Skrót wiadomości - wtorek, 21 maja

22-05-2013 06:00
22.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2013 roku wzrosła w 25 działach gospodarki, na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu spadły o 2,0 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w kwietniu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Przestrzeń do obniżek stóp nadal istnieje, a RPP z pewnością będzie się w czerwcu zastanawiać nad dalszym złagodzeniem polityki pieniężnej - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Firmy budowlane spodziewają się, że produkcja budowlana w 2013 r. skurczy się względem 2012 r. o 11 proc. - wynika z badania KPMG. W 2014 r. nastąpi dalszy roczny spadek o 1 proc.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w maju o 0,8 pkt - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego i kryzysu ekonomicznego, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej - poinformowało CIR w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec kwietnia 5.961 mln euro wobec 6.242 mln euro na koniec marca - wynika z danych NBP.

NBP skupił w 2012 roku środki o wartości 38.139 mln zł z funduszy UE i zamienił z rachunku walutowego Ministerstwa Finansów środki o wartości 734 mln zł - podał NBP w raporcie dotyczącym płynności sektora bankowego.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,27 proc. i wyniósł 2370,32 pkt

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,71 proc., do 6.803,87 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,33 proc. i wyniósł 4.036,18 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 8.472,20 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,12 proc. i wyniósł 18.756,40 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.305,11 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 15.381,02 pkt.

SPÓŁKI

Ewentualna korekta prognozy KGHM jest możliwa najwcześniej po wynikach drugiego kwartału tego roku - poinformował PAP Włodzimierz Kiciński, wiceprezes KGHM.

ING OFE chce, by PKN Orlen wypłacił z zysku za 2012 r. ok. 1,28 mld zł w formie dywidendy, czyli 3 zł na akcję. - podała spółka w komunikacie. Propozycja zarządu to 1,5 zł dywidendy na akcję.

Walne Eurocashu zdecydowało o wypłacie z zysku za 2012 r. 0,90 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w treści uchwał podjętych przez WZ.

Cena emisyjna w ofercie publicznej akcji serii D Global Cosmed wynosi 1,82 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie Pragma Faktoring zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę za 2012 rok kwoty 4,3 mln zł, czyli 1,68 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Wyniki PLL LOT po I kwartale są lepsze niż te zapisane w planie restrukturyzacji, który trafił do MSP - poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do LOT-u wynik jest lepszy o 30 mln zł. Firma nadal jest jednak na minusie.

Stomil Sanok planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy z zysku za 2012 rok kwotę 30,9 mln zł, czyli po 1,15 zł dywidendy na akcję - podała spółka w projektach uchwał na walne zgromadzenie, które odbędzie się 17 czerwca.

Kopalnie należące do KGHM Polska Miedź SA chcą odzyskać podatki za wykorzystywanie podziemnych wyrobisk górniczych, które zapłaciły samorządom w regionie w latach 2009-2011. Szacuje się, że łączna suma roszczeń sięga 100 mln zł. Miedziowy holding żąda zwrotu zapłaconego podatku ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r. Wówczas TK uznał, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie mogą odnosić się do podziemnych wyrobisk górniczych, ale do obiektów i urządzeń budowlanych znajdujących się w wyrobiskach.

PKN Orlen rozpoczął trzeci odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego w złożach niekonwencjonalnych na koncesji "Lubartów" - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Kopex w 2013 roku liczy na podobny rok do roku wynik netto, co ma być efektem poprawy w III i IV kwartale - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Józef Wolski, wiceprezes ds. finansowych Kopeksu. Dodał, że całkowity poziom backlogu na koniec kwietnia wyniósł ok. 1,5 mld zł.

Elektrotim ocenia, że wyniki grupy w tym roku mogą być zbliżone do zeszłorocznych. W pierwszym półroczu wynik netto powinien być na plusie, choć raczej nie będzie to duży zysk - ocenia prezes spółki Andrzej Diakun.

Pegas Nonwovens spodziewa się w tym roku wzrostu wyników w związku z uruchomieniem produkcji w Egipcie - poinformował cytowany w raporcie rocznym Frantisek Rezac, dyrektor generalny firmy. Spółka spodziewa się wzrostu EBITDA na poziomie 5-15 proc.

EFH podpisał z Cefarm Nieruchomości list intencyjny dotyczący sprzedaży udziałów i akcji spółek zależnych oraz posiadanych przez nie nieruchomości - podał EFH w komunikacie.

