Skrót wiadomości - wtorek, 10 września

11-09-2013 06:00
11.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Założony w projekcie budżetu państwa na 2014 rok wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. jest realny do osiągnięcia - uważa Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Program "Mieszkanie dla Młodych" może mieć negatywny wpływ na równoważenie się rynku mieszkaniowego i na spadek cen - oceniają analitycy NBP w raporcie. Ich zdaniem, ustawa deweloperska może przyczynić się do konsolidacji w branży deweloperskiej. W 2014 r. nastąpi dalsze ograniczenie liczby mieszkań oddawanych do użytku.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w sierpniu 2013 roku wyniosła 34.987 sztuk i był to spadek o 30,82 proc. w stosunku do lipca. W porównaniu do sierpnia poprzedniego roku produkcja była większa o 11,25 proc. - podał instytut Samar.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, wzrósł w sierpniu do 123,7 pkt. ze 122,8 pkt. w lipcu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Polska zajmuje 12 miejsce pod względem nominalnej wartości płacy minimalnej wyrażonej w euro wśród 21 krajów Unii Europejskiej, które posiadają regulacje w tym zakresie - wynika z raportu Sedlak&Sedlak.

Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski w IV kwartale 2013 r. wynosi +4 proc. - wynika z raportu Manpower. Zwiększenie zatrudnienia planuje 12 proc. firm, zaś 9 proc. przewiduje redukcję etatów.

Saldo handlu zagranicznego zbożami w sezonie 2012/2013 było dodatnie i wyniosło 1,1 mld euro wobec 258 mln euro w analogicznym okresie poprzedniego sezonu - poinformowała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wzrósł we wrześniowym badaniu o 5,06 pkt. względem czerwca i wynosi 14,11 pkt. - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w sierpniu wzrosły w dużych miastach w porównaniu do lipca o 0,5 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Wskaźnik Busometr prognozujący zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy wyniósł w III kwartale 2013 roku 42,17 pkt. wobec 39,09 pkt. w poprzednim kwartale. Najlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy, nagorzej w inwestycjach - wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wskaźnik koniunktury w krajowym transporcie ciężarowym w II kwartale 2013 roku wzrósł do -18,6 pkt. z -28,0 pkt. w I kwartale - wynika z przesłanego PAP raportu Instytutu Transportu Samochodowego. W transporcie międzynarodowym wskaźnik wzrósł do -21,1 pkt. wobec -21,4 pkt. kwartał wcześniej.

Popyt krajowy i sprzedaż detaliczna zaczynają odnotowywać wzrost. 2014 rok przyniesie ożywienie w handlu - wynika z raportu "Instrument Szybkiego Reagowania" przygotowanego przez PARP i zespół z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej pod kierownictwem Jerzego Hausnera.

MFW nie uważa, by w Polsce była potrzeba dalszych obniżek stóp procentowych - poinformował w wywiadzie dla PAP James Roaf, przedstawiciel MFW na region Europy Środkowo-Wschodniej. W jego ocenie stosunkowo lepsze zachowanie się złotego w porównaniu z walutami rynków wschodzących wynika ze zmiany podejścia inwestorów oraz fundamentów polskiej gospodarki.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w lipcu 2013 r. o 0,6 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w II kw. 2013 r. o 0,3 proc. kdk, po spadku w I kw. o 0,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

W USA zanotowano stagnację wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W sierpniu 2013 r. wskaźnik optymizmu zniżkował do 94,0 pkt. z 94,1 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w sierpniu 2013 r. o 10,4 proc. rdr, po wzroście miesiąc wcześniej o 9,7 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Sprzedaż detaliczna w Chinach w sierpniu 2013 r. wzrosła rdr o 13,4 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 13,3 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

BUDŻET, DŁUG

Państwowy dług publiczny (PDP) w II kwartale 2013 roku wzrósł o 2,1 proc. do 888.107,3 mln zł - podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wzrost długu publicznego od końca 2012 roku wyniósł 47.630,5 mln zł, tj. 5,7 proc.

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że przyszłoroczne dochody budżetowe są zaniżone i mogą być wyższe o około 5 mld zł od prognozowanych w projekcie budżetu 276,5 mld zł.

Ministerstwo Gospodarki uważa, że utrzymywanie zamrożenia płac w sferze budżetowej także w roku 2014 może być bezzasadne - poinformował wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz w opinii do projektu budżetu na przyszły rok. Resort gospodarki chce też, aby rząd odstąpił od wzrostu akcyzy na papierosy w 2014 roku.

