Skrót wiadomości - wtorek, 16 lipca, 17.00

11-07-2013 17:00
11.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Deficyt w handlu zagranicznym w okresie styczeń-maj 2013 roku wyniósł 591,8 mln euro - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł po maju do 25,2 proc. ogółem z 25,7 proc. po maju 2012 roku - wynika z opublikowanych we czwartek danych GUS.

Analitycy resortu gospodarki szacują, że inflacja w czerwcu wzrosła o 0,2 proc. rdr, zaś mdm spadła o 0,2 proc. Ich zdaniem produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o ok. 1 proc. rdr.

Ministerstwo Finansów spodziewa się, że w najbliższych latach presja inflacyjna w Polsce pozostanie ograniczona, przy założeniu stabilizacji cen surowców oraz z uwzględnieniem ujemnej luki produktowej i aprecjacji złotego - poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń.

W czerwcu 2013 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w ośmiu grupach towarowych, spadły w trzech kategoriach - wynika z analizy Polskich Składów Budowlanych.

Ceny pasz w sezonie 2013/14 będą niższe niż przed rokiem - oceniają w raporcie eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Światowa produkcja pszenicy w 2013 r. wzrośnie o 6,8 proc. rdr do rekordowo wysokiego poziomu 704 mln ton, a światowa produkcja zbóż ogółem wzrośnie o 7,2 proc. rdr do rekordowego poziomu 2.479 mln ton - ocenia Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 16 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 360 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

BUDŻET, DŁUG

Wartość udzielonych zamówień publicznych w okresie styczeń-czerwiec 2013 r. wyniosła 21,084 mld zł wobec 20,036 mld zł w analogicznym okresie 2012 roku - wynika z lipcowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Czytanie noweli budżetu odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Sejmu w sierpniu. Obecnie trwają prace nad redukcją limitów w resortach, a następnie przez 10-12 dni pracować będzie nad nim resort finansów - poinformował dziennikarzy wicepremier Janusz Piechociński.

Po tym jak Komitet do Spraw Europejskich zajmie się na posiedzeniu 17 lipca tego roku nowelizacją ustawy o finansach publicznych, Ministerstwo Finansów chce, aby dzień później nad projektem obradował Komitet Stały Rady Ministrów - wynika z pisma wiceministra finansów Janusza Cichonia przesłanego do KSRM.

Do końca roku system viaTOLL zostanie rozszerzony o kolejne 500 km dróg krajowych - poinformowała wiceminister transportu Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Dodała, że zmienione zostaną przepisy pozwalające obecnie karać kierowców pojazdów za brak zapłacenia myta.

Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że ma zaufanie do demokratycznych instytucji Portugalii, która boryka się nie tylko z kryzysem gospodarczym, ale i politycznym. Zdaniem KE dokończenie programu reform wymaga konsensusu politycznego i społecznego.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 3,2 proc. i wyniósł 2.072,99 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 14.472,58 pkt.

SPÓŁKI

Wyniki Sfinksa w drugim kwartale 2013 roku były wyższe zarówno w ujęciu rok do roku jak i kwartał do kwartału - poinformował dziennikarzy Sylwester Cacek, prezes Sfinksa. Dodał, że celem spółki jest utrzymanie w kolejnych kwartałach dwucyfrowej dynamiki wzrostu wyniku EBITDA.

Emperia Holding pracuje nad wdrożeniem koncepcji sieci franczyzowej pod logo Stokrotka. Pierwsze sklepy w tej formule mają zostać uruchomione w 2013 r. Rozwój sieci franczyzowej jest niezależny od planów organicznych spółki, które zakładają ok. 300 sklepów w 2016 r. - poinformowali przedstawiciele Emperii.

MF i BGK nie pracują nad zmianami mającymi na celu zobligowanie jednostek samorządu terytorialnego do prowadzenia rachunków w BGK lub zwolnienia JST z obowiązku przeprowadzenia przetargu przy wyborze BGK - zapewnił w czwartek wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Drewex otrzymał ofertę inwestycyjną od c2m, spółki menedżersko - inwestycyjnej, która w swoim portfelu ma firmę Solfin, zajmującą się produkcją i handlem meblami - podał Drewex w komunikacie.

