Skrót wiadomości - środa, 2 października, 17.00

02-10-2013 17:00
02.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

RPP podtrzymuje, że stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku - ocenia Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie po październikowym posiedzeniu.

Prezes NBP Marek Belka poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu nie dyskutowała o wydłużeniu, poza 2013 rok, okresu stabilizacji stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Z punktu widzenia wielkości makroekonomicznych zmiany w OFE są niemal neutralne, stąd negatywna reakcja rynków miała charakter tylko krótkoterminowy - uważa prezes NBP Marek Belka.

Prezes NBP Marek Belka uważa, że zmiana sposobu powoływania członków Rady Polityki Pieniężnej i rotacja składu, tak aby zmiana składu nie następowała w tym samym momencie, jest pomysłem do rozważenia.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia od trzech miesięcy - poczynając od czerwca - spada, co oznacza nieznaczną poprawę na rynku pracy w najbliższych miesiącach - wynika z wrześniowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował we wrześniu spadek o 2,56 pkt. mdm do poziomu 81,23 pkt. Nastroje konsumenckie utrzymują się jednak na wyższym poziomie, niż we wrześniu ubiegłego roku, kiedy WOK osiągnął poziom 74,51 pkt.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 23.09-29.09 2013 roku spadł o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 22,9 proc. i wyniósł 87,96 pkt. - podała firma Experian.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

W USA zanotowano niewielki spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 27 września 2013 r. o 0,4 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

W firmach w USA przybyło we wrześniu 166 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce we wrześniu przybyło 180 tys. miejsc pracy.

BUDŻET, DŁUG

Zmiany w OFE zakładają stopniowy wzrost limitów inwestycji środków funduszy emerytalnych w aktywa zagraniczne krajów członkowskich UE i OECD z obecnych 5 proc. do 30 proc. w 2016 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. OFE nie będą mogły kupować obligacji skarbowych innych krajów.

Ministerstwo Finansów, przy nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, rozważy wprowadzenie takich zmian, które doprowadzą do tego, że cała Rada Polityki Pieniężnej nie będzie kończyła kadencji jednocześnie - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie w USA tzw. non deal roadshow, podobne spotkanie odbędzie się w Azji na przełomie października i listopada. Tematem rozmów będą, obok sytuacji makroekonomicznej i fiskalnej, plany zmian w OFE - poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Wielkość zobowiązań Skarbu Państwa denominowana w PLN wynosi na 2013 rok 20,0 mld - wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Rząd na środowym posiedzeniu przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, który zakłada m.in. podwyżkę akcyzy na alkohol etylowy o 15 proc. oraz na wyroby tytoniowe o 5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Przychody z prywatyzacji po wrześniu 2013 roku wyniosły 1,901 mld zł, a dochody z dywidend wynoszą 4,047 mld zł - podał resort skarbu w przysłanej PAP informacji.

BGK za miesiąc może być gotowy do rozszerzenia gwarancji de minimis o kredyty inwestycyjne - poinformował na konferencji prasowej prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 2,17 proc. i wyniósł 14.170,49 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2013 roku wyniósł 10,67 mld zł, czyli spadł o 2,2 proc. rdr - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Kardan jest w trakcie procesu sprzedaży swojego pakietu 27,75 proc. akcji GTC na rzecz inwestora strategicznego - podał deweloper w komunikacie. Obecnie kilku wyselekcjonowanych inwestorów prowadzi badanie due diligence w celu przedłożenia wiążących ofert.

ABC Data nie widzi obecnie ryzyka zahamowania wzrostu obrotów przez brak powierzchni magazynowej. Jednak za około pół roku spółka będzie musiała podjąć decyzję o rozbudowie magazynu. Dystrybutor IT rozmawia z kilkoma podmiotami o przejęciach. Nakłady inwestycyjne zaplanowane na 2014 r. nie będą jednak istotne, co powinno pozwolić wypłacić wysoką dywidendę.

ABC Data odbyła serię spotkań z inwestorami, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie spółką. Obecnie proces jest na etapie przed tzw. data room. Zaproszenie wybranych inwestorów do dalszych rozmów spodziewane jest w październiku - poinformował PAP prezes ABC Data Norbert Biedrzycki.

Pioneer Pekao Investment Management zmniejszył zaangażowanie w Bumechu do 3,73 proc. udziałów w kapitale i głosów na WZ - poinformował Bumech w komunikacie.

