Skrót wiadomości - wtorek, 21 maja, 17.00

21-05-2013 17:00
21.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2013 roku wzrosła w 25 działach gospodarki, na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu spadły o 2,0 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w kwietniu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Przestrzeń do obniżek stóp nadal istnieje, a RPP z pewnością będzie się w czerwcu zastanawiać nad dalszym złagodzeniem polityki pieniężnej - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Firmy budowlane spodziewają się, że produkcja budowlana w 2013 r. skurczy się względem 2012 r. o 11 proc. - wynika z badania KPMG. W 2014 r. nastąpi dalszy roczny spadek o 1 proc.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w maju o 0,8 pkt - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego i kryzysu ekonomicznego, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej - poinformowało CIR w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec kwietnia 5.961 mln euro wobec 6.242 mln euro na koniec marca - wynika z danych NBP.

NBP skupił w 2012 roku środki o wartości 38.139 mln zł z funduszy UE i zamienił z rachunku walutowego Ministerstwa Finansów środki o wartości 734 mln zł - podał NBP w raporcie dotyczącym płynności sektora bankowego.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.305,11 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 15.381,02 pkt.

SPÓŁKI

Ewentualna korekta prognozy KGHM jest możliwa najwcześniej po wynikach drugiego kwartału tego roku - poinformował PAP Włodzimierz Kiciński, wiceprezes KGHM.

Cena emisyjna w ofercie publicznej akcji serii D Global Cosmed wynosi 1,82 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie Pragma Faktoring zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę za 2012 rok kwoty 4,3 mln zł, czyli 1,68 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Stomil Sanok planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy z zysku za 2012 rok kwotę 30,9 mln zł, czyli po 1,15 zł dywidendy na akcję - podała spółka w projektach uchwał na walne zgromadzenie, które odbędzie się 17 czerwca.

Kopalnie należące do KGHM Polska Miedź SA chcą odzyskać podatki za wykorzystywanie podziemnych wyrobisk górniczych, które zapłaciły samorządom w regionie w latach 2009-2011. Szacuje się, że łączna suma roszczeń sięga 100 mln zł. Miedziowy holding żąda zwrotu zapłaconego podatku ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r. Wówczas TK uznał, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie mogą odnosić się do podziemnych wyrobisk górniczych, ale do obiektów i urządzeń budowlanych znajdujących się w wyrobiskach.

PKN Orlen rozpoczął trzeci odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego w złożach niekonwencjonalnych na koncesji "Lubartów" - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Kopex w 2013 roku liczy na podobny rok do roku wynik netto, co ma być efektem poprawy w III i IV kwartale - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Józef Wolski, wiceprezes ds. finansowych Kopeksu. Dodał, że całkowity poziom backlogu na koniec kwietnia wyniósł ok. 1,5 mld zł.

Elektrotim ocenia, że wyniki grupy w tym roku mogą być zbliżone do zeszłorocznych. W pierwszym półroczu wynik netto powinien być na plusie, choć raczej nie będzie to duży zysk - ocenia prezes spółki Andrzej Diakun.

Pegas Nonwovens spodziewa się w tym roku wzrostu wyników w związku z uruchomieniem produkcji w Egipcie - poinformował cytowany w raporcie rocznym Frantisek Rezac, dyrektor generalny firmy. Spółka spodziewa się wzrostu EBITDA na poziomie 5-15 proc.

Stalprofil pracuje nad utrzymaniem stałego poziomu sprzedaży w kolejnych kwartałach, jednak priorytetem dla spółki będzie osiąganie marży pozwalającej na uniknięcie straty - poinformował Jerzy Bernhard, prezes spółki. Jego zdaniem rynek stali pozostanie słaby w 2013 r. i nie widać obecnie oznak poprawy.