Rząd w IV kwartale br. powinien przyjąć projekt ustawy określający m.in. limity inwestycji OFE za granicą oraz katalog możliwych lokat OFE poza granicami Polski - wynika z planu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Dochody z dywidend ze spółek nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa w 2014 roku mogą być niższe niż zapisane w projekcie budżetu na 2014 rok 4,6 mld zł - poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów spotkali się we wtorek z uczestnikami rynków finansowych w sprawie wyjaśnienia technicznych szczegółów proponowanych przez rząd zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych - wynika z nieoficjlanych informacji PAP.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych ośmiu miesiącach 2013 r. wyniosły 753 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wspiera wprowadzenie reguły fiskalnej, która reaguje na cykl ekonomiczny i nie zwiększa presji na gospodarkę w okresie spowolnienia - poinformował w wywiadzie dla PAP James Roaf, przedstawiciel MFW na region Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślił on, że kluczowy dla systemu emerytalnego jest system zdefiniowanej składki.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 2,90 proc. i wyniósł 2.357,25 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 2,06 proc. i wyniósł 8.446,54 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł 0,82 proc., do 6.583,99 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł 1,89 proc. i wyniósł 4.116,64 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,95 proc. i wyniósł 18.092,90 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 2.237,98 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,5 proc. i wyniósł 14.423,36 pkt.

SPÓŁKI

Po zapoznaniu się z wynikami audytu, MSP zatwierdziło nowy harmonogram budowy terminalu LNG w Świnoujściu, zakładający zakończenie projektu 31 grudnia 2014 r. - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym. To oznacza przesunięcie daty oddania terminalu o 6 miesięcy w stosunku do pierwotnego terminu. Wartość kontraktu wzrosła o 67,5 mln euro.

Zarząd Towarzystwa Finansowego Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych zdecydował o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2013 w wysokości 4,77 mln zł - podał TF SKOK w komunikacie. Dywidenda na jedną akcję zwykłą wyniesie 0,02 zł, a na uprzywilejowaną 0,03 zł.

Ferro w trzecim kwartale 2013 roku spodziewa się podobnych rok do roku przychodów ze sprzedaży - poinformowała na konferencji Aneta Raczek, prezes Ferro. Dodała, że spółka planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2013 rok.

Cyfrowy Polsat dokonał wcześniejszej spłaty części kredytu terminowego zaciągniętego w 2011 roku na zakup Telewizji Polsat. Wysokość przedterminowo spłaconej raty to 100 mln zł - poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie.

Katowicki Węglokoks chciałby wejść na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w pierwszym półroczu przyszłego roku - zadeklarował prezes spółki Jerzy Podsiadło. Na parkiet trafiłaby część walorów należących do Skarbu Państwa, bez nowej emisji akcji.

AmRest podpisał z Pekao, BZ WBK, Rabobank Polska i ING BSK umowę kredytową na łącznie ok. 250 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w sierpniu 2013 r. o 1,7 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 171,9 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

ACE nadal analizuje dwa cele akwizycyjne, decyzję w sprawie przejęć podejmie w najbliższych tygodniach. Grupa ocenia, że w przyszłym roku będzie w stanie wypłacić dywidendę podobną do tegorocznej, nawet gdyby zdecydowała się na obie akwizycje - poinformował PAP dyrektor finansowy ACE, Raul Serrano.

ACE spodziewa się uzyskać w drugiej połowie roku dużo wyższy od rynkowego wzrost wolumenów sprzedaży. Grupa chce też dalej poprawiać rentowność, dzięki wyższej produktywności zakładu w Hiszpanii oraz mniejszemu wpływowi kosztów ponoszonych w związku z inwestycją w czeskiej fabryce - poinformował PAP Raul Serrano, dyrektor finansowy ACE.

Polish Television Holding (PTH), spółka posiadająca 52,42 proc. akcji TVN, zamierza wyemitować i uplasować obligacje typu Senior PIK Toggle Notes o wartości 300 mln euro zapadające w 2020 roku - poinformowała Grupa ITI w komunikacie.

W związku ze spadkiem giełdowej wyceny akcji Korporacji Budowlanej Dom, na których zabezpieczona jest wierzytelność Asseco Poland wobec Prokomu Investment, opiewająca na około 30 mln zł, informatyczna firma szuka możliwości dodatkowego zabezpieczenia - poinformowała PAP rzeczniczka Asseco Poland Katarzyna Drewnowska.

