Skrót wiadomości, środa 28 sierpnia, 17.00

28-08-2013 17:02
28.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W najbliższej perspektywie nie ma podstawy do jakichkolwiek ruchów na stopach procentowych - uważa Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

Szef resortu finansów Jacek Rostowski uważa, że nadal istnieje przestrzeń do obniżki stóp procentowych.

Szef Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati podczas wystąpienia w Sejmie powiedział, że dobrym pomysłem byłoby powołanie Rady Polityki Fiskalnej.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 19.08-25.08 2013 roku spadł o 0,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 12,2 proc. i wyniósł 71,06 pkt. - podała firma Experian.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na wrzesień 2013 r. wyniósł 6,9 pkt. wobec 7,0 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 23 sierpnia 2013 r. o 2,5 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała podczas spotkania przedwyborczego w miasteczku Rendsburg na północy kraju, że Grecja nigdy nie powinna była być przyjęta do strefy euro; jej uwagę przyjęto z aplauzem - poinformowała w środę niemiecka telewizja.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w lipcu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 1,3 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów chce w IV kwartale wyemitować dług za granicą, a preferowanymi walutami będą euro i USD - powiedział PAP Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Na czwartkowym posiedzeniu 5 września, rząd zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2014 rok - wynika z porządku obrad Rady Ministrów opublikowanego przez KPRM.

Ministerstwo Finansów zakłada wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe w 2014 roku o 5 proc. - poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica.

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że przychody z prywatyzacji w 2014 roku wyniosą około 3 mld zł. Skarb Państwa planuje pobranie dywidend zaliczkowych z kolejnych spółek - powiedział dziennikarzom Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 443,2 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 94,34 pb, wobec 89,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,5 proc. i wyniósł 13.338,46 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,1 proc. i wyniósł 2.101,30 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 1,284 mld zł - podała spółka. Zysk okazał się o ponad 22 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 1,048 mld zł.

Wpływ netto programu poprawy efektywności na wyniki grupy po pierwszym półroczu 2013 roku wyniósł 213 mln zł - podała spółka w prezentacji wynikowej.

PGE zakłada lekki spadek marż na sprzedaży energii w przyszłym roku - poinformował Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE ds. finansowych.

Nakłady inwestycyjne PGE mogą wynieść w tym roku ok. 4 mld zł - poinformował Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE.

PGE liczy na obecność Polskich Inwestycji Rozwojowych w projekcie budowy bloków w Opolu i obecne trwają prace przygotowawcze nad wydzieleniem tego projektu z grupy PGE i stworzeniem spółki celowej - poinformowali w środę przedstawiciele spółki.

Grupa Cyfrowego Polsatu miała w II kwartale 2013 r. 80,7 mln zł zysku netto wobec 99,5 mln zł zysku netto w II kwartale 2012 r. Zysk netto okazał się nieco gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 86,7 mln zł zysku netto.

Cyfrowy Polsat spodziewa się poprawy sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej w drugim półroczu tego roku, podtrzymując jednocześnie prognozę 4-6 proc. całorocznego spadku. Spółka liczy na wzrost udziału Polsatu w oglądalności w drugiej połowie roku - poinformował na konferencji zarząd spółki.

Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 61,05 mln zł - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus PAP zakładał 54,3 mln zł zysku.

Eurocash, który ma po pierwszym półroczu 72,3 mln zł zysku netto, ocenia, że otoczenia makroekonomiczne nie sprzyja wzrostowi grupy w tym roku. Wyniki w drugim półroczu mogą być porównywalne rok do roku - poinformował w rozmowie z PAP Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.

Eurocash ocenia, że proces restrukturyzacji Tradisu może trwać dłużej niż do końca roku. Grupa podtrzymuje plany rozwoju organicznego, pracuje nad akwizycjami - poinformował w rozmowie z PAP Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.

