Skrót wiadomości - środa, 22 maja, 17.00

22-05-2013 17:00
22.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2015 r., ale podatek od węglowodorów nie będzie pobierany do 2020 r., by zachęcić inwestorów - poinformował na konferencji Jacek Rostowski, minister finansów.

W maju ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie pozytywnie, lepiej niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - podał GUS w środę w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w maju mniej pesymistycznie niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat - wynika z opublikowanego w środę badania koniunktury GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w maju oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w kwietniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat - podał GUS w komunikacie.

W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS. Firmy sygnalizują spadek popytu na usługi i ograniczenie sprzedaży. W większości badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług i redukcje zatrudnienia.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w maju na wyższym poziomie wobec odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem - wynika z badania GUS.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w marcu spadły o 1,2 proc. rdr - podał GUS.

W maju oceny koniunktury w przemyśle kształtują się na poziomie minus 1, wobec minus 6 przed miesiącem - wynika z badania GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (w kwietniu odpowiednio 15 proc. i 21 proc.)

Przedsiębiorcy zgłaszają w maju wykorzystanie mocy produkcyjnych w budownictwie na poziomie 69 proc. wobec 72 proc. w analogicznym miesiącu 2012 roku - wynika z opublikowanych w środę danych GUS.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w kwietniu o 0,47 proc. rdr i wyniosło 12.508 GWh - wynika z danych PSE Operator.

Przedwczesne zacieśnienie polityki monetarnej może spowolnić lub zakończyć proces odbicia w gospodarce, co spowoduje dalszy spadek inflacji - ocenił Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej podczas wystąpienia przed Kongresem USA.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w kwietniu 2013 r. spadła o 1,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,6 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w marcu 2013 r. wyniosła 25,9 mld euro wobec nadwyżki 14,6 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

W USA zanotowano spadek wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 17 maja 2013 r. o 9,8 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w środę.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w kwietniu wzrosła do 4,97 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Potrzeby walutowe resortu finansów na 2013 r. są już zabezpieczone, a prefinansowanie potrzeb na 2014 r. MF zacznie najwcześniej pod koniec III kwartału 2013 r. - poinformował w środę wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Nowelizacja tegorocznego budżetu jest niewykluczona, ale ewentualna decyzja o rewizji zapadnie za kilka tygodni, po przedstawieniu przez ministra finansów analizy wskaźników makro oraz prognoz - powiedział w środę w "Trójce" Paweł Graś, rzecznik rządu.

W tym roku z Funduszu Rezerwy Demograficznej zostanie przekazane do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 2,5 mld zł - wynika z projektu rozporządzenia rządu.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 79,65 punktów bazowych, wobec 80,00 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Budżety jednostek samorządu terytorialnego w 2013 roku mogą osiągnąć nadwyżkę - poinformował PAP Ryszard Grobelny ze Związku Miast Polskich.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,6 proc. i wyniósł 15.627,26 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,1 proc. i wyniósł 2.302,40 pkt.

SPÓŁKI

Akcjonariusze PGNiG zdecydowali podczas środowego walnego zgromadzenia PGNiG o wypłacie przez spółkę 0,13 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok, zgodnie z propozycją MSP.

PKO BP, w ramach otwartego w czerwcu 2011 r. programu emisji obligacji własnych na rynku krajowym, wyemitował transzę sześciomiesięcznych obligacji dyskontowych na kwotę 0,5 mld zł - podał bank w komunikacie prasowym.

ATM spodziewa się, że II kw. 2013 r. będzie wyraźnie lepszy od I kw. W II i III kw. spółka spodziewa się większej sprzedaży w obszarze usług centrów danych. Cel na 2013 r. mówiący o wypracowaniu ponad 50 mln zł EBTDA wydaje się niezagrożony - poinformowali PAP przedstawiciele ATM-u.

Budowę nowych kopalń rozważają władze KGHM Polska Miedź. Badana jest m.in. zasobność złoża w gminie Warta Bolesławiecka. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat.