Węgiel będzie kluczowy w przyszłym miksie energetycznym kraju, rząd będzie " bardzo ostrożnie" wspierać odnawialne źródła energii - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Do końca tego roku Kompania Węglowa chce zmniejszyć stan zwałów niesprzedanego węgla do ok. 3,6 mln ton, wobec ok. 6 mln ton zapasów, leżących przy kopalniach spółki latem tego roku - poinformowała we wtorek prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Goldman Sachs, Visa i Nike zastąpią w składzie indeksu Dow Jones Industrial Average spółki Bank of America, Hewlett-Packard i Alcoa. Zmiana nastąpi po sesji 20 września - podała firma S&P Dow Jones.

Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) nie powinien być spółką skarbu państwa nastawioną na szybki zysk i wysoką dywidendę do budżetu państwa, ale na inwestycje w wydobycie gazu w Polsce - mówi w rozmowie z PAP Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.

Ambra planuje z zysku osiagniętego w roku obrotowym 2012/13 przeznaczyć na dywidendę 10,8 mln zł, co daje 43 grosze dywidendy na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na WZ, zwołane na 8 października.

PTK Centertel podpisał z T-Mobile aneks do umowy o wzajemnym korzystaniu z mobilnych sieci dostępowych. Spółki planują współpracę przy budowie sieci w technologii 4G w modelu podobnym do obecnej współpracy - poinformowała TP SA w komunikacie.

Zarząd i rada nadzorcza giełdowego Kopeksu przed końcem tego roku ma podjąć decyzję w sprawie budowy przez firmę nowej kopalni węgla w okolicach Oświęcimia. Obecnie kończy się przygotowanie związanej z tym dokumentacji - podali przedstawiciele spółki.

WALUTY

Złoty zyskuje we wtorek po tym jak rynki zaczęły dostrzegać szansę na dyplomatyczne rozwiązanie kwestii syryjskiej. Najbliższe dni powinny jednak upłynąć w większym stopniu na stabilizacji kwotowań niż dalszym umocnieniu. Inwestorzy skupiają się teraz na wrześniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2181 a kurs złotego do euro na 4,2637 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3240 USD i 132,80 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 112,97-112,99 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają, bo może nie dojść do ataku na Syrię - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,20 USD, po zniżce o 1,32 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu niepewności związanej z dalszymi działaniami wobec Syrii i obaw, że Fed rozpocznie ograniczanie swojego programu stymulowania wzrostu gospodarczego w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.150,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem mocnych wzrostów, WIG 20 rośnie o ponad 2 proc. Analitycy wskazują, że dalsze zwyżki w takim tempie w najbliższych dniach są mało prawdopodobne. Jest jednak szansa, że po lekkiej korekcie byki znów dojdą do głosu.

Zmiany w OFE wydają się generalnie neutralne dla profilu kredytowego Polski, przy założeniu, że progi ostrożnościowe relacji długu publicznego do PKB zostaną odpowiednio obniżone - ocenia agencja ratingowa Fitch.

W horyzoncie roku złoty będzie się stopniowo umacniał względem euro, a polskie rentowności będą rosły - prognozuje bank Morgan Stanley. Bank w raporcie poświęconym rynkom wschodzącym zaleca kupno polskiej, a także meksykańskiej waluty.

Po raz pierwszy od sześciu lat, w 2013 r. polski eksport węgla będzie większy od importu tego surowca do Polski. Analitycy Węglokoksu - największego polskiego eksportera węgla - szacują, że eksport sięgnie ok. 11,5 mln ton, a import nie przekroczy 10 mln ton.

Rezerwa Federalna rozpocznie ograniczanie QE w październiku, proces wygaszania QE będzie przebiegał powoli, Fed nie będzie chciał bowiem narazić na szwank amerykańskiej gospodarki. Rynki akcji będą wyżej pod koniec roku niż są obecnie, w międzyczasie możliwa jest jednak podwyższona zmienność - uważa Robert Parker, analityk Credit Suisse.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Opracowana na zlecenie Ministerstwa Gospodarki najnowsza prognoza krajowego zapotrzebowania na surowce energetyczne do 2050 roku zakłada trzy scenariusze. W każdym z nich istotną rolę odgrywa węgiel, którego jednak - bez inwestycji w nowe złoża - może zabraknąć.