Getin Noble Bank planuje w kolejnych kwartałach 2013 roku utrzymać sprzedaż kredytów z I kwartału, kiedy wyniosła ona 2,8 mld zł. Bank utrzymuje miesięczny przyrost nowych rachunków bieżących na poziomie 20-25 tys. i nie obserwuje negatywnych zmian w poziomie kosztów ryzyka - poinformował PAP Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Alior Bank liczy, że w 2013 roku pozyska co najmniej tyle samo klientów biznesowych, co w 2012 roku, kiedy przybyło ich około 19 tys. Bank obserwuje stabilizację kosztów ryzyka tego segmentu - poinformował PAP Artur Maliszewski, wiceprezes banku.

Deutsche Bank PBC ocenia, że decyzja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie połączenia z Deutsche Bank Polska może zapaść do końca czerwca - poinformował PAP Leszek Niemycki, prezes Deutsche Banku PBC.

Giełda Papierów Wartościowych postanowiła wznowić od środy, 22 maja, obrót akcjami notowanej na rynku NewConnect spółki Richter Med - podała giełda w komunikacie.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w I kwartale 2013 r. 0,83 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

WALUTY

Wtorkowe dane o produkcji przemysłowej były neutralne dla wyceny złotego, który porusza się w stabilnym paśmie wahań 4,18-4,19 za euro. Istotna może być kolejna publikacja GUS, tym razem o sprzedaży detalicznej i jej wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w czerwcu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2490, a kurs złotego do euro na 4,1820 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2866 USD i 132,33 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 105,10-105,12 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są blisko najwyższych poziomów od 7 tygodni przed danymi o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,89 USD, po wzroście o 18 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie pozostają bez większych zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.397,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7409,00 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Indeks WIG 20 notuje na wtorkowej sesji lekkie wzrosty. Zdaniem analityków kolejne sesje mogą upłynąć pod znakiem dalszego umacniania się indeksu blue chipów i możliwy jest test oporu na 2.410-2.420 pkt.

Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) potwierdził we wtorek prognozę redukcji podstawowych stóp procentowych NBP do 1,75 proc. na koniec 2013 r. i 1,5 proc. do końca I kw. 2014 r.

Analitycy DM Banku BPS, w raporcie z 21 maja, oceniają, że zanotowane w pierwszym kwartale dobre wyniki spółek energetycznych w segmencie sprzedaży mogą się powtórzyć w drugim kwartale, ale są nie do utrzymania w dłuższej perspektywie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Od marca spready między WIBORem a realnym oprocentowaniem depozytów dłuższych niż miesięczne na rynku pozabankowym rosną, co można tłumaczyć spowolnieniem gospodarczym - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Mielus z IBnGR, referując wyniki badań prowadzonych przez Instytut.

Komisja PE ds. gospodarczych przyjęła w nocy z poniedziałku na wtorek stanowisko w sprawie naprawy upadających banków w UE. Uzgodniono, że w kosztach naprawy mogą brać udział właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro, choć w ostateczności.

W poniedziałek, 20 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.379,26 mln zł wobec 29.427,40 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 80,00 punktów bazowych, wobec 80,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Produkcja stali surowej w Polsce w kwietniu 2013 r. wyniosła 675 tys. ton wobec 776 tys. ton w lutym 2012 r., co oznacza spadek o 13,0 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Polski fiskus będzie współpracował ze służbami skarbowymi państw UE w sprawach o należności m.in. celne czy podatkowe - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

Przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku przechowywania egzemplarzy Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których publikowane są m.in. ogłoszenia jego dotyczące - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o wydawaniu Monitora.

Zatrudnianie na czarno; wzrost liczby umów zleceń i o dzieło zamiast etatu; coraz więcej skarg na pracodawców nieprzestrzegających czasu pracy i zalegających z wypłatą wynagrodzeń - to obraz naruszeń prawa pracy wyłaniający się z kontroli PIP w latach 2010-2012. Wnioski z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w tym okresie przedstawiono we wtorek na posiedzeniu działającej przy Sejmie Rady Ochrony Pracy.