Spółka zależna Kredyt Inkaso może przejąć od ING Banku Śląskiego pakiet wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ok. 293 mln zł - podał Kredyt Inkaso w komunikacie.

Kurs akcji Investment Fund Managers, spółki z branży finansowej, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 7,14 proc. do 0,90 zł.

MCI Management podtrzymuje prognozę zakładającą wypracowanie około 90 mln zł zysku netto w I poł. 2013 r. - poinformował Sylwester Janik, członek zarządu spółki.

WALUTY

Pomimo pozytywnych sygnałów wskazujących na kontynuację programu QE3, umocnienie złotego okazało się przejściowe. Ewentualny znacząco lepszy od oczekiwań bilans płatniczy Polski mógłby wzmocnić złotego. Pasmo wahań EUR/PLN w najbliższych dniach będzie wynosić 4,30-4,35 - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3225 a kurs złotego do euro na 4,3345 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3044 USD i 129,63 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 108,95-108,97 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po publikacji minutes Fed - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 107,45 USD, po wzroście o 0,93 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po publikacji minutes Fedu, które uspokoiły inwestorów, że program QE3 będzie kontynuowany - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME zyskuje 2,5 proc. i kosztuje 6.994,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7019,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się od wzrostów po publikacji minutes FOMC i wypowiedziach szefa Fed Bena Bernanke, a brak widocznej chęci inwestorów do sprzedawania akcji daje nadzieję, że proces odrabiania strat z końca czerwca będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości - oceniają analitycy.

W opinii ekonomistów z banku BZ WBK, RPP nie powróci już w tym roku do obniżek stóp procentowych. Ich zdaniem kolejnym ruchem Rady będzie podwyżka stóp, co nastąpi najwcześniej za rok.

Kurs euro-złotego w czasie wakacji notowany będzie w okolicach 4,30 - prognozują w raporcie ekonomiści BZ WBK. Ich zdaniem, w kolejnych kwartałach istnieje potencjał do umocnienia złotego.

Przy założeniu utrzymania dynamiki dochodów podatkowych z maja, ich niedobór może wynieść w tym roku ok. 25 mld zł. - prognozuje BZ WBK w miesięcznym raporcie. W opinii analityków banku deficyt budżetowy będzie na pewno wyższy od planowanego.

Fala protestów, jaka przetoczyła się przez Turcję w ostatnim czasie, odstraszyła część inwestorów dotychczas inwestujących w tym kraju. Zdaniem analityków Templetona, te niepokoje społeczne mają jednak tymczasowy charakter i nie powinny w dużym stopniu popsuć perspektyw tureckiej gospodarki.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W środę, 10 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 26.764,11 mln zł wobec 27.079,51 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 93,29 punktu bazowego, wobec 93,35 punktu bazowego na koniec poprzedniego tygodnia.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 2,9 pkt. proc. do 42,9 proc. O 2,9 pkt. proc. do 36,6 proc. spadł także odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

Od początku funkcjonowania systemu przelewów natychmiastowych Express ELIXIR, od czerwca 2012 r., dokonano ponad 151 tys. przelewów, w tym w czerwcu 2013 r. było ich 26,2 tys. o wartości ponad 153 mln zł - poinformował Krajowa Izba Rozliczeniowa w czwartkowym komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

PiS w lipcowym badaniu TNS Polska może liczyć na 30 proc. poparcia, tyle samo, co przed miesiącem. Poparcie dla PO wzrosło o 3 pkt. proc. i wynosi 26 proc. - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

39 proc. Polaków zamierza wziąć udział w wyborach i wie na kogo głosować; w tej grupie 41 proc. deklaruje stuprocentową pewność głosowania na popieraną dziś partię - wynika z sondażu CBOS. Większość Polaków jednak nie chce głosować lub nie wie, na kogo oddać głos.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się w czwartek przeciwko projektowi narzucającemu samorządom wysokość maksymalnej opłaty za żłobki. Wprowadzenia takiej granicy, wynoszącej 15 proc. minimalnego wynagrodzenia, chciała Solidarna Polska.