Stalprofil pracuje nad utrzymaniem stałego poziomu sprzedaży w kolejnych kwartałach, jednak priorytetem dla spółki będzie osiąganie marży pozwalającej na uniknięcie straty - poinformował Jerzy Bernhard, prezes spółki. Jego zdaniem rynek stali pozostanie słaby w 2013 r. i nie widać obecnie oznak poprawy.

Getin Noble Bank planuje w kolejnych kwartałach 2013 roku utrzymać sprzedaż kredytów z I kwartału, kiedy wyniosła ona 2,8 mld zł. Bank utrzymuje miesięczny przyrost nowych rachunków bieżących na poziomie 20-25 tys. i nie obserwuje negatywnych zmian w poziomie kosztów ryzyka - poinformował PAP Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Alior Bank liczy, że w 2013 roku pozyska co najmniej tyle samo klientów biznesowych, co w 2012 roku, kiedy przybyło ich około 19 tys. Bank obserwuje stabilizację kosztów ryzyka tego segmentu - poinformował PAP Artur Maliszewski, wiceprezes banku.

Deutsche Bank PBC ocenia, że decyzja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie połączenia z Deutsche Bank Polska może zapaść do końca czerwca - poinformował PAP Leszek Niemycki, prezes Deutsche Banku PBC.

Giełda Papierów Wartościowych postanowiła wznowić od środy, 22 maja, obrót akcjami notowanej na rynku NewConnect spółki Richter Med - podała giełda w komunikacie.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w I kwartale 2013 r. 0,83 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

WALUTY

Wtorkowe dane o produkcji przemysłowej były neutralne dla wyceny złotego, który porusza się w stabilnym paśmie wahań 4,18-4,19 za euro. Istotna może być kolejna publikacja GUS, tym razem o sprzedaży detalicznej i jej wpływ na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w czerwcu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2490, a kurs złotego do euro na 4,1820 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2866 USD i 132,33 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 105,10-105,12 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są blisko najwyższych poziomów od 7 tygodni przed danymi o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,89 USD, po wzroście o 18 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie pozostają bez większych zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.397,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7409,00 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Indeks WIG 20 notuje na wtorkowej sesji lekkie wzrosty. Zdaniem analityków kolejne sesje mogą upłynąć pod znakiem dalszego umacniania się indeksu blue chipów i możliwy jest test oporu na 2.410-2.420 pkt.

Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) potwierdził we wtorek prognozę redukcji podstawowych stóp procentowych NBP do 1,75 proc. na koniec 2013 r. i 1,5 proc. do końca I kw. 2014 r.

Analitycy DM Banku BPS, w raporcie z 21 maja, oceniają, że zanotowane w pierwszym kwartale dobre wyniki spółek energetycznych w segmencie sprzedaży mogą się powtórzyć w drugim kwartale, ale są nie do utrzymania w dłuższej perspektywie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Od marca spready między WIBORem a realnym oprocentowaniem depozytów dłuższych niż miesięczne na rynku pozabankowym rosną, co można tłumaczyć spowolnieniem gospodarczym - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Mielus z IBnGR, referując wyniki badań prowadzonych przez Instytut.

Komisja PE ds. gospodarczych przyjęła w nocy z poniedziałku na wtorek stanowisko w sprawie naprawy upadających banków w UE. Uzgodniono, że w kosztach naprawy mogą brać udział właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro, choć w ostateczności.

W poniedziałek, 20 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.379,26 mln zł wobec 29.427,40 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 80,00 punktów bazowych, wobec 80,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Produkcja stali surowej w Polsce w kwietniu 2013 r. wyniosła 675 tys. ton wobec 776 tys. ton w lutym 2012 r., co oznacza spadek o 13,0 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

Ruszyło regularne połączenie kolejowe cargo z chińskiego Chengdu do Łodzi. Pociągi towarowe mają pokonywać trasę liczącą prawie 10 tys. km w ciągu 12-14 dni. To szybciej niż dostarczenie kontenerów do Europy drogą morską, co zajmuje nawet do 45 dni.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Polski fiskus będzie współpracował ze służbami skarbowymi państw UE w sprawach o należności m.in. celne czy podatkowe - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

Przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku przechowywania egzemplarzy Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których publikowane są m.in. ogłoszenia jego dotyczące - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o wydawaniu Monitora.