Co drugi Polak gra w Lotto, a ewentualną wygraną chce przeznaczyć na mieszkanie lub samochód. Rocznie na gry losowe Polacy wydają prawie 3,5 mld zł - wynika z zaprezentowanych we wtorek danych Totalizatora Sportowego.

Raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej broni się sam; wśród ekspertów i osób zajmujących się lotnictwem nie ma wątpliwości na temat katastrofy - ocenili we wtorek członkowie zespołu przy KPRM pod kierownictwem Macieja Laska. Członkowie utworzonego w kwietniu zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej podczas pierwszej konferencji prasowej odnieśli się do teorii alternatywnych na temat katastrofy, które pojawiły się już po opublikowaniu raportu komisji Millera.

Sympatyczny (83 proc.), przywiązany do tradycji (78 proc.), wzbudzający szacunek (75 proc.), przystojny (70 proc.), inteligentny (66 proc.), ale też zbyt powolny (61 proc.) - tak widzą prezydenta Bronisława Komorowskiego badani przez CBOS.

W kwietniu mieszkania na rynku wtórnym najbardziej potaniały we Wrocławiu, Szczecinie i Kielcach - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości domy.pl i doradców finansowych Open Finance, przesłanego PAP.

Liczba Polaków podróżujących do Kaliningradu spadła w ciągu ostatniego miesiąca o 28 proc. - wynika z danych uzyskanych przez PAP w straży granicznej. Od początku maja celnicy zaczęli rygorystycznie kontrolować osoby przywożące na handel rosyjskie paliwo.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Przedstawiciele władz Oklahoma City poinformowali we wtorek, że odnaleziono 24 ofiary śmiertelne poniedziałkowego tornada, a nie 51, bądź nawet 91, jak pierwotnie podawano.

Prezydent Barack Obama zapewnił we wtorek gubernator Oklahomy, Mary Fallin, że w związku z tornadem, które poprzedniego dnia zniszczyło miejscowość Moore koło Oklahoma City, do dyspozycji władz stanowych pozostają wszelkie niezbędne środki rządu federalnego.

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za przyspieszeniem wyborów do PE i przeniesieniem ich z 5-8 czerwca na 22-25 maja 2014 r. Propozycję tę muszą jeszcze jednogłośnie zatwierdzić ministrowie, którzy będą głosować w tej sprawie najpewniej w czerwcu.

Poprawia się jakość wód w kąpieliskach w UE - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. W 2012 roku 94 proc. kąpielisk spełniało minimalne normy jakości wody; to o 2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Najwyżej oceniono kąpieliska na Cyprze oraz w Luksemburgu.

Były premier Gruzji, sekretarz generalny partii prezydenta Micheila Saakaszwilego Zjednoczony Ruch Narodowy, Wano Merabiszwili, został we wtorek aresztowany pod zarzutem korupcji - poinformowała prokuratura.

Liczba samobójstw w Grecji w 2011 roku wzrosła o 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym; odnotowano 477 takich desperackich aktów. Wzrost ten przypisuje się powszechnie kryzysowi gospodarczemu - wynika z wtorkowych danych biura statystycznego Elstat.

Prawie połowa młodych bezrobotnych Włochów gotowa jest zamiatać ulice, byle tylko mieć pracę - wynika z raportu przedstawionego we wtorek w Rzymie. Z kolei ponad połowa mieszkańców Italii przed 40. rokiem życia chce wyjechać z kraju w poszukiwaniu pracy.

Władze prowadzą kontrole łuszczarni ryżu w okręgu Youxian w prowincji Hunan na południu Chin; w ryżu stwierdzono tam nadmierny poziom kadmu - poinformowano we wtorek. Są to legalne łuszczarnie, wykorzystujące ryż, uprawiany przez miejscowych rolników.

(PAP)

amp/ asa/