły prezydenckie propozycje zmian w ustawie o sądach powszechnych, mające na celu ustalenie jasnych kryteriów tworzenia i znoszenia sądów. Ludowcy, PiS, SLD i RP oczekują jednak, że prezydent podpisze ustawę obywatelską dot. sądów rejonowych.

MSW uważa, że strajk włoski służb mundurowych nie powoduje większych utrudnień; nie ma dłuższych kolejek na granicach, strażacy pomagają poszkodowanym przez nawałnice, nie ma też niepokojących sygnałów dot. policji - podała we wtorek rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Z związku z fałszywymi alarmami bombowymi zatrzymano jedną osobę; niewykluczone są kolejne zatrzymania - poinformował we wtorek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Rozsyłanie w krótkim czasie do wielu instytucji fałszywych informacji o zagrożeniu bombowym wskazuje na zmasowane działania grupy osób, która chciała wywołać zamieszanie w skali kraju - ocenił w rozmowie z PAP były wiceszef MSW gen. Adam Rapacki.

Po informacjach dot. podłożenia ładunku wybuchowego, które dotarły do 21 instytucji na terenie kraju, trwały sprawdzenie pirotechniczne; nie ma zagrożenia życia i zdrowia obywateli, alarmy były fałszywe - poinformował we wtorek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Policja i ABW namierzają autorów wiadomości.

Pacjenci w szpitalach są bezpieczni, placówki wracają do normalnej pracy - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz we wtorek po południu, odnosząc się do informacji o fałszywych alarmach bombowych w wielu instytucjach w całym kraju, także w szpitalach.

Rząd przyjął we wtorek projekt deregulacji 91 zawodów, w których pracuje obecnie ponad 200 tys. osób - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kończy się współpraca PSL i PJN w ramach "Centrum dla Polaków". Jest między nami więcej różnic, niż podobieństw - mówi wiceszef PJN, europoseł Marek Migalski. Zdaniem szefa PSL Janusza Piechocińskiego współpracę można wznowić, jeśli europosłowie PJN przystąpią do frakcji PSL w europarlemencie.

NIK negatywnie oceniła wdrażanie systemu teleinformatycznego e-posterunek w policji; pozytywnie, mimo nieprawidłowości, planowanie i realizację budowy Systemu Wspomagania Dowodzenia - wynika z wtorkowego raportu Izby.

Warszawska prokuratura zbada czy wszcząć śledztwo z zawiadomienia wiceszefa KGP Mirosława Schosslera o fałszywe oskarżenie go o przestępstwo przez posła PiS Tomasza Kaczmarka oraz z zawiadomienia Kaczmarka o rzekome przekroczenie uprawnień przez Schosslera.

Zwiększenie dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o takie dofinansowanie to najistotniejsze zmiany przewidziane w nowelizacji "ustawy żłobkowej", którą podpisał prezydent.

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę na wznowienie startów i lądowań dużych pasażerskich samolotów na lotnisku w Modlinie. Decyzja Urzędu musi się jeszcze uprawomocnić, co może potrwać ok. dwóch tygodni. Linie lotnicze będą mogły powrócić do portu od 3 lipca.

O nowy sposób finansowania publicznej telewizji i radia zaapelowała do premiera Donalda Tuska Rada Pracowników TVP. Według niej zwlekanie ze zmianami w prawie może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia publicznych mediów.

Na 4 lipca wyznaczone zostało spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem w sprawie zwalczania przestępstw o charakterze rasistowskim - poinformowała PAP we wtorek Prokuratura Generalna. Z danych PG wynika, że w ostatnich latach liczba prowadzonych w polskich prokuraturach postępowań dotyczących przestępstw na tle rasowym "znacząco zwiększyła się".

Prokuratorzy badający okoliczności katastrofy smoleńskiej otrzymali we wtorek sprawozdanie z badań próbek z wraku Tu-154M dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego projekt uchwały Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczpospolitej Polskiej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował we wtorek ekonomistę Jirziego Rusnoka na stanowisko nowego premiera. Pokieruje on rządem ekspertów.

Negocjacje rządów państw UE z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii będą kontynuowane, tak by osiągnąć kompromis jeszcze w tym tygodniu - poinformował we wtorek wicepremier Irlandii Eamon Gilmore.

Służby wywiadowcze USA wciąż nie wiedzą, ile tajnych materiałów posiada Edward Snowden, który ujawnił amerykański program inwigilowania łączności telefonicznej i internetowej - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na przedstawicieli władz USA.

Były pracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden, któremu władze USA zarzucają ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż na lotnisku w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym - poinformował we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin.

Samolot rosyjskich linii lotniczych Aerofłot, którym do Hawany miał lecieć Edward Snowden, we wtorek nad ranem wylądował w stolicy Kuby. Byłego pracownika służb wywiadowczych USA na jego pokładzie nie było.

Ministrowie ds. europejskich państw UE opowiedzieli się we wtorek za rozpoczęciem najpóźniej w styczniu 2014 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował wicepremier Irlandii Eamon Gilmore.

Bułgarski premier Płamen Oreszarski nie wykluczył we wtorek podania się do dymisji, czego od 12 dni domagają się protestujący przed siedzibą rządu. Jednak według premiera kwestia dymisji może być dyskutowana dopiero po przyjęciu nowej ordynacji wyborczej.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff zaproponowała w poniedziałek przeprowadzenie referendum w sprawie reform politycznych, co jest odpowiedzią na największe od 20 lat publiczne protesty w tym kraju.

W ataku przeprowadzony we wtorek rano przez talibów na pałac prezydencki i inne obiekty w centrum Kabulu zginęło wszystkich ośmiu napastników i trzech strażników. Jeden strażnik został ranny - poinformowały afgańskie władze.

Władze Korei Południowej ogłosiły alarm w związku z najpewniej skoordynowanym atakiem hakerskim, do którego doszło we wtorek rano na strony internetowe kilku instytucji rządowych, kancelarii prezydenta i południowokoreańskich mediów.

Zreorganizowany gabinet konserwatywnego premiera Grecji Antonisa Samarasa został we wtorek zaprzysiężony. Samaras wskazał na konieczność energicznych działań w celu uzdrowienia gospodarki.

Po przeliczeniu 75 proc. głosów z niedzielnych wyborów parlamentarnych lewicowy sojusz opozycyjny Ediego Ramy utrzymuje się na prowadzeniu. CKW podała we wtorek, że socjaliści uzyskali 52 proc. głosów, a prawica skupiona wokół premiera Salego Berishy 36 proc.

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zaniepokojenie niedawnym dekretem rządu regionalnego Andaluzji, który zawiesił eksmisje na trzy lata. Według Brukseli prawo to może zagrozić stabilności finansowej Hiszpanii.

Unia Europejska zgodziła się we wtorek na otwarcie nowego rozdziału negocjacji akcesyjnych z Turcją, co jednak nastąpi dopiero jesienią - poinformowała irlandzka prezydencja UE.

Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla nadal jest w stanie krytycznym - poinformował we wtorek rząd Afryki Południowej.(PAP)

zdz/ asa/ ana/