Prezes NBP Marek Belka 6 września 2013 roku został powtórnie wybrany na przewodniczącego Komitetu Rozwoju, który jest wspólnym forum Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowało biuro prasowe NBP w komunikacie.

W Polsce trzeba przeprowadzić ok. 300 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków, żebyśmy dowiedzieli się, ile tego gazu mamy - powiedział PAP główny geolog kraju Piotr Woźniak.

W poniedziałek, 9 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.620,20 mln zł wobec 25.750,96 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 94,74 pb, wobec 95,13 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Naczelny Sąd Administracyjny wydał we wtorek kolejny korzystny dla podatników wyrok w sprawie zaliczania wydatków na kolacje biznesowe do kosztów podatkowych. Orzekł tak samo jak w czerwcu siedmiu sędziów tego sądu.

Kuchenne meble pod zabudowę są objęte preferencyjną, 8-procentową stawką VAT, ale sprzęt AGD do zabudowy jest opodatkowany według stawki podstawowej, wynoszącej obecnie 23-proc. VAT - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która nakłada akcyzę na gaz ziemny. Implementujący prawo unijne projekt zawiera szeroki wachlarz zwolnień z akcyzy.

Wysocy urzędnicy KPRM, którzy w ostatnich miesiącach przestali w niej pracować, dobrowolnie złożyli rezygnacje - dowiedziała się PAP we wtorek w kancelarii premiera. Nie ma żadnej serii dymisji spowodowanych konfliktami personalnymi - przekonuje kancelaria. KPRM odniosła się w ten sposób do wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej", według której w kancelarii trwa seria dymisji wysokich rangą urzędników bezpośrednio podległych premierowi.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że w rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem potwierdził, że Polska nie będzie brała udziału w żadnej ewentualnej akcji zbrojnej w Syrii. Wyraził przy tym zrozumienie dla potrzeby działania wspólnoty międzynarodowej w tym kraju.

Ogłaszanie listy refundacyjnej co 3, a nie co 2 miesiące jak obecnie, wprowadzenie dla aptekarzy obowiązku informowania pacjenta o najtańszym zamienniku leku - m.in. takie propozycje zawarto w przyjętych we wtorek przez rząd założeniach do projektu noweli ust. refundacyjnej.

W środę rozpoczną się w stolicy czterodniowe Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa". Organizatorzy zakładają, że w manifestacjach w środę weźmie udział łącznie 20 tys. osób. W sobotę ma ich być nawet 100 tys.

Stołeczna policja przygotowuje się do zabezpieczenia ogólnopolskich dni protestu organizowanych w środę przez związki zawodowe. W Warszawie będą także funkcjonariusze z innych województw. Zadebiutuje też stołeczny zespół antykonfliktowy.

Łódzki sąd okręgowy utrzymał we wtorek w mocy wyrok skazujący znanego biznesmena i lobbystę Marka Dochnala oraz jego współpracownika Krzysztofa Popendę, oskarżonych o wręczanie łapówek b. posłowi SLD Andrzejowi Pęczakowi.

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair od 30 września tego roku powrócą na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele przewoźnika oraz portu lotniczego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Stany Zjednoczone przedyskutują z Radą Bezpieczeństwa ONZ propozycję Rosji dotyczącą objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem; zabiegi w tej sprawie zaczną się już we wtorek - podało źródło w Białym Domu.

Po przyjęciu przez Damaszek rosyjskiej propozycji objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii grupa senatorów rozpoczęła prace nad alternatywnym planem działań wobec Damaszku - poinformowała we wtorek agencja AP, powołując się na źródła w Senacie USA.

USA muszą utrzymać w mocy groźbę ataku na Syrię po to, by zwiększyć szanse działań dyplomatycznych - ocenił we wtorek minister obrony Chuck Hagel. Wyraził nadzieję, że oferta Rosji, by Syria oddała broń chemiczną pod nadzór międzynarodowy, zapobiegnie atakowi.

Syryjski rząd przyjął propozycję Rosji objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii, żeby uniknąć ewentualnego ataku militarnego USA - podała agencja Interfax, cytując wtorkową wypowiedź ministra spraw zagranicznych Syrii Walida el-Mualima.

Prezydent USA Barack Obama będzie nadal zabiegał o zgodę Kongresu na interwencję zbrojną w Syrii, mimo zgody Damaszku na propozycję Rosji dotyczącą objęcia kontrolą syryjskiej broni chemicznej - poinformował we wtorek rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chce od Rosji i Syrii dowodów wiarygodności zgłoszonej przez Moskwę propozycji, by syryjska broń chemiczna została przekazana pod kontrolę międzynarodową - oświadczył we wtorek rzecznik Camerona.