Sytuacja na rynku hotelarskim w II połowie roku poprawia się, nie można jednak na razie mówić o odwróceniu trendu - uważają przedstawiciele Orbisu. W ich ocenie organizowany w Warszawie w listopadzie szczyt klimatyczny ONZ (COP) może zwiększyć przychody spółki o kilka milionów złotych.

Multimedia Polska zanotowały po pierwszym półroczu 1,7 mln zł straty netto z powodu zdarzeń jednorazowych, ale prezes spółki Andrzej Rogowski spodziewa się, że druga połowa roku będzie lepsza i spółka zakończy 2013 rok zyskiem netto w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. Spółka rozważa akwizycje, ale nie za wszelką cenę.

Ministerstwo Skarbu Państwa uruchamia drugi etap prywatyzacji Polskiego Holdingu Nieruchomości. W najbliższym czasie przedstawi doradców finansowych, którzy pomogą w tym procesie - poinformował PAP wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

NWZ Work Service, zwołane na 24 września, zdecyduje w sprawie uruchomienia programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 100 mln zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Zysk netto Benefit Systems w drugim kwartale 2013 roku wyniósł według wyliczeń PAP 6,3 mln zł i okazał się ponad 20 proc. niższy od konsensusu na poziomie 8 mln zł. Wynik był o niecałe 36 proc. niższy w ujęciu rocznym.

Inter Cars spodziewa się przekroczenia 3,4 mld zł przychodów w całym 2013 roku. Spółka liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu w drugim półroczu - poinformował podczas telekonferencji Krzysztof Oleksowicz, członek zarządu i największy akcjonariusz Inter Cars.

ABC Data w ciągu najbliższych tygodni podniesie prognozę na 2013 r. Obecnie szacuje jaka będzie skala korekty - poinformowali w środę przedstawiciele spółki.

ABC Data realizując plan umocnienia pozycji w regionie do końca roku wejdzie na rynek niemiecki, z którego w następnej kolejności będzie obsługiwała klientów w Danii i Austrii - poinformował prezes spółki Norbert Biedrzycki.

Proces poszukiwania inwestora strategicznego dla ABC Data powinien przyspieszyć po wakacjach. Pierwsze spotkania z potencjalnymi inwestorami planowane są w drugiej połowie września - poinformował prezes spółki Norbert Biedrzycki.

Tell planuje wypłacić 1 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne, które odbędzie się 27 września.

PKM Duda zamierza skoncentrować się na poprawie rentowności segmentu handlowego i co najmniej utrzymaniu marż w segmencie ubojowo-produkcyjnym. III kwartał będzie trudny dla spółki - poinformował prezes PKM Duda, Dariusz Formela.

Fitch obniżył perspektywę ratingów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) z pozytywnej do stabilnej i potwierdził rating na poziomie "A-" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej - podała agencja w środowym komunikacie.

WALUTY

Groźba rozpoczęcia interwencji w Syrii wywiera presję na krajowy rynek długu i złotego. W perspektywie zarówno złoty, jak i papiery powinny dalej tracić.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1840 a kurs złotego do euro na 4,2555 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3347 USD i 130,10 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,99 mln baryłek, czyli 0,8 proc., do 362,05 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Średnia cena litra benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia nie zmieniła się, a cena litra ON wzrosła o 1 gr - wynika z analiz e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 6 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 116,65-115,57 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku zdrożała do najwyższego poziomu od maja 2011 r. z powodu obaw, że konflikt w Syrii może się rozprzestrzenić i zagrozi dostawom ropy z Bliskiego Wschodu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 112,12 USD, po zwyżce o 3,11 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o zaufaniu amerykańskich konsumentów, które wskazują, że popyt na surowce w USA może się jeszcze poprawić - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.348,00 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,5 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Po początkowych lekkich wzrostach na GPW, po południu zaczęły dominować spadki indeksów. Zdaniem analityków obecna korekta ostatnich wzrostów może się pogłębić i WIG 20 może spaść do 2.310 punktów.

