Skrót wiadomości - wtorek, 17 września

18-09-2013 06:00
18.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.760,45 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 2,0 proc., a mdm spadło o 1,8 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w sierpniu wyniosła 13.455, co oznacza wzrost o 8,6 proc. rdr i wzrost o 4,1 proc. mdm - podał we wtorek GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w sierpniu 2013 roku wyniosła 10.572 i spadła rdr o 18,4 proc., oraz o 15,8 proc. mdm - podał we wtorek GUS.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w sierpniu wyniosła 11.895 i w ujęciu rocznym spadła o 7,4 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 proc. - podał we wtorek GUS.

Rada Ministrów proponuje umożliwienie inwestowania na kontach Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego we wszystkie oferowane przez Skarb Państwa obligacje detaliczne - poinformował CIR w komunikacie.

Sprzedaż sklepów detalicznych FMCG w Polsce spadła w sierpniu 2013 roku o 2,1 proc. rdr, a w ujęciu mdm spadła o 1,5 proc. - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w lipcu 2013 r. wyniosła 16,9 mld euro wobec nadwyżki 19,8 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Nadwyżka w handlu strefy euro w lipcu 2013 r. wyniosła 18,2 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 16,5 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się we wrześniu 2013 r. lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 49,6 pkt. z 42,0 pkt. miesiąc wcześniej.

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian. Wynosi ona nadal 4,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w sierpniu 2013 r. wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca po wzroście o 0,2 proc. mdm w lipcu - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w lipcu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 31,1 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w swoim comiesięcznym raporcie.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) we wrześniu wyniósł 58 pkt., wobec 58 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie w dół o 1 pkt. - poinformowała NAHB w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Wartość udzielonych zamówień publicznych w okresie styczeń-sierpień 2013 r. wyniosła 30,396 mld zł wobec 29,580 mld zł w analogicznym okresie 2012 roku - wynika z wrześniowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Ministerstwo Pracy nie otrzymało jeszcze oficjalnej odpowiedzi od resortu finansów w sprawie odblokowania dodatkowych środków na fundusz pracy - poinformował we wtorek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Program modernizacji sił zbrojnych w latach 2014-22 będzie kosztował 91,5 mld zł, z czego 15,9 mld zł zostanie przeznaczone na lata 2014-16 - poinformował CIR w komunikacie.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za dwiema poprawkami do noweli budżetu na 2013 r. Mają one doprowadzić do zgodności pod względem legislacyjnym zmianę dot. zwiększenia środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego.

Polska na koniec lipca posiadała amerykańskie papiery skarbowe warte 32,1 mld USD, wobec 31,4 mld USD na koniec czerwca - podał Departament Skarbu USA.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,45 proc. i wyniósł 2.365,36 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 18.629,09 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,8 proc., do 6.570,17 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,16 proc. i wyniósł 4.145,51 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,19 proc., do 8.596,95 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 2,1 proc. i wyniósł 2.185,56 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,6 proc. i wyniósł 14.311,70 pkt.

SPÓŁKI

PKO BP przedłużył do 25 października okres przyjmowania zapisów w wezwaniu do sprzedaży 55.498.700 akcji Nordea Bank Polska - poinformował PKO BP w komunikacie.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydłużył obowiązywanie obecnej taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG do końca 2013 roku - wynika z decyzji regulatora opublikowanej w biuletynie branżowym URE.

PGNiG ocenia, że przedłużenie do końca 2013 r. roku obecnej taryfy na sprzedaż gazu, będzie wystarczające, aby zakończyć proces negocjacji nowej taryfy - podała spółka w komunikacie prasowym.

Mediatel wycofał z sądu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. Bezpośrednim powodem cofnięcia wniosku było objęcie przez Hawe 21.669.363 akcji spółki serii L po 0,5 zł za szt. - podał Mediatel w komunikacie.

Hawe, które stało się największym akcjonariuszem Mediatela, może na jego bazie realizować projekt budowy sieci światłowodowej do końcowego abonenta. Dzięki transakcji Hawe wzmocni pozycję na telekomunikacyjnym rynku hurtowym, pozyska infrastrukturę, a także rozszerzy ofertę dla operatorów międzynarodowych.

Benefit Systems liczy na powtórzenie w tym roku ubiegłorocznego tempa wzrostu liczby użytkowników kart MultiSport i FitProfit, co oznaczałoby sprzedaż ok. 70 tys. kart. W drugim półroczu na wyniki spółki nadal negatywnie wpływać będą koszty uruchamiania nowych produktów - poinformował PAP prezes Tomasz Józefacki.

Peixin, chińska spółka zajmująca się produkcją maszyn i linii produkcyjnych do wytwarzania artykułów higienicznych, chce zadebiutować w październiku na GPW. Oferta będzie obejmowała 4 mln akcji, których cena maksymalna to 25 zł.