Parlament Europejski poparł we wtorek nową unijną dyrektywę, gwarantująca wszystkim obywatelom UE, którym grożą zarzuty karne, prawo do kontaktu z adwokatem już od początku dochodzenia aż do jego zakończenia.

Parlament Europejski przełożył na czwartek planowane początkowo na wtorek głosowanie w sprawie wspólnego nadzoru bankowego eurolandu. Przyczyną zmiany terminu jest spór PE z Europejskim Bankiem Centralnym dotyczący uprawnień europosłów.

Parlament Europejski przyjął we wtorek nielegislacyjny raport ws. rynku energii, autorstwa polskiego europosła i b. szefa PE Jerzego Buzka. W raporcie postuluje się m.in. o zniesienie powiązania cen gazu z cenami ropy. Taką formułę cenową stosuje Gazprom.

Moskiewska Miejska Komisja Wyborcza zatwierdziła we wtorek wyniki niedzielnych wyborów mera Moskwy; oficjalnie ogłosiła, że już w I turze wygrał je popierany przez Kreml dotychczasowy włodarz stolicy Rosji Siergiej Sobianin, który uzyskał 51,37 proc. głosów.

Iran "ani na jotę nie ustąpi" w sprawie rozwijania swojego programu atomowego - oświadczył irański prezydent Hasan Rowhani, cytowany we wtorek przez agencję Mehr. Rowhani wystąpił z przemówieniem do imamów.

Szef albańskiej Partii Socjalistycznej Edi Rama, którego sojusz ugrupowań lewicowych wygrał czerwcowe wybory parlamentarne, otrzymał we wtorek od prezydenta Albanii Bujara Nishaniego misję utworzenia nowego rządu - poinformowało biuro prezydenta.

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Macedonii. Komorowski, któremu towarzyszy żona Anna, odwiedzi Skopje i Ochrydę. Spotka się z prezydentem Gjorge Iwanowem, premierem Nikołą Grujewskim, a także miejscową Polonią. (PAP)

amp/ ana/

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł 1,89 proc. i wyniósł 4.116,64 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,95 proc. i wyniósł 18.092,90 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 2.237,98 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,5 proc. i wyniósł 14.423,36 pkt.

SPÓŁKI

Po zapoznaniu się z wynikami audytu, MSP zatwierdziło nowy harmonogram budowy terminalu LNG w Świnoujściu, zakładający zakończenie projektu 31 grudnia 2014 r. - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym. To oznacza przesunięcie daty oddania terminalu o 6 miesięcy w stosunku do pierwotnego terminu. Wartość kontraktu wzrosła o 67,5 mln euro.

Zarząd Towarzystwa Finansowego Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych zdecydował o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2013 w wysokości 4,77 mln zł - podał TF SKOK w komunikacie. Dywidenda na jedną akcję zwykłą wyniesie 0,02 zł, a na uprzywilejowaną 0,03 zł.

Ferro w trzecim kwartale 2013 roku spodziewa się podobnych rok do roku przychodów ze sprzedaży - poinformowała na konferencji Aneta Raczek, prezes Ferro. Dodała, że spółka planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2013 rok.

Cyfrowy Polsat dokonał wcześniejszej spłaty części kredytu terminowego zaciągniętego w 2011 roku na zakup Telewizji Polsat. Wysokość przedterminowo spłaconej raty to 100 mln zł - poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie.

Katowicki Węglokoks chciałby wejść na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w pierwszym półroczu przyszłego roku - zadeklarował prezes spółki Jerzy Podsiadło. Na parkiet trafiłaby część walorów należących do Skarbu Państwa, bez nowej emisji akcji.

AmRest podpisał z Pekao, BZ WBK, Rabobank Polska i ING BSK umowę kredytową na łącznie ok. 250 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w sierpniu 2013 r. o 1,7 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 171,9 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

ACE nadal analizuje dwa cele akwizycyjne, decyzję w sprawie przejęć podejmie w najbliższych tygodniach. Grupa ocenia, że w przyszłym roku będzie w stanie wypłacić dywidendę podobną do tegorocznej, nawet gdyby zdecydowała się na obie akwizycje - poinformował PAP dyrektor finansowy ACE, Raul Serrano.