Najkorzystniejszym wynikiem wrześniowych wyborów w Niemczech byłaby koalicja CDU/CSU-SPD, ale niezależnie od wyniku nie należy spodziewać się istotnych zmian w zarządzaniu kryzysem strefy euro, a polityczny paraliż UE nie zniknie po niemieckich wyborach - oceniają ekonomiści AXA Investment Managers.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewana jest poprawa gospodarcza w Polsce - wynika z sierpniowego raportu World Economic Survey (WES), przygotowanego przez instytut Ifo.

Po silnych wzrostach w poprzednich tygodniach wyceny polskich akcji stają się już napięte, a przed warszawską giełdą prawdopodobnie trudniejsze tygodnie z powodu obaw o ograniczanie skupu obligacji przez Fed i niepewnej przyszłości OFE - uważają analitycy Wood & Company.

W ocenie analityków Polska Grupa Energetyczna pokazała bardzo dobre wyniki za drugi kwartał, co może się przełożyć na znaczący wzrost kursu akcji spółki. Pozytywnie zaskoczyła przede wszystkim wysoka sprzedaż energii do klienta końcowego, która wzrosła o 17 proc. rdr.

Wyniki Cyfrowego Polsatu za II kwartał 2013 r. wpisały się w oczekiwania rynkowe, jednak inwestorzy mogą być zaniepokojeni spadającymi przychodami z reklam oraz udziałami w oglądalności, jak również pogarszającą się EBITDA w segmencie TV. Kilka minut po otwarciu sesji kurs spółki spada o 2,8 proc. do 20,81 zł.

Eurocash pokazał lepsze od oczekiwań wyniki za drugi kwartał i kwadrans po starcie środowej sesji kurs akcji spółki rośnie o ponad 6,5 proc. Zdaniem analityków z raportu za drugi kwartał pozytywnie można ocenić przepływy operacyjne spółki, słabo wypadła natomiast sprzedaż i wyniki Tradisu.

Mocne spadki na rynkach wschodzących w ostatnim czasie udowadniają konieczność wprowadzenia restrykcji w przepływie kapitału w tych krajach. Wycofywanie się z programów stymulacyjnych przez amerykańską Rezerwę Federalną może dalej pogłębić zawirowania na rynkach wschodzących - uważa Richard Koo, główny ekonomista w Nomura Research Institute.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Premier Donald Tusk poinformował w środę przedstawicieli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu o przyjęciu założenia, zgodnie z którym samorządy będą zwolnione z rygorów oszczędnościowych, jeśli chodzi o inwestycje realizowane ze środków europejskich.

Założenia zmian w funkcjonowaniu OFE pojawią się na pierwszym lub drugim posiedzeniu rządu we wrześniu - powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk.

We wtorek, 27 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.928,11 mln zł wobec 28.664,25 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Premier Donald Tusk poinformował, że nie rozmawiał z ministrem finansów Jackiem Rostowskim o jego dymisji. Dodał, że jest w stosunku do ministra finansów "wyrozumiały i cierpliwy".

Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji w Syrii - oświadczył w środę premier Donald Tusk. Jak przekonywał, atak zbrojny w Syrii nie może przynieść pożądanych efektów, a za takie uważa zatrzymanie fali zbrodni w Syrii.

Nie sądzę, abyśmy utracili większość w parlamencie, ale jeśli utracimy większość, to naturalną konsekwencją takiej sytuacji jest inna koalicja rządowa albo wcześniejsze wybory - powiedział w środę premier Donald Tusk.

W środę wieczorem zbierze się zarząd krajowy PO - ma rozmawiać m.in. o przyszłości Jarosława Gowina w partii. "Jeśli znowu przekroczy miarę, pożegna się z Platformą" - zapowiedział premier. Sprawdzianem dla Gowina będzie m.in. kwestia OFE - oceniają politycy PO.

