Skrót wiadomości - środa, 25 września, 17.00

25-09-2013 17:06
25.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W chwili obecnej trudno doszukać się czynników, które mogłyby spowodować znaczący wzrost inflacji. Polska gospodarka znajduje się w początkowej fazie ożywienia, a powrót do potencjalnego tempa wzrostu będzie następował stopniowo - ocenia w wywiadzie dla PAP Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP.

Inflacja w grudniu może być poniżej 1,6 proc. - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Ostatnie dane makro wskazują, że PKB w III kwartale mógł rosnąć o 1,8 proc., a w całym roku dynamika może wynieść 1,4 proc. - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

We wtorek, 24 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.783,41 mln zł wobec 31.990,09 mln zł w poniedziałek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 80 mln zł.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na październik 2013 r. wyniósł 7,1 pkt. wobec 7,0 pkt. poprzednio, po korekcie - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł we wrześniu 2013 r. 97 pkt. wobec 98 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny Insee.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 20 września 2013 r. o 5,5 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w sierpniu wzrosły o 0,1 proc. mdm, po tym jak w lipcu spadły o 8,1 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w sierpniu do 421 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów na środowej aukcji zamiany sprzedało obligacje WZ0119 i DS1023 za 3.784,079 mln zł, a odkupiło DS1013 za 3.263,175 mln zł oraz OK0114 za 383,166 mln zł - podał resort w komunikacie.

Zadłużenie w obligacjach spw po przetargu zamiany obligacji 25 września wynosi 565.464,638 mln zł wobec 565.326,900 mln zł przed przetargiem - podało ministerstwo finansów.

Możliwe są drobne zmiany w projekcie budżetu na 2014 rok, ale założony deficyt nie powinien wzrosnąć - poinformowała dziennikarzy wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Podatki dochodowe za wrzesień spływają zgodnie z planem - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Sejmowa komisja finansów publicznych poparła w środę dwie senackie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r. Dotyczą one zwiększenia o 220 mln zł środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego.

Danske Bank obniżył rekomendację dla polskich papierów w portfelu obligacji rynków wschodzących z "neutralnej" do "niedoważaj" - wynika z wrześniowego raportu banku Danske.

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, które rozszerzają zakres zwolnień z tego podatku. Nowela - wprowadzając regulacje unijne - nakłada akcyzę na gaz ziemny.

Jeśli utrzymają się trendy z ostatnich miesięcy, wówczas wykonanie budżetu może być lepsze niż założono w noweli budżetu - powiedział podczas posiedzenia komisji sejmowej wicedyrektor departamentu polityki finansowej, planowania i statystki MF Tomasz Szałwiński.

Liczba emerytów kapitałowych na koniec sierpnia 2013 roku wyniosła 3,4 tys. osób wobec 3,3 tys. w lipcu i 2,1 tys. w sierpniu 2012 roku - podał ZUS w komunikacie.

Liczba emerytów i rencistów na koniec sierpnia 2013 r. wzrosła do 7.304,5 tys. osób z 7.304,0 tys. osób w lipcu - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,76 proc. i wyniósł 14.620,53 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 2.198,51 pkt.

SPÓŁKI

Oferta PKP Cargo zostanie przeprowadzona w IV kw. tego roku, zależnie od warunków rynkowych. Papiery firmy zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym w Polsce, kwalifikowanym nabywcom instytucjonalnym w Stanach Zjednoczonych oraz innym inwestorom instytucjonalnym poza USA - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk netto grupy PKP Cargo spadł w pierwszym półroczu tego roku do 76,8 mln zł ze 136,6 mln zł przed rokiem, a EBITDA do 312,3 mln zł z 393,4 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Robyg podtrzymuje, że w tym roku może zakontraktować ok. 1.300 mieszkań i przekazać klientom ok. 1.000 lokali. W przyszłym roku spółka może przekazać podobną lub większą liczbę mieszkań. Deweloper może do końca roku kupić grunty pod inwestycje w Warszawie - poinformował w rozmowie z PAP Wojciech Okoński, prezes spółki.

Za sześć lat należąca do Południowego Koncernu Węglowego (PKW) kopalnia Janina w Libiążu (Małopolska) chce zwiększyć wydobycie węgla prawie o połowę wobec obecnego poziomu. Zakład pogłębi szyb i zbuduje nowy poziom wydobywczy.

Amplico PTE ma ponad 5 proc. Warimpeksu - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1234 a kurs złotego do euro na 4,2153 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3504 USD i 133,14 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Na rynku walutowym po spokojnej środowej sesji dilerzy spodziewają się, że do końca tygodnia złoty może się utrzymywać w paśmie 4,20-4,25 za euro. Rynek długu środową aukcję zamiany przyjął neutralnie, a dilerzy oceniają, że w kolejnych dniach polski rynek będzie podążał za rynkami bazowymi.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,34-109,36 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła w środę do 7.189,00 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Środowe notowania nie przyniosły większych zmian, po południu zaczęły dominować lekkie zwyżki, szczególnie zwracał uwagę rosnący o blisko 5 proc. kurs TP SA. Zdaniem analityków wpływ na czwartkowe notowania będą miały dane z USA, a WIG 20 w najbliższym czasie może testować poziom 2.450-2.470 punktów.

Blisko 40 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości wzrosną w ciągu roku, a ponad jedna trzecia Polaków deklaruje możliwość zmiany miejsca zamieszkania dla poprawy swojej sytuacji zawodowej - wynika z badania "Finansowy Barometr ING".

Europejski Bank Centralny może utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie z powodu umiarkowanego ożywienia w strefie euro - ocenia Ardo Hansson, członek rady EBC.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

PiS i Ruch Palikota domagają się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji obrony z udziałem szefa SKW gen. Janusza Noska i wiceszefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka. "Nie widzę takiej potrzeby" - odpowiada szef komisji Stefan Niesiołowski (PO).

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja Europejska zaproponowała w środę drugą nowelizację budżetu UE na 2013 r. o dodatkowe 3,9 mld euro, aby uregulować zaległe płatności. Od przyjęcia tej nowelizacji przez państwa Unii Parlament Europejski uzależnił swą zgodę na nowy wieloletni budżet UE.

Rzecznik rządu Steffen Seibert zapewnił w środę, że ciągłość władzy w Niemczech jest zapewniona, a gabinet kierowany przez kanclerz Angelę Merkel pozostanie zdolny do działania w polityce wewnętrznej i zagranicznej do czasu powołania nowej koalicji rządowej.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że sprawa uwięzionej byłej premier Julii Tymoszenko zostanie rozwiązana do 21 października. Unia Europejska uzależnia podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą od uwolnienia Tymoszenko.

Co najmniej 13 walczących w Syrii ugrupowań rebelianckich poparło oświadczenie, w którym odrzucają zwierzchność popieranej przez Zachód Syryjskiej Koalicji Narodowej. Ugrupowania te zaapelowały o jej reorganizację zgodnie z zasadami islamu.(PAP)

pif/ osz/