W czwartek przypada 70. rocznica kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Sejmowa komisja kultury poparła w czwartek poprawkę do projektu uchwały o zbrodni wołyńskiej, która określa to wydarzenie jako "ludobójstwo". Negatywnie zaopiniowano poprawkę ustanawiającą 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej - Męczeństwa Kresowian.

Sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży opowiedziały się w czwartek za kolejną kadencją Marka Michalaka na stanowisku rzecznika praw dziecka. Pięcioletnia kadencja RPD kończy się 25 lipca.

Klub SLD poprze kandydaturę Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK - poinformował na konferencji prasowej szef Sojuszu Leszek Miller. Kandydat PO spotkał się w czwartek z klubem SLD; zaprezentował posłom swą koncepcję funkcjonowania Izby.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zadeklarowała, że zagłosuje w piątek przeciwko rządowemu projektowi ws. uboju rytualnego. "Kiedyś musi być pierwszy raz. Nawet, jeśli będę musiała zapłacić, nie chciałabym łamać sobie kręgosłupa w tej konkretnej sprawie" - podkreśliła.

Na 11 września początek wspólnej akcji protestacyjnej i strajkowej zapowiedziały trzy centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Do tego dnia oczekują rozmów z rządem.

W Polsce nadal obowiązują przestarzałe przepisy uniemożliwiającego rozwój nowoczesnej radioterapii ze szkodą dla chorych na nowotwory - powiedzieli w czwartek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Do końca roku system Viatoll zostanie rozszerzony o kolejne 500 km dróg krajowych - poinformowała wiceminister transportu Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. Dodała, że zmienione zostaną przepisy pozwalające obecnie karać kierowców pojazdów za brak zapłacenia myta.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

W czwartek wchodzą w życie w UE przepisy, które wymagają, by zachwalane przez producentów właściwości kosmetyków, np. "działa 48 godzin", były prawdziwe i poparte dowodami. Jeśli krajowe władze sprawdzą, że tak nie jest, mogą zakazać stosowania danych określeń.

Unia Europejska przeznaczy ponad 400 mln euro rocznie na wspieranie międzynarodowej wymiany studentów i pogłębienie współpracy między europejskimi uniwersytetami - poinformowała w czwartek Komisja Europejska. To odpowiedź na rosnącą konkurencją uczelni z Chin oraz Indii.

Sąd w Moskwie skazał w czwartek zaocznie na dziewięć lat więzienia dyrektora generalnego funduszu Hermitage Capital Management (HCM), Brytyjczyka Williama Browdera, za unikanie płacenia podatków na sumę ponad 522 mln rubli (ponad 12,3 mln euro). Za winnego unikania podatków sąd uznał także prawnika HCM Siergieja Magnitskiego, który zmarł w moskiewskim więzieniu w listopadzie 2009 roku w rezultacie - jak twierdzą obrońcy praw człowieka - pobicia przez straż więzienną. Prawnik został zatrzymany, gdy oskarżył funkcjonariuszy MSW Rosji o korupcję.

Ceny alkoholu, chleba i cukru zostaną podniesione od piątku na Białorusi - poinformowała w czwartek państwowa agencja BiełTA.

Dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się w czwartek w Srebrenicy w Bośni i Hercegowinie (BiH) na obchodach 18. rocznicy masakry dokonanej na blisko 8 tys. Muzułmanów. Uroczyście pochowano ponad 400 zidentyfikowanych w ostatnim roku ofiar tej tragedii.

Międzynarodowy trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii przywrócił w czwartek wycofany przed rokiem zarzut ludobójstwa wobec byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia.

Papież Franciszek zaostrzył kary za pedofilię oraz przestępstwa związane z posiadaniem materiałów zawierających pornografię dziecięcą. O nowych normach w watykańskim kodeksie karnym poinformowano w czwartek. Zmiany wprowadza papieski dokument, Motu proprio. Jak wyjaśniono na konferencji prasowej nowe przepisy dotyczą przestępstw popełnionych przez pracowników i funkcjonariuszy Watykanu na jego terytorium oraz poza jego granicami, czyli na przykład na placówkach dyplomatycznych.

(PAP)

amp/ asa/