Współczynnik wypłacalności sektora bankowego pod koniec sierpnia 2013 roku wyniósł 15,80 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wynosił 15,71 proc., a rok wcześniej 13,96 proc. - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Walne Zgromadzenie Immofinanz zdecydowało o wypłacie 0,15 euro dywidendy na akcję za rok obrotowy 2012/2013 - poinformowała spółka w komunikacie.

Agencja Rozwoju Mazowsza w czwartek, 3 października podpisze z konsorcjum z udziałem KT Corporation, Daewoo i Asseco kontrakt na budowę sieci szerokopasmowej województwa mazowieckiego - wynika z komunikatu ARM.

Giełdowa spółka LC Corp wybuduje w centrum Katowic składający się z dwóch budynków kompleks biurowo-usługowy, w którym łączna powierzchnia najmu wyniesie 27 tys. m kw. Pierwszy budynek ma być oddany do użytku w IV kwartale przyszłego roku. Będzie kosztował prawie 60 mln zł.

WALUTY

Polska waluta pomimo środowego umocnienia pozostaje w konsolidacji. Wydarzeniem dnia była konferencja prezesa EBC. Rynek długu czeka na aukcję.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1212 a kurs złotego do euro na 4,2231 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3515 USD i 131,76 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,47 mln baryłek, czyli 1,5 proc., do 363,73 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo rosną jej zapasy w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 101,46 USD, po spadku o 58 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 107,58-107,60 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w środę do 7.181,75 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Kryzys gospodarczy spowodowany problemem zadłużenia w strefie euro na razie się skończył, nie jest jednak pewne, że nie powróci w przyszłości. Aby tak się nie stało konieczne są reformy, które zainicjować mogą tylko Niemcy - ocenił George Soros w trakcie przemówienia na konferencji "Global Economic Symposium" odbywającej się w niemieckiej Kolonii.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Katowicka spółka Węglokoks, która jest głównym eksporterem polskiego węgla, wyśle w tym roku za granicę ponad 8 mln ton tego surowca, wobec 4,9 mln ton przed rokiem. W kolejnych latach spółka zakłada eksport rzędu 4-6 mln ton rocznie.

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosły we wrześniu 2013 roku miesiąc do miesiąca łącznie o 2,11 proc., do 292 mld zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportów przesłanych przez OFE.

BGK w ramach programu "Inwestycje Polskie" ma podpisane kontrakty na 2 mld zł, zaś do końca roku kwota ta zwiększy się do 8 mld zł - poinformował w środę wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Węgierski koncern gazowo-naftowy MOL oświadczył w środę, że "wszelkimi możliwymi środkami prawnymi" będzie bronił siebie i swojego szefa Zsolta Hernadiego, poszukiwanego przez Chorwację w związku ze śledztwem ws. skorumpowania przez MOL b. premiera Ivo Sanadera.

W trzech kwartałach wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 2,06 mld euro, a w całym roku wartość transakcji może przekroczyć 3,1 mld euro - wynika z raportu firmy Jones Lang LaSalle.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka będzie reprezentowała partię Janusza Palikota w prezydium Sejmu, będzie współpracowała z formacją na forum parlamentu i - jako gość - weźmie udział w weekendowym kongresie RP - to ustalenia środowego spotkania Palikota i Nowickiej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent Barack Obama zawetuje jakąkolwiek "częściową" ustawę budżetową, która przywróci finansowanie jedynie niektórych agend rządowych jak np. parków narodowych, czy programów pomocy dla weteranów - oznajmiła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Amy Brundage.

W sytuacji paraliżu większości instytucji federalnych w USA, spowodowanej nieprzyjęciem w terminie nowej ustawy budżetowej przez Kongres, stawką jest amerykańska demokracja - pisze w środę publicysta "New York Timesa" Thomas L. Friedman.

Senat Włoch udzielił w środę wotum zaufania rządowi Enrico Letty, co zażegnało polityczny kryzys, do jakiego doszło, gdy przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi wycofał z gabinetu ministrów ze swej partii. Berlusconi w ostatniej chwili poparł jednak rząd.

Unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht opowiedział się w środę w Kijowie za szybkim wprowadzeniem w życie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, dzięki czemu - jak ocenił - Ukraina odczuje związane z nią korzyści.

Parlament Iranu zdecydowanie poparł mające rozwiać nieufność wobec władz w Teheranie dyplomatyczne poczynania w ONZ prezydenta Hasana Rowhaniego, które zakończyły się historyczną rozmową z prezydentem USA Barackiem Obamą - poinformowały w środę irańskie media.

(PAP)

pif/ jtt/