ACE spodziewa się uzyskać w drugiej połowie roku dużo wyższy od rynkowego wzrost wolumenów sprzedaży. Grupa chce też dalej poprawiać rentowność, dzięki wyższej produktywności zakładu w Hiszpanii oraz mniejszemu wpływowi kosztów ponoszonych w związku z inwestycją w czeskiej fabryce - poinformował PAP Raul Serrano, dyrektor finansowy ACE.

Polish Television Holding (PTH), spółka posiadająca 52,42 proc. akcji TVN, zamierza wyemitować i uplasować obligacje typu Senior PIK Toggle Notes o wartości 300 mln euro zapadające w 2020 roku - poinformowała Grupa ITI w komunikacie.

W związku ze spadkiem giełdowej wyceny akcji Korporacji Budowlanej Dom, na których zabezpieczona jest wierzytelność Asseco Poland wobec Prokomu Investment, opiewająca na około 30 mln zł, informatyczna firma szuka możliwości dodatkowego zabezpieczenia - poinformowała PAP rzeczniczka Asseco Poland Katarzyna Drewnowska.

Węgiel będzie kluczowy w przyszłym miksie energetycznym kraju, rząd będzie " bardzo ostrożnie" wspierać odnawialne źródła energii - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Do końca tego roku Kompania Węglowa chce zmniejszyć stan zwałów niesprzedanego węgla do ok. 3,6 mln ton, wobec ok. 6 mln ton zapasów, leżących przy kopalniach spółki latem tego roku - poinformowała we wtorek prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Goldman Sachs, Visa i Nike zastąpią w składzie indeksu Dow Jones Industrial Average spółki Bank of America, Hewlett-Packard i Alcoa. Zmiana nastąpi po sesji 20 września - podała firma S&P Dow Jones.

Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) nie powinien być spółką skarbu państwa nastawioną na szybki zysk i wysoką dywidendę do budżetu państwa, ale na inwestycje w wydobycie gazu w Polsce - mówi w rozmowie z PAP Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.

Ambra planuje z zysku osiagniętego w roku obrotowym 2012/13 przeznaczyć na dywidendę 10,8 mln zł, co daje 43 grosze dywidendy na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na WZ, zwołane na 8 października.

PTK Centertel podpisał z T-Mobile aneks do umowy o wzajemnym korzystaniu z mobilnych sieci dostępowych. Spółki planują współpracę przy budowie sieci w technologii 4G w modelu podobnym do obecnej współpracy - poinformowała TP SA w komunikacie.

Zarząd i rada nadzorcza giełdowego Kopeksu przed końcem tego roku ma podjąć decyzję w sprawie budowy przez firmę nowej kopalni węgla w okolicach Oświęcimia. Obecnie kończy się przygotowanie związanej z tym dokumentacji - podali przedstawiciele spółki.

WALUTY

Złoty zyskuje we wtorek po tym jak rynki zaczęły dostrzegać szansę na dyplomatyczne rozwiązanie kwestii syryjskiej. Najbliższe dni powinny jednak upłynąć w większym stopniu na stabilizacji kwotowań niż dalszym umocnieniu. Inwestorzy skupiają się teraz na wrześniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2181 a kurs złotego do euro na 4,2637 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3240 USD i 132,80 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 112,97-112,99 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają, bo może nie dojść do ataku na Syrię - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,20 USD, po zniżce o 1,32 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu niepewności związanej z dalszymi działaniami wobec Syrii i obaw, że Fed rozpocznie ograniczanie swojego programu stymulowania wzrostu gospodarczego w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.150,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem mocnych wzrostów, WIG 20 rośnie o ponad 2 proc. Analitycy wskazują, że dalsze zwyżki w takim tempie w najbliższych dniach są mało prawdopodobne. Jest jednak szansa, że po lekkiej korekcie byki znów dojdą do głosu.

Zmiany w OFE wydają się generalnie neutralne dla profilu kredytowego Polski, przy założeniu, że progi ostrożnościowe relacji długu publicznego do PKB zostaną odpowiednio obniżone - ocenia agencja ratingowa Fitch.

W horyzoncie roku złoty będzie się stopniowo umacniał względem euro, a polskie rentowności będą rosły - prognozuje bank Morgan Stanley. Bank w raporcie poświęconym rynkom wschodzącym zaleca kupno polskiej, a także meksykańskiej waluty.

Po raz pierwszy od sześciu lat, w 2013 r. polski eksport węgla będzie większy od importu tego surowca do Polski. Analitycy Węglokoksu - największego polskiego eksportera węgla - szacują, że eksport sięgnie ok. 11,5 mln ton, a import nie przekroczy 10 mln ton.