ZWZ Korporacji Gospodarczej Efekt, zwołane na 21 czerwca, podejmie uchwałę w sprawie przeznaczenia 1,1 mln zł z zysku spółki za 2012 r. na wypłatę dywidendy, co daje 0,65 zł dywidendy na jedną akcję zwykłą i 0,78 zł na jedną akcję uprzywilejowaną - wynika z projektów uchwał.

ZWZ Centrum Nowoczesnych Technologii zdecydowało o przeznaczeniu z zysku za 2012 r. 2,18 mln zł na wypłatę dywidendy, co oznacza wypłatę 0,24 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

W dniach od 13 do 19 maja największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 16,88 proc., co oznacza 77,57 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 16,39 proc., czyli wpływami rzędu 75,33 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 13 do 19 maja udział TVN w oglądalności wyniósł 14,12 proc. wobec 14,29 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 11,85 proc. wobec 12,38 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Feerum, producent kompleksowych elewatorów zbożowych, prognozuje, że w tym roku osiągnie ok. 10,1 mln zł zysku netto i 14 mln zł EBITDA przy obrotach na poziomie 72,12 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Portfel zamówień Feerum na koniec kwietnia wyniósł 55,7 mln zł - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki. Dodali, że ogłoszona w środę prognoza spółki na 2013 rok ma konserwatywny charakter.

Megaron chce wypłacić pozostałą część dywidendy za 2012 rok w wysokości 0,8 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Netmedia planują uruchomienie swojej platformy sprzedażowej na rynkach zachodnich, mogą ruszyć z tym projektem w przyszłym roku - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Wierzba, prezes spółki.

Przychody ZM Ropczyce w II kwartale powinny być zbliżone do I kwartału, a w III kwartale mogą nieco wzrosnąć - ocenił Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce. Dodał, że dzięki przejęciu części ZM Invest, które zakończy się w IV kwartale, przychody i zysk ZM Ropczyce mogą wzrosnąć o 50 proc.

Netmedia, które w ramach eTravel sprzedają usługi turystyczne, oceniają, że sytuacja na tym rynku od drugiego kwartału się poprawia i tegoroczne wyniki grupy mogą być lepsze rdr - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Wierzba, prezes spółki. Netmedia nie wykluczają rozpoczęcia skupu akcji, jeśli nie będzie ciekawych możliwości inwestycyjnych.

PC Guard zawarł umowę kupna 51 proc. udziałów spółki Softnet Group, posiadającej ogólnopolską rezerwację częstotliwości 3,7 GHz oraz infrastrukturę do przesyłania danych - podał PC Guard w komunikacie. Wartość nabywanych udziałów to 21,6 mln zł.

ZWZ ES-System uchwaliło przeznaczenie 2,14 mln zł na dywidendę za 2012 r., co daje 0,05 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze spółki Sonel podjęli decyzję o wypłacie z zysku za 2012 r. 6,16 mln zł w formie dywidendy, czyli 0,44 zł na akcję - poinformował Sonel w komunikacie.

Toya chce wypłacić 0,14 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Wyczekiwane popołudniowe wystąpienie szefa Fed uspokoiło inwestorów i zostało odebrane, jako zapowiedź utrzymania skupu aktywów. Nie miało większego wpływu na notowania złotego, ale spowodowało wzrost cen długu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2322, a kurs złotego do euro na 4,1813 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2923 USD i 133,26 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 3 grosze - wynika z analiz e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 16 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,69-103,71 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo rosną zapasy tego surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,51 USD, po spadku o 67 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu obaw o dostawy metalu oraz komentarzy Fed o stymulowaniu gospodarki USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.377,00 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na GPW upływała w atmosferze wyczekiwania na popołudniowe wystąpienie szefa Fed, po którym indeksy zaczęły mocniej rosnąć. Zdaniem analityków początek czwartkowej sesji zależeć będzie od nastrojów na innych rynkach, a ich zachowanie odzwierciedlać będzie wydźwięk wystąpienia.

Stopy procentowe NBP spadną do ok. 2 proc., a najbliższa obniżka, zapewne o 25 pb, nastąpi w czerwcu, a w lipcu RPP może zdecydować się na cięcie o 50 pb - prognozuje ING Bank Śląski. ING spodziewa się, że w czerwcu CPI wyniesie ok. 0,2-0,3 proc. rdr, a na koniec roku wzrośnie do ok. 1 proc. rdr.

Przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych jest "olbrzymia", a kolejnego cięcia można się spodziewać w czerwcu - prognozuje w majowym raporcie BRE Bank.

Kurs PGNiG ok. 15.40 rośnie o 1,9 proc. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na decyzję walnego o wypłacie 13 groszy dywidendy na akcję z zeszłorocznego zysku i na informacje ze strony resortu finansów o odroczeniu do 2020 roku pobierania podatku od wydobycia węglowodorów.

Po danych o produkcji przemysłowej za kwiecień można oczekiwać, że tempo wzrostu PKB w II kwartale przyspieszy do 0,6 proc. rdr z 0,4 proc. w I kwartale - uważa Jakub Borowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Zdaniem analityków BZ WBK cena węgla koksowego w III kw. może wynieść poniżej 150 dolarów za tonę, co może negatywnie wpłynąć na wycenę akcji JSW.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes URE skieruje do przedsiębiorstw sprzedających energię wnioski o kilkuprocentową korektę taryf - poinformował PAP prezes URE Marek Woszczyk.

We wtorek, 21 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.946,25 mln zł wobec 30.379,26 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

BGK wraz z regionalnymi funduszami poręczeniowymi oraz Krajową Grupą Poręczeniową przygotowuje nowy produkt gwarancyjny - podało Ministerstwo Gospodarki w odpowiedzi na poselską interpelację.

W I kwartale 2013 roku szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców przekraczających polski odcinek zewnętrzny granicy UE wyniosła 1,65 mld zł, o 12,5 proc. więcej rdr - podał GUS w komunikacie.

W kwietniu 2013 roku do Polski sprowadzono 60.901 samochodów używanych wobec 61.137 w marcu i 55.715 w kwietniu 2012 roku - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Szwajcarskie banki, zarządzające niezadeklarowanymi wobec fiskusa pieniędzmi obywateli USA, będą musiały zapłacić wysokie kary zgodnie z umową, którą mają podpisać władze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych - podał w środę dziennik "Neue Zuercher Zeitung".

Nie ma ważniejszej sprawy dla odpowiedzialnych i uczciwych polityków niż walka o miejsca pracy - powiedział w środę premier Donald Tusk. Jak podkreślił, "kupuje bez targowania się" każdy pomysł, nawet zgłaszany przez opozycję, który ma na celu walkę z bezrobociem.

Solvay, jeden z największych koncernów z branży chemicznej, rozpoczął w środę na terenie kompleksu przemysłowego spółki Anwil we Włocławku budowę zakładu do produkcji krzemionki dla przemysłu oponiarskiego. Inwestycja warta 75 mln euro potrwa do 2014 r.

Agencja Rozwoju Przemysłu sprzedała w środę pakiet ponad 63 proc. akcji Zakładów Elektronowych "Lamina" z Piaseczna świdnickiemu przedsiębiorstwu Kubara Investment House.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Premier Donald Tusk zapowiedział, że na czwartkowym specjalnym posiedzeniu zarządu PO zaproponuje scenariusz "szybkich działań", które doprowadzą do finału emocje wyborcze wewnątrz partii. Muszę uporządkować sytuację w Platformie - podkreślił premier.

Jeśli ktoś chce w Polsce inwestować miliardy w gaz łupkowy, musi mieć poczucie bezpieczeństwa biznesowego. Minister środowiska albo uzna mentalność nie tylko ekologa, ale też przedsiębiorcy, albo kto inny się tym zajmie - ostrzegł premier Donald Tusk.

Sejm uczcił w przyjętej w środę przez aklamację uchwale pamięć Grzegorza Przemyka w 30. rocznicę jego śmierci. W uchwale potępiono bezpośrednich sprawców oraz inicjatorów politycznego mordu na Przemyku; zaapelowano też do wymiaru sprawiedliwości by ponowił próbę osądzenia winnych.