Zatrudnianie na czarno; wzrost liczby umów zleceń i o dzieło zamiast etatu; coraz więcej skarg na pracodawców nieprzestrzegających czasu pracy i zalegających z wypłatą wynagrodzeń - to obraz naruszeń prawa pracy wyłaniający się z kontroli PIP w latach 2010-2012. Wnioski z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w tym okresie przedstawiono we wtorek na posiedzeniu działającej przy Sejmie Rady Ochrony Pracy.

Co drugi Polak gra w Lotto, a ewentualną wygraną chce przeznaczyć na mieszkanie lub samochód. Rocznie na gry losowe Polacy wydają prawie 3,5 mld zł - wynika z zaprezentowanych we wtorek danych Totalizatora Sportowego.

Raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej broni się sam; wśród ekspertów i osób zajmujących się lotnictwem nie ma wątpliwości na temat katastrofy - ocenili we wtorek członkowie zespołu przy KPRM pod kierownictwem Macieja Laska. Członkowie utworzonego w kwietniu zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej podczas pierwszej konferencji prasowej odnieśli się do teorii alternatywnych na temat katastrofy, które pojawiły się już po opublikowaniu raportu komisji Millera.

Sejm przyjmie przez aklamację uchwałę w związku z 30. rocznicą śmierci Grzegorza Przemyka w wersji zaproponowanej przez komisję kultury i środków przekazu - poinformował wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD) po posiedzeniu prezydium izby. Prawdopodobnie stanie się to w środę rano.

Sympatyczny (83 proc.), przywiązany do tradycji (78 proc.), wzbudzający szacunek (75 proc.), przystojny (70 proc.), inteligentny (66 proc.), ale też zbyt powolny (61 proc.) - tak widzą prezydenta Bronisława Komorowskiego badani przez CBOS.

W kwietniu mieszkania na rynku wtórnym najbardziej potaniały we Wrocławiu, Szczecinie i Kielcach - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości domy.pl i doradców finansowych Open Finance, przesłanego PAP.

Liczba Polaków podróżujących do Kaliningradu spadła w ciągu ostatniego miesiąca o 28 proc. - wynika z danych uzyskanych przez PAP w straży granicznej. Od początku maja celnicy zaczęli rygorystycznie kontrolować osoby przywożące na handel rosyjskie paliwo.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Przedstawiciele władz Oklahoma City poinformowali we wtorek, że odnaleziono 24 ofiary śmiertelne poniedziałkowego tornada, a nie 51, bądź nawet 91, jak pierwotnie podawano.

Prezydent Barack Obama zapewnił we wtorek gubernator Oklahomy, Mary Fallin, że w związku z tornadem, które poprzedniego dnia zniszczyło miejscowość Moore koło Oklahoma City, do dyspozycji władz stanowych pozostają wszelkie niezbędne środki rządu federalnego.

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za przyspieszeniem wyborów do PE i przeniesieniem ich z 5-8 czerwca na 22-25 maja 2014 r. Propozycję tę muszą jeszcze jednogłośnie zatwierdzić ministrowie, którzy będą głosować w tej sprawie najpewniej w czerwcu.

Poprawia się jakość wód w kąpieliskach w UE - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. W 2012 roku 94 proc. kąpielisk spełniało minimalne normy jakości wody; to o 2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Najwyżej oceniono kąpieliska na Cyprze oraz w Luksemburgu.

Były premier Gruzji, sekretarz generalny partii prezydenta Micheila Saakaszwilego Zjednoczony Ruch Narodowy, Wano Merabiszwili, został we wtorek aresztowany pod zarzutem korupcji - poinformowała prokuratura.

Liczba samobójstw w Grecji w 2011 roku wzrosła o 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym; odnotowano 477 takich desperackich aktów. Wzrost ten przypisuje się powszechnie kryzysowi gospodarczemu - wynika z wtorkowych danych biura statystycznego Elstat.

Prawie połowa młodych bezrobotnych Włochów gotowa jest zamiatać ulice, byle tylko mieć pracę - wynika z raportu przedstawionego we wtorek w Rzymie. Z kolei ponad połowa mieszkańców Italii przed 40. rokiem życia chce wyjechać z kraju w poszukiwaniu pracy.

Władze prowadzą kontrole łuszczarni ryżu w okręgu Youxian w prowincji Hunan na południu Chin; w ryżu stwierdzono tam nadmierny poziom kadmu - poinformowano we wtorek. Są to legalne łuszczarnie, wykorzystujące ryż, uprawiany przez miejscowych rolników.(PAP)

amp/ asa/ ana/