Minister finansów Jacek Rostowski nie podpisał planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. - dowiedziała się w środę PAP w NFZ. Zgodnie z projektem planu w przyszłym roku na finansowanie świadczeń zdrowotnych miało być przeznaczone ponad 63,3 mld zł.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Polska jest jednym z ostatnich państw członkowskich Rady Europy, w których kara śmierci dozwolona jest podczas wojny.

5-6 października na nadzwyczajnym kongresie Ruchu Palikota dojdzie do połączenia kilku środowisk politycznych i powstanie nowa centrolewicowa partia - powiedział PAP szef RP Janusz Palikot. Nie chodzi o zmianę nazwy Ruchu, ale o całkiem nową formację - przekonuje Jan Hartman z Europy Plus.

Jesienią będą kontynuowane prace nad ustawami wprowadzającymi zmiany związane z decentralizacją NFZ. Fundusz będzie aneksował umowy ze świadczeniodawcami, a konkursy będą przeprowadzane dopiero po przeprowadzeniu reformy - powiedział PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Korekta budżetu nie będzie dotykać żadnego istotnego programu modernizacyjnego, a tym samym nie dotknie Sił Powietrznych - zapewnił w środę wiceszef MON Czesław Mroczek, przemawiając na uroczystościach z okazji święta lotnictwa.

Warszawska Wspólnota Samorządowa ma wątpliwości, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz wykonuje czynności związane z funkcją prezydenta Warszawy, a kiedy uczestniczy w kampanii referendalnej; dlatego też WWS proponuje, by prezydent na czas kampanii wzięła urlop.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron, którzy rozmawiali we wtorek przez telefon o sytuacji w Syrii, "nie mają wątpliwości dotyczących odpowiedzialności reżimu Asada" za "atak chemiczny" - poinformowało w środę Downing Street.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun namawiał w środę do rozwiązania na drodze dyplomatycznej konfliktu syryjskiego w chwili, gdy Zachód zdaje się zmierzać w kierunku operacji militarnej, którą chce ukarać władze Syrii za przypisywane im użycie broni chemicznej.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w środę prze południem, że projekt rezolucji ws. Syrii zostanie przekazany Radzie Bezpieczeństwa ONZ jeszcze tego samego dnia.

Służby wywiadowcze USA podsłuchały przedstawiciela syryjskiego ministerstwa obrony, który w rozmowie telefonicznej z dowódcą oddziału broni chemicznej nie krył paniki po zeszłotygodniowym ataku chemicznym w Syrii - poinformował magazyn "Foreign Policy".

Inspektorzy ONZ potrzebują jeszcze czterech dni na zakończenie badań w Syrii dotyczących domniemanego użycia tam broni chemicznej, potrzebują także czasu na zanalizowanie tego, co znaleźli - powiedział w środę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprecht Polenz uważa uderzenie zbrojne przeciwko Syrii nawet bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ za uprawnione. Rząd w Berlinie unika zajęcia jednoznacznego stanowiska.

Rosja powiedziała w środę wysłannikowi ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdarowi Brahimiemu, że zaatakowanie Syrii w celu ukarania jej rządu za domniemane użycie gazu bojowego zdestabilizuje samą Syrię i region.

Prezydent Republiki Czeskiej Milosz Zeman podpisał we wtorek dokument, którym ostatecznie zatwierdził samorozwiązanie Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu). Potwierdzono też datę wyborów, które mają się odbyć 25 i 26 października - podała kancelaria Zemana.

Utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską należy odbierać jako coś realnego - oświadczył w środę szef rządu w Kijowie Mykoła Azarow mówiąc o relacjach ze sprzeciwiającą się temu Rosją.

Siedmiu polskich żołnierzy zostało rannych w ataku na bazę Ghazni - poinformował w środę minister obrony Tomasz Siemoniak. (PAP)

zdz/ ana/