Gamrat, spółka zależna Lenteksu, podwyższyła prognozę zysku netto na 2013 rok do 27,8 mln zł. Spółka spodziewa się ponadto wypracowania 42,9 mln zł zysku EBITDA - podał Lentex w komunikacie.

Sieć Deichmann w ciągu 5 lat planuje otworzyć 75 nowych sklepów i przeznaczy na ten cel około 20 mln zł rocznie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Dom Maklerski IDM karę w wysokości 4 mln zł za naruszanie wymogów adekwatności kapitałowej w okresie od końca 2011 roku do 17 lipca 2012 roku - poinformowała KNF w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny notowanej na NewConnect spółki Tele-Polska Holding SA w związku z ofertą publiczną akcji serii E - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie EMC Instytutu Medycznego na wniosek Penty zaniechało głosowania nad uchwałami w sprawie zniesieniu dematerializacji akcji spółki i wycofania ich z obrotu na GPW - poinformowała PAP Ewa Pogodzińska, dyrektor PR w EMC.

Zarząd zarządzającej torami spółki PKP PLK zatwierdził we wtorek projekt opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej, który zakłada zmniejszenie stawek średnio o 20,4 proc. - poinformowała spółka. Teraz projekt trafi do Urzędu Transportu Kolejowego.

WALUTY

Środowa decyzja Fed w sprawie wykupu aktywów w USA pozostaje najistotniejszym czynnikiem determinującym wycenę złotego i długu. We wtorek lepsze dane ZEW umocniły kurs PLN, ale realizacja zysków osłabiła dług.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1552 a kurs złotego do euro na 4,2144 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3356 USD i 132,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Konsumpcja paliw w pierwszych siedmiu miesiącach 2013 r. spadła o 5,5 proc. rdr - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W lipcu 2013 r. popyt na paliwa zmniejszył się o 3,5 proc. rdr i wzrósł 7,1 proc. mdm.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,75-109,77 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Ryzyko ataku zbrojnego USA na Syrię jest coraz mniejsze - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 105,59 USD, po zniżce o 1,00 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają przed rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniem Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.039,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w poniedziałek na koniec handlu 7085,00 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiega neutralnie. Zdaniem analityków inwestorzy wstrzymują się z decyzjami w oczekiwaniu na środowy komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA.

Złoty jest bardzo bliski granicy atrakcyjności wyceny - ocenia bank HSBC w raporcie poświęconym wycenie walut koszyka EEMEA (Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki). Najbardziej atrakcyjny, zdaniem HSBC, jest węgierski forint.

Indeks Standard & Poor's 500 wzrośnie o 12 proc. do 1.900 pkt. do końca przyszłego roku, bo rosną wyceny a inwestorzy lokują środki w fundusze inwestycyjne - oceniają analitycy Citigroup Inc.

Niedzielne wybory w Niemczech najprawdopodobniej wygrają chadecy, ale niezależnie od tego, jakie partie stworzą nową koalicję, główny kierunek polityki RFN zostanie zachowany, a przyszły rząd będzie nadal opowiadał się za walką z kryzysem zadłużenia poprzez nacisk na przeprowadzanie głębokich reform - oceniają analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Koszty nowego, zoptymalizowanego systemu wsparcia OZE, zakładającego m.in. system aukcyjny, szacowane są na ok. 4,26 mld zł w 2020 roku wobec 8,9 mld zł przy zachowaniu dotychczasowego systemu - poinformowali przedstawiciele ministerstwa gospodarki na wtorkowej konferencji.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w sierpniu w Polsce wyniosła 19.067 sztuk, tj. wzrosła o 5,9 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

W poniedziałek, 16 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.739,61 mln zł wobec 29.946,30 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 89,02 pb, wobec 93,35 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - poinformował resort środowiska. Nowe prawo zapewni m.in. łatwiejsze pozbywanie się starych urządzeń elektrycznych w sklepach.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek znowelizowaną Ordynację podatkową i ustawę o kontroli skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo ma umożliwić skuteczniejszą wymianę informacji podatkowych z fiskusem z innych krajów UE.

Zespół działający przy kancelarii premiera wciąż nie otrzymał żadnych materiałów źródłowych od ekspertów Antoniego Macierewicza zajmujących się katastrofą smoleńską, choć domagał się ich od kilku miesięcy - poinformował PAP przewodniczący zespołu Maciej Lasek. We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała o "kompromitacji ekspertów Macierewicza". Jak podała, eksperci zespołu Macierewicza "przedstawili w prokuraturze swe kompetencje, nie przedstawili dowodów na wybuch tupolewa". Wojskowa prokuratura, która bada katastrofę smoleńską, przesłuchała autorów najgłośniejszych hipotez o zamachu. Od pełnomocników rodzin ofiar "GW" dowiedziała się, że byli to profesorowie: Wiesław Binienda, Jan Obrębski i prawdopodobnie Jacek Rońda. "Żaden nie jest specjalistą od lotnictwa ani katastrof" - napisała "GW".

Szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojskowych prokuratorów. Zarzuca im przekazanie dziennikarzom tajnych informacji ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

We wrześniu zamiar głosowania na PiS zadeklarowało 30 proc. ankietowanych, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych; na PO zagłosowałoby 25 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też partie: SLD - 8 proc. oraz PSL i RP - po 5 proc.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, badając sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. Postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia - uznał Trybunał.

Pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek został we wtorek pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie. "Żegnamy mistrza mądrej groteski, pełnej refleksji" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja Europejska zaproponowała sankcje wobec Chorwacji za przyjęcie ustawy niezgodnej z zasadami Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) - poinformowała we wtorek unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding. Jej zdaniem Zagrzeb "nadużył zaufania" Unii. Kwestionowana przez Brukselę chorwacka ustawa zakłada, że Europejskim Nakazem Aresztowania nie można ścigać podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 2002 rokiem. Media sugerowały, że ustawa ma uchronić przed ekstradycją do Niemiec byłego agenta tajnej policji w dawnej Jugosławii Josipa Perkovicia, podejrzanego w związku z zamordowaniem w 1983 r. w Bawarii chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Djurekovicia.

Grecja realizuje reformy przewidziane w programie pomocowym i dlatego oczekuje dalszego wsparcia od partnerów ze strefy euro - wynika z wypowiedzi premiera Grecji Antonisa Samarasa, który we wtorek spotkał się w Brukseli z przewodniczącym KE Jose Barroso.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie syryjskiej broni chemicznej nie będzie zawierać odniesień do rozdziału 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącego sankcji i akcji militarnych - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Ośrodki dla uchodźców w Bułgarii są przepełnione - powiedział we wtorek wicepremier i szef MSW Cwetlin Jowczew. Pilnie potrzebne są miejsca dla co najmniej 2 tys. uchodźców, m.in. z Syrii. Bułgaria zwróciła się o pomoc w tej sprawie do UE.

Prawie 2 mln syryjskich dzieci w wieku 6-15 lat było zmuszonych do przerwania nauki - alarmuje UNICEF. Organizacja rozpoczyna w tym roku program nauki w domu, który ma pomóc w powrocie do szkoły 400 tysiącom dzieci.

Parlament Węgier uchwalił w poniedziałek wieczorem nowe zmiany w konstytucji, usuwając restrykcje dotyczące kampanii politycznych w mediach i wycofując się z innych rozwiązań, zakwestionowanych przez Komisję Europejską jako niezgodne z zasadami unijnymi.

Lekarze zatrudnieni w szpitalach państwowych w Grecji rozpoczęli we wtorek trzydniowy strajk, protestując przeciwko redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym. Na środę planowana jest kulminacja ogólnokrajowych protestów.

Co najmniej 48 osób poniosło śmierć, a ponad 230 tysięcy ucierpiało wskutek prawie jednoczesnego uderzenia sztormu tropikalnego Manuel w zachodnie wybrzeże Meksyku oraz huraganu Ingrid, który nawiedził wschodnie wybrzeże tego kraju. Jeszcze nigdy oba wybrzeża Meksyku nie zostały nawiedzone przez żywioł prawie w tym samym czasie. Spośród 32 stanów jedynie trzy nie ucierpiały. Praktycznie w całym kraju doszło do powodzi, podtopień i osunięć ziemi.

Korea Północna odmawia współpracy przy badaniu doniesień o naruszaniu praw człowieka w tym kraju - oświadczył we wtorek Michael Kirby, szef specjalnej komisji ONZ. Strona północnokoreańska odrzuca oskarżenia i mówi o "upolitycznieniu praw człowieka".

Szef chińskiej Komisji Kontroli i Zarządzania Majątkiem Państwowym (SASAC) Jiang Jiemin został zwolniony ze stanowiska - podała we wtorek chińska agencja państwowa Xinhua. Wcześniej wszczęto wobec niego dochodzenie z powodu podejrzeń o korupcję.

Sąd w Kairze nakazał we wtorek tymczasowe zamrożenie majątku przywódców ruchu islamistycznego, w tym Bractwa Muzułmańskiego - podała egipska agencja MENA. Sąd podtrzymał decyzję prokuratury wydaną w lipcu, po obaleniu przez armię prezydenta Mohammeda Mursiego.

Papież Franciszek zaapelował do proboszczów, by nie prosili wiernych o pieniądze za sakramenty. "Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła" - te słowa papieża z jego poniedziałkowego spotkania z duchowieństwem Rzymu przytaczają media.

Większość Amerykanów popiera dyplomatyczne wysiłki USA ws. Syrii, ale też większość jest sceptyczna i nie wierzy, że Syria odda broń chemiczną pod kontrolę międzynarodową. Aż 68 proc. przyznaje, że USA nie powinny ufać Rosji - wynika z sondażu Pew Reserach Center. (PAP)

amp/ ana/