Sejmowa komisja zdrowia jednogłośnie poparła w środę poselski projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ma on uprościć proces wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leku, a tym samym sprawić, że na liście refundacyjnej pozostanie ok. 2,5 tys. medykamentów.

Prokuratura Okręgowa wszczęła i powierzyła do prowadzenia CBA śledztwo w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym ministra transportu Sławomira Nowaka, który nie wykazał w nim drogiego zegarka i leasingowego samochodu - poinformowano w środę.

Żaden z katowickich strażników miejskich, którym prokuratura zarzuca przyjmowanie łapówek, nie trafi do aresztu. Katowicki sąd rejonowy nie uwzględnił wniosków w tej sprawie - dowiedziała się w środę PAP ze źródła zbliżonego do śledztwa.

W maju poparcie dla rządu wyraziło 23 proc. badanych, jako jego przeciwnicy określiło się 43 proc. Z tego, że gabinetem kieruje Donald Tusk zadowolonych było 26 proc. badanych, a niezadowolonych - 60 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Niemal trzy czwarte Polaków (74 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. O tym, że kierunek ten jest dobry przekonanych jest 16 proc. badanych, a 10 proc. nie miało na ten temat zdania - wynika z majowego sondażu TNS Polska.

PO zamierza złożyć w Sejmie projekt likwidujący finansowanie partii politycznych z budżetu państwa - poinformowały źródła PAP we władzach partii. Ustawa miałaby wejść w życie w 2015 r. "Wracamy do korzeni" - tłumaczą politycy PO. Nie wykluczają też zmian w ordynacji samorządowej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Premier Donald Tusk powiedział w środę w Brukseli, że jest zadowolony z propozycji zapisów w dokumencie końcowym szczytu UE na temat gazu łupkowego, który został potraktowany jako szansa i potencjalny element koszyka energetycznego.

Premier Donald Tusk potwierdził w środę w Brukseli, że jest namawiany do kandydowania na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastrzegł jednak, że nie będzie teraz decydował w tej sprawie.

Komisja Senatu USA przyjęła imigracyjną, która umożliwi milionom nielegalnych imigrantów w Ameryce starania o obywatelstwo. To dobra wiadomość dla Polski, bo ustawa zawiera zapisy przewidujące zniesienie wiz dla polskich turystów.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zdementował w środę spekulacje, jakoby zamierzał ubiegać się o ten urząd po raz trzeci, mimo że zabrania mu tego konstytucja. "Jestem wyczerpany - powiedział Karzaj w Delhi. - Chcę przejść na emeryturę".

Rzeczniczka misji OBWE w Mołdawii zdementowała informacje o zatrzymaniu na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej, regionu autonomicznego Mołdawii, dwóch oficerów z Polski i Wielkiej Brytanii pod zarzutem prowadzenia działalności wywiadowczej.

Relacje między Ukrainą a UE nie powinny zależeć od losu jednej osoby - oświadczył w środę w Kijowie szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara, mówiąc o więzionej b. premier Julii Tymoszenko, której sprawa utrudnia podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Ok. 600 afgańskich tłumaczy pracujących dla brytyjskiej armii i członkowie ich rodzin otrzymają prawo osiedlenia się w Wielkiej Brytanii w związku z obawami, że grożą im represje ze strony talibów po opuszczeniu Afganistanu przez siły międzynarodowe.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un mianował nowym szefem sił zbrojnych generała, który - jak pisze AP - jest zwolennikiem twardej polityki. Tymczasem specjalny wysłannik Kima udał się do Chin, by naprawić stosunki ze swoim najważniejszym sojusznikiem.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow polecił w środę usunąć z posiedzenia rządu oraz pozbawić akredytacji dziennikarzy, którzy protestowali przeciwko pobiciu ich kolegów podczas demonstracji zwolenników opozycji i władz w sobotę w Kijowie.

Noc z wtorku na środę była trzecią z rzędu nocą zamieszek wywołanych przez młodzież na imigranckich przedmieściach Sztokholmu. Sprawcy podpalili kilkadziesiąt samochodów, obrzucili kamieniami wagony metra oraz budynki szkół. Policja zatrzymała 8 osób. (PAP)

zdz/ ana/