Rezerwa Federalna rozpocznie ograniczanie QE w październiku, proces wygaszania QE będzie przebiegał powoli, Fed nie będzie chciał bowiem narazić na szwank amerykańskiej gospodarki. Rynki akcji będą wyżej pod koniec roku niż są obecnie, w międzyczasie możliwa jest jednak podwyższona zmienność - uważa Robert Parker, analityk Credit Suisse.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Opracowana na zlecenie Ministerstwa Gospodarki najnowsza prognoza krajowego zapotrzebowania na surowce energetyczne do 2050 roku zakłada trzy scenariusze. W każdym z nich istotną rolę odgrywa węgiel, którego jednak - bez inwestycji w nowe złoża - może zabraknąć.

Prezes NBP Marek Belka 6 września 2013 roku został powtórnie wybrany na przewodniczącego Komitetu Rozwoju, który jest wspólnym forum Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowało biuro prasowe NBP w komunikacie.

W Polsce trzeba przeprowadzić ok. 300 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków, żebyśmy dowiedzieli się, ile tego gazu mamy - powiedział PAP główny geolog kraju Piotr Woźniak.

W poniedziałek, 9 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.620,20 mln zł wobec 25.750,96 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 94,74 pb, wobec 95,13 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Naczelny Sąd Administracyjny wydał we wtorek kolejny korzystny dla podatników wyrok w sprawie zaliczania wydatków na kolacje biznesowe do kosztów podatkowych. Orzekł tak samo jak w czerwcu siedmiu sędziów tego sądu.

Kuchenne meble pod zabudowę są objęte preferencyjną, 8-procentową stawką VAT, ale sprzęt AGD do zabudowy jest opodatkowany według stawki podstawowej, wynoszącej obecnie 23-proc. VAT - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która nakłada akcyzę na gaz ziemny. Implementujący prawo unijne projekt zawiera szeroki wachlarz zwolnień z akcyzy.

Wysocy urzędnicy KPRM, którzy w ostatnich miesiącach przestali w niej pracować, dobrowolnie złożyli rezygnacje - dowiedziała się PAP we wtorek w kancelarii premiera. Nie ma żadnej serii dymisji spowodowanych konfliktami personalnymi - przekonuje kancelaria. KPRM odniosła się w ten sposób do wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej", według której w kancelarii trwa seria dymisji wysokich rangą urzędników bezpośrednio podległych premierowi.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że w rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem potwierdził, że Polska nie będzie brała udziału w żadnej ewentualnej akcji zbrojnej w Syrii. Wyraził przy tym zrozumienie dla potrzeby działania wspólnoty międzynarodowej w tym kraju.

Ogłaszanie listy refundacyjnej co 3, a nie co 2 miesiące jak obecnie, wprowadzenie dla aptekarzy obowiązku informowania pacjenta o najtańszym zamienniku leku - m.in. takie propozycje zawarto w przyjętych we wtorek przez rząd założeniach do projektu noweli ust. refundacyjnej.

W środę rozpoczną się w stolicy czterodniowe Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa". Organizatorzy zakładają, że w manifestacjach w środę weźmie udział łącznie 20 tys. osób. W sobotę ma ich być nawet 100 tys.

Stołeczna policja przygotowuje się do zabezpieczenia ogólnopolskich dni protestu organizowanych w środę przez związki zawodowe. W Warszawie będą także funkcjonariusze z innych województw. Zadebiutuje też stołeczny zespół antykonfliktowy.

Łódzki sąd okręgowy utrzymał we wtorek w mocy wyrok skazujący znanego biznesmena i lobbystę Marka Dochnala oraz jego współpracownika Krzysztofa Popendę, oskarżonych o wręczanie łapówek b. posłowi SLD Andrzejowi Pęczakowi.

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair od 30 września tego roku powrócą na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele przewoźnika oraz portu lotniczego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim zapowiedział we wtorek, że Syria przystąpi do międzynarodowej konwencji o zakazie broni chemicznej, wstrzyma produkcję tej broni i pozbędzie się wszystkich jej zasobów - poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Plan objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą powiedzie się tylko wtedy, gdy USA i ich sojusznicy zrezygnują z użycia siły - powiedział we wtorek wieczorem w rosyjskiej telewizji prezydent Rosji Władimir Putin.

Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii zostało przełożone - poinformowali we wtorek dyplomaci cytowani przez agencję AFP; agencja nie podaje nowego terminu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała, że spotka się we wtorek o godz. 22 (czasu polskiego) na konsultacjach w sprawie rezolucji dotyczącej zabezpieczenia i zniszczenia arsenału broni chemicznej w Syrii. Spotkanie zwołano na wniosek Rosji.

Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii zaproponowany przez Francję jest nie do zaakceptowania - ocenił we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Chodzi w szczególności o obciążenie władz Syrii odpowiedzialnością za atak chemiczny z 21 sierpnia.

USA czekają na konkretny i wiarygodny plan, będący rozwinięciem propozycji Rosji dotyczącej objęcia kontrolą syryjskiej broni chemicznej - poinformował we wtorek amerykański sekretarz stanu John Kerry, dodając, że Amerykanie nie będą czekać długo.

Stany Zjednoczone przedyskutują z Radą Bezpieczeństwa ONZ propozycję Rosji dotyczącą objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem; zabiegi w tej sprawie zaczną się już we wtorek - podało źródło w Białym Domu.

Po przyjęciu przez Damaszek rosyjskiej propozycji objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii grupa senatorów rozpoczęła prace nad alternatywnym planem działań wobec Damaszku - poinformowała we wtorek agencja AP, powołując się na źródła w Senacie USA.

USA muszą utrzymać w mocy groźbę ataku na Syrię po to, by zwiększyć szanse działań dyplomatycznych - ocenił we wtorek minister obrony Chuck Hagel. Wyraził nadzieję, że oferta Rosji, by Syria oddała broń chemiczną pod nadzór międzynarodowy, zapobiegnie atakowi.

Syryjski rząd przyjął propozycję Rosji objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii, żeby uniknąć ewentualnego ataku militarnego USA - podała agencja Interfax, cytując wtorkową wypowiedź ministra spraw zagranicznych Syrii Walida el-Mualima.

Prezydent USA Barack Obama będzie nadal zabiegał o zgodę Kongresu na interwencję zbrojną w Syrii, mimo zgody Damaszku na propozycję Rosji dotyczącą objęcia kontrolą syryjskiej broni chemicznej - poinformował we wtorek rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chce od Rosji i Syrii dowodów wiarygodności zgłoszonej przez Moskwę propozycji, by syryjska broń chemiczna została przekazana pod kontrolę międzynarodową - oświadczył we wtorek rzecznik Camerona.

Parlament Europejski poparł we wtorek nową unijną dyrektywę, gwarantująca wszystkim obywatelom UE, którym grożą zarzuty karne, prawo do kontaktu z adwokatem już od początku dochodzenia aż do jego zakończenia.

Parlament Europejski przełożył na czwartek planowane początkowo na wtorek głosowanie w sprawie wspólnego nadzoru bankowego eurolandu. Przyczyną zmiany terminu jest spór PE z Europejskim Bankiem Centralnym dotyczący uprawnień europosłów.

Parlament Europejski przyjął we wtorek nielegislacyjny raport ws. rynku energii, autorstwa polskiego europosła i b. szefa PE Jerzego Buzka. W raporcie postuluje się m.in. o zniesienie powiązania cen gazu z cenami ropy. Taką formułę cenową stosuje Gazprom.

Moskiewska Miejska Komisja Wyborcza zatwierdziła we wtorek wyniki niedzielnych wyborów mera Moskwy; oficjalnie ogłosiła, że już w I turze wygrał je popierany przez Kreml dotychczasowy włodarz stolicy Rosji Siergiej Sobianin, który uzyskał 51,37 proc. głosów.

Iran "ani na jotę nie ustąpi" w sprawie rozwijania swojego programu atomowego - oświadczył irański prezydent Hasan Rowhani, cytowany we wtorek przez agencję Mehr. Rowhani wystąpił z przemówieniem do imamów.

Szef albańskiej Partii Socjalistycznej Edi Rama, którego sojusz ugrupowań lewicowych wygrał czerwcowe wybory parlamentarne, otrzymał we wtorek od prezydenta Albanii Bujara Nishaniego misję utworzenia nowego rządu - poinformowało biuro prezydenta.

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Macedonii. Komorowski, któremu towarzyszy żona Anna, odwiedzi Skopje i Ochrydę. Spotka się z prezydentem Gjorge Iwanowem, premierem Nikołą Grujewskim, a także miejscową Polonią. (PAP)